Her Yatağa Girdiğinde Üç Kere

her-yataga-girdiginde

Sehl b. Abdullah et-Tüsterî anlatıyor:

Ben daha üç yaşımda idim, gece kalkardım. Dayım Muhammed b. Suvar’ın kıldığı gece namazını seyrederdim. Bir gün bana: “Seni yaratan Allah’ı hatırlar mısın?” diye sordu. Ben de: “Nasıl zikredip hatırlayabilirim?” dedim.

Bunun üzerine bana: “Yatağa her girişinde dilini oynatmadan kalbinden üç kerre «Allah benimledir, Allah beni görüyor, Allah benim her yaptığımı biliyor» de, yâni bunları kalbinden geçir” dedi.

Ben de birkaç gece bunlara devam ettim ve devam ettiğimi kendisine söyledim. Bu defa yirmi bir kere söylememi tavsiye etti. Ben de yirmi bir kere söyledim ve bu sözlerin zevkini kalbimden duydum.

altinBir yıl sonra dayımı gördüm. O bana: “Oğlum, sana öğrettiklerime ölünceye kadar devam et, zira bunlar dünyâ ve Âhirette sana yarar” dedi. Ben de yıllarca buna devam ettim ve bu sözlerin zevkine vardım.

Yine bir gün dayım bana: “Ey Sehl, kim Allah’ın kendisiyle olduğuna, kendisini gördüğüne ve onun her yaptığını bildiğine inanıyorsa, bu kimse daha kötülük yapar da Yaradan’a isyân eder mi? Göreyim seni, sakın günâha yaklaşıp Rabbine âsî olma” dedi.

(Dayısının öğüdünü dinleyen Sehl b. Abdullah ehl-i takva bir zat olur ve bu zikrin bereketini hayatı boyunca görür.)

İmam Gazzali/ İhya-u Ulumud Din 3. Cilt (Rubul Muhlikat Bölümü)

Şunlara Gözat

Bu da size düğün hediyem olsun…

Allah’ın affetmeyeceği tek günah şirkten sonra kul hakkıdır. Kul hakkı yiyen insan o kulla helalleşmediği …

2 Yorumlar

  1. Ebubekirozsari

    Hayırlı bir hizmet olmuş.. Allah muvaffak kılsın inşallah.. Elimizden geldiğince katkı sağlayalım zira camianın gerçek anlamda dini bir eğitime ihtiyacı var.

  2. Rabbim razı olsun çok güzel bir hizmet Rabbim evlatlarımızı ve bizi uygulayıp yaşayanlardan eylesin inş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.