Ali Haydar Efendi o gece uyuyamadı…

ali-haydar-efendi-o-gece-uyuyamadi

Günümüzde yaşayan tanınmış değerli ilim ve gönül erbabından, elli yıldır Fatih Camii’nde İslamî İlimler dersleri veren muhterem M. Emin Saraç hocamız anlatmıştı:

Emin-Saracİstanbul’a ilk geldiğim yıllardı. Hocam Ahıskalı Ali Haydar Efendi’den ders alıyordum. Yaşı doksanı geçmişti. Bir gün bana:

– Hafız Emin! Gördüğün gibi çok yaşlandım. Gücüm takatim kalmadı. Sesim soluğum çıkmıyor. Artık ders veremeyeceğim, dedi. Ben de mecburen:

– Peki, dedim. Fatih’te Üçbaş Camii yanındaki medresedeki odama döndüm. Ertesi sabah odamın penceresi çalındı. Baktım, hocam gibi çok yaşlı hanımı İsmailağa’daki İsmet Efendi Tekkesi’nden Üçbaş Camii’ne kadar gelmiş, pencereye vuruyordu. Bana:

– Hafız Emin oğlum! Hoca efendi seni çağırıyor, dedi. Koşarak gittim. Hocam bana:emin-sarac-aydin-basar

– Hafız Emin! Dersi bıraktığım için dün akşam uyuyamadım. Bu nefes bende varken ben nasıl ders vermeyi reddedebilirim? diye düşündüm. Sen yine gel, derse devam edelim, dedi.

Gençliğe ilim ve irfan vermenin yaşı yoktu. Bunun emekliliği olmazdı. Son nefese kadar ilim yolunda yürümemiz tavsiye edilmişti. Gençliğin eğitimi bir meslek değil, bir manevî bir görev olarak kabul edilmişti.

Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Kutlay/ DinKulturuAtolyesi.com

anilar-gecidi

ANILARLA DEĞERLER EĞİTİMİ

Konu: Emin Saraç Hoca ile merhum Ahıskalı Ali Haydar Efendi’nin anısı

Değer Dizisi: İlim aşkı

Alınan Ders: Yeni nesillerin hayırlı bir şekilde yetiştirilmesinde, örnek şahsiyetlerin onlara numune olarak gösterilmesinin katkısı büyük olacaktır. Merhum Ahıskalı Ali Haydar Efendi Hazretleri de bu örnek şahsiyetlerden birisidir. İlerlemiş yaşına rağmen tedrisatı bırakmamış, son nefesine kadar talebelerine ders vermeye devam etmiştir. İşte böyle eli öpülesi hocaların yetiştirdiği kimseler ancak hayırlı nesiller yetiştirmeye muvaffak olabilirler. Kaldı ki muhterem Emin Saraç hoca onun yetiştirdiği en kıymetli talebelerdendir ki bugün kendisi de ilerlemiş yaşına rağmen İslami İlimler tedrisatına devam etmektedir. İslam’ın sahih bir şekilde yeni nesillere aktarılabilmesi ancak itikadı sağlam olan hocalarımızın talebe yetiştirme yönündeki gayretleri ile mümkün olacaktır. Bundan dolayıdır ki gerçek alimlerin hepsi bu konuda azami gayret sarfetmişlerdir. Allah cümlesinden razı olsun.

Hakkımda irfandunyamiz

Şunlara Gözat

Rahmetli Asım Abi’den Uçtun Yine Deli Gönül

Birçok gönle dokunmuş olan Rahmetli Asım Gültekin Abimizi bizler çok severdik, uzun yıllar GENÇ‘te Yayın …

Bir yorum

  1. Rahmetullahi aleyhima

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir