Hangi zikir daha tesirlidir?

Ey oğlum! Fırsat ganimettir. Sıhhat ve boş vakti de ganimet bilmelidir. Vakitlerimizi Cenâb-ı Hakk’ı zikretmekle geçirmeliyiz.

Alış-veriş de olsa, yüce dine (dînî kurallara) uygun olarak yapılan her şey zikir kabul edilir. Bütün hâl ve hareketlerimizde dînî hükümlere uymalıyız ki bunların hepsi zikir sayılsın. Zira zikir, gafleti yok etmektir.

Bir kimse Allah Teâlâ’yı zikirle meşgul iken, bir âmâ ortaya çıksa ve ayağını önündeki çukura atmak üzere olsa, bunu gören kimsenin zikre devam etmesi mi, yoksa âmâyı tehlikeden kurtarması mı faziletlidir?

Elbette ki, âmâyı kurtarmak zikirden daha üstündür. Zira Allah Teâlâ’nın ne ona, ne de onun zikrine ihtiyâcı vardır. Ancak âmânın ona ihtiyacı vardır ve onu bu durumda kurtarmak gereklidir. Hele bu kurtarma işi onun görevi ise bu durumda onu kurtarmak zikrin kendisi olur…

Allah Teâlâ’nın emirlerini yerine getirmek ve yasaklarından kaçınmak yolundaki her şey zikre dâhildir. Şartlarına uyularak yapılan alış-veriş de zikirdir… Ancak Allah Teâlâ’nın bizzat ismi ile yapılan zikir daha süratli tesir eder, O’nun sevgisini doğurur ve çabuk kavuşturur.

Kaynak: Ahmed Sirhindî, Mektûbât-ı İmâm-ı Rabbânî, Karaçi 1972, c. II, s. 64 (no. 25); s. 129-130 (no. 46)

İmam Rabbani

İrfanDunyamiz.com

Altın Öğütler ↗

Hayatınızı değiştirecek birbirinden faydalı altın öğütler okumak için tıklayın.

Dua Defteri ↗

Gönüllerin pasını silen birbirinden güzel dualar okumak için tıklayın.

Hakkımda irfandunyamiz

Şunlara Gözat

Bir hakikat alimi: Dr. Ebubekir Sifil hocamız

Dr. Ebubekir Sifil Hocamızın, merhum babasını anlattığı “Bir Fikri Hoca geçti bu alemden” başlıklı yazısını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.