Âdâbü’l Wadsabb

– Eğer whatsapp grupları iyiye güzele kullanılırsa, hayırlara vesile olacaktır. İyi ve güzel olanın paylaşılarak çoğalmasına, haberleşmeye, yardımlaşmaya, dayanışmaya, tanışmaya, yeni dostlukların kurulmasına ve eski dostlukların pekişmesine katkı sağlayacaktır.

– Eğer whatsapp grupları dikkatsiz ve özensiz paylaşımlarla sömürülürse, sabırları ve sinirleri zorlayan bir vakit israfı ile karşılaşılacaktır. Özellikle grubu takip etmeyen grup üyelerinin, tekrar tekrar aynı mesajları atmaları sinirleri zorlayabilmektedir.

– Whatsapp gruplarında, üsluba dikkat edilmez ve yüz yüzeyken söylenilemeyecek türden sert ve kaba sözler kırıcı bir şekilde ifade edilecek olursa, sonrasında helalleşmeyi gerektirecek ciddi küslüklere ve dargınlıklara yol açılabilmektedir.

-Whatsapp gruplarında en fazla ihtiyaç duyulan şey sabırdır. Bir anlık sabırsızlıkla köprüleri yıkıp atmak, ilgili ilgisiz kimseleri sitemlere muhatap etmek, sürekli olumsuzu görmek ve eleştirmek gibi hastalıklardan uzak durulmalıdır.  

– Whatsapp gruplarında espri veya mizahi paylaşımlar yapılırken çok daha fazla dikkat edilmelidir. Zira insanların espri anlayışları farklı olduğundan dolayı, kimilerinin espri olarak kabul ettiği şey kimilerine göre hafiflik olarak değerlendirilebilir. Aynı zamanda esprinin anlaşılamaması yada yanlış anlaşılması gibi durumlarla da karşılaşılabilir.  

– Whatsapp gruplarında çok muhabbetten ısrarla kaçınılmalıdır. Zira en seviyeli tartışma veya münazara ortamı yakalansa bile, çok muhabbetin tez ayrılık getireceği unutulmamalıdır. Çok muhabbetin dostlukları değersizleştirdiği ve sıradanlaştırdığı da dikkate alınmalıdır.

– İlmi bir sempozyum, konferans veya makalenin konusu olabilecek türden önemli meseleler, basite indirgenerek telefon klavyesi ile halledilmeye çalışılmamalıdır. Kahvehanede hükümet kurmak veya lafla peynir gemisi yürütmek gibi durumlara düşülmemelidir.

– Çok paylaşım yapılan gruplarda, kaliteli paylaşımlar mesaj yağmuru arasında kaybolacağından ve gözden kaçacağından dolayı, whatsapp gruplarında her gördüğümüz videoyu, resmi veya yazıyı paylaşmamız mantıklı değildir.

– Whatsapp gruplarında birilerinin kolayca kitleleri manipüle etmek için yaymaya çalıştığı “Lütfen bunu paylaşın” türünden isimsiz mesajlardan ısrarla kaçınılmalıdır. Şayet dikkat edilmezse, farkında olmadan kötü niyetli bir reklamın veya bir projenin içinde olabilirsiniz. 

– Özel olarak yazılmış anlamlı mesajlar içeren, şablon halinde olmayan samimi bayram ve Cuma tebrikleri hoş karşılansa da insanlar artık sıradan resimli bayram ve Cuma tebrikleri ile karşılaştıklarında gına getirmektedir. Bu resim kutucuklarının itici bir şey olduğu (artık) anlaşılmalıdır. 

– Hatır için takip edemeyeceğiniz kadar çok gruba üye olmuşsanız, ilgi alanınıza hitap etmeyen gruplardan nazik bir şekilde ayrılmalısınız. Özellikle gıybet, dedikodu, boş söz ve her türlü günah mahiyetindeki paylaşımın yapıldığı gruplara katılmamalı, günaha ve seviyesizliğe ortak olmamalısınız. Zira göz, ağız ve kulak şahit olduklarından sorumludur.

– Haber verilmeden bir gruba eklenmişseniz habersiz bir şekilde çıkmanızın bir mahsuru olmasa gerektir. Eğer nazik bir davetle gruba davet edilmişseniz, ayrılırken de birden bire ayrılmamalı, grup yöneticisine ayrılma talebinizi iletmelisiniz. Grup yöneticisi de kimseye kalması için ısrarcı olmamalıdır.

– Grup kuralları grup yöneticisi tarafından ilan edilmeli, gruptakiler de kurallara uymanın erdemini sergilemelidir. Grup yöneticisi elinden geldiği kadar, rastgele paylaşımlarla grubun çöplüğe dönüşmesine engel olmaya çalışmalıdır.

Aydın Başar/ İrfanDunyamiz.com

Hakkımda irfandunyamiz

Şunlara Gözat

İhramcızade Hazretlerinin duası…

02.08.1969 Cumartesi günü sabah saat 9’da Allah’ın rahmetine kavuşan ve geride bir ahşap ev ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir