Bir selamın yeter Hocam!

Peygamber Efendimiz sallelahü aleyhi ve sellem:

“İman etmedikçe cennete giremezsiniz, Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş sayılmazsınız. Sizi birbirinizi sevdirecek bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selamı yaygınlaştırın” (Müslim, İman, 93,94) buyurarak selamlaşmanın önemine ve bereketine işaret  etmektedir.

Bizim de Efendimiz’in bu uyarısını dikkate alarak aramızda selamı yaygınlaştırmamız gerekmektedir. Yine bir hadis-i şerifte selamlaşmak şöyle teşvik edilmiştir: “İnsanların Allah katında en makbûlü ve O’na en yakın olanı, önce selâm verendir. (Ebû Dâvûd, Edeb, 133)

Ayrıca selam hem buluşurken, hem de ayrılırken verilmelidir. Bu hususta Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Sizden biriniz bir meclise vardığında selâm versin. Oturduğu meclisten kalkmak istediği zaman da selâm versin. Önce verdiği selâm, sonraki selâmından daha üstün değildir.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 139)

Değerli kardeşlerim, Peygamberimizin eshabı da selamlaşmaya doymamıştır. Yolda yürürken aralarına ağaç girse yeniden selamlaşmışlardır. Bu konudaki nebevi öğüt şöyledir: “Sizden biriniz din kardeşine rastladığında ona selâm versin. Eğer ikisinin arasına ağaç, duvar veya taş girer de tekrar karşılaşırlarsa, tekrar selâm versin. (Ebû Dâvûd, Edeb, 135)

Bir hatıra

Selamlaşmanın bereketini günlük yaşantımızda her zaman görürüz.

Selamlaşma, aramızdaki sevgiyi saygıyı artırır. Aramızdaki muhabbet bağlarını kuvvetlendirir. Bazen bir “Selamun aleykum” demek, büyük dostlukların başlangıcı olur.

Bununla ilgili yaşadığım bir güzelliği paylaşmak istiyorum.

Bir gün tespihim kopmuştu, Çapa’nın önünde tespih satan bir kardeşimiz var; ondan bir tespih almaya gideyim dedim. Bir tane beğendim, parasını uzattım.

“Hocam” dedi “Para istemez.”

“Allah, Allah” niye para istemiyor, diye şaşırdım.

Ben de ona para vermeden asla alamayacağımı söyledim.

Tespihci kardeşim bana döndü ve dedi ki:

“Hocam senin selamına kurban olayım, sen her gün buradan geçerken bana selem veriyorsun, senin bir selamın yeter.”

İnanın bana bu sözü o an çok tesir etti. Görüyor musunuz sizin basit sandığınız bir selam insanları nasıl etkiliyor? Nasıl da gönüllere girmemize vesile oluyor?

Daha bununla ilgili yaşadığım bir çok benzer olaylar var. Biz “selamlaşma” vesilesi ile dine soğuk bakıp da sonradan camiye cemaate karışanları, namaza başlayanları çok gördük.

Bir selam bazen bütün buzları eritir. Bütün pürüzleri yok eder. Selam dostluğun parolasıdır. Dostluklar selamla demlenir. 

Özellikle hocalarımızın selamlaşma sünnetini ihmal etmemeleri gerekir. Çünkü bulundukları yerde onlar dini temsil ediyorlar. İnsanlar onlara o gözle bakıyor. O kimsenin dine imana bakışını bir selamınız değiştirebilir.

Bu güzel sünneti ihmal etmeyelim kardeşlerim. Selam selam gönüllere yağalım. Selam selam gönüllere girelim. Gönüllere girmenin anahtarı selam vermektir. 

Bir selamı birbirimizden esirgemeyelim. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum. 

Osman Gülşen/ İrfanDunyamiz.com

Hakkımda irfandunyamiz

Şunlara Gözat

Behlül Dânâ bir gün fırınları denetler

Behlül Dânâ bir gün Harun Reşid’den bir vazife ister. Harun Reşid de ona çarşı pazar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir