Gönlü ümmet coğrafyası

İki binli yılların başında tanıştım Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın Hocamla.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde çok kıymetli hocalarımız giriyordu derslerimize. Hepsi de birbirinden değerli insanlardı.

Birçoğu henüz yardımcı doçent veya doçentti. Aralarında birkaç tane profesör vardı.

Din Eğitimi hocamız Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın Hoca derslere büyük bir heyecanla giriyor ve bütün bilgi ve tecrübelerini bize aktarmaya çalışıyordu.

Konuyu anlatırken, gözümüze bakıyor, sorular soruyor ve en önemlisi de isimlerimizi öğreniyordu.

Farz, vacip, sünnet

Mesela ilk defa dersimize girdiği günkü sorusu şuydu: “Din eğitimi dersini öğrenmek sizce farz mıdır, vacip midir, sünnet midir?”

Burada biraz duralım. Çünkü bu önemli bir sorudur. Meseleye fıkıh gözüyle bakmak bizim açımızdan makbul bir şeydir. Zira modern ilahiyatçıların hangi gözlerle baktıklarını Allah biliyor.

Ve sürekli İmam-ı Gazali‘ye ve onun İhya-yı Ulumuddin adlı eserine atıf yapıyordu. Vize ve finallerde de bu eserden sorumlu tutuyordu. İmam-ı Gazzali hazretlerine aşık olmamda onun rolü büyük olmuştu.

Bizlere en çok tavsiye ettiği kitap Prof. Dr. Süleyman Uludağ‘ın İslam Düşüncesinin Yapısı adlı kitabı idi. Kız öğrencilerinden ise “Müsüman Kadının Şahsiyeti” adlı kitabı mutlaka okumalarını isterdi.

Hocamızın o günlerdeki en çok dikkatimi çeken tavrı ise derslerinde gayrimüslimlerden bahsederken “Gavur” kelimesini kullanmasıydı.

O yıllarda fetö ve avanesi dinler arası diyalog aldatmacası ile Hristiyan ve Yahudileri cennete sokmaya çalışırken, bir çok akademisyen bunlardan etkileniyordu. Çünkü o yıllarda fikir dünyasında modernistlerin ve fetöcülerin bir baskısı söz konusuydu. İşte hocamız böyle dönemlerde gavura gavur demekten çekinmiyordu.

Diğer taraftan 28 Şubat süreci devam ediyordu. Sakalsız ve bıyıksızlığın makbul sayıldığı o karanlık dönemlerde bıyığını kesen bazı hocalara, hocamızın; “Şu solculardan bir farkınız olsun” diyerek tepki gösterdiğine de şahit olmuştum.

O dönemde başörtüsü zulmüne uğrayan mağdur öğrencilerin yanında yer almaktan da çekinmemişti. Onlara en büyük desteği veren hocalarımızdandı.

Hocamızın bu ve bunun gibi özellikleri bizi kendisine daha da çok çekiyordu.

mehmet-zeki-aydin

Odası ümmet coğrafyası

Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın Hocamızın aklımızda kalan en önemli özelliği sürekli çalışmasıydı. Bir de kendisine gelen çok sayıdaki mail ve mesajlara tek tek cevap vermesiydi.

Öğrencilere odasında aç mısınız tok musunuz diye soran belki de tek hocamızdı.

Sohbetin ortasında, elini telefona atar; “Sana tost söylüyorum” diyerek tostu emri vaki yapar, içeceğe gelince “Ne içmek istiyorsunuz?” diye sorardı. Bu soruya “fark etmez” diyenlere ise kızardı. Çünkü Hocamız fikirsizlikten ve zikirsizlikten hoşlanmazdı.

Ümmet coğrafyasının farklı renkleri ile sürekli iletişim halindeydi. Araplarla en içli dışlı olan hocamız oydu.

Odasında farklı ülkelerden Müslümanları görürdük. Bizi tanıştırmayı ihmal etmezdi. Onları çoğu zaman da evinde misafir ettiği olurdu.

Hocamız “misafirlik” konusunun üzerinde çok dururdu.

Bizim evimize de bir gün misafir olarak gelmişti. Hatta o gün babama; “Biz herkese ziyarete gidiyoruz ama bize iade-i ziyarete gelen olmadı” diyerek bir sitemini ifade ettiğini hatırlıyorum.

Moralimizin bozuk olduğu bir dönemde halimi hatırımı sormak için aradığını da hatırlıyorum.

Geleneklerimize ve göreneklerimize çok önem verirdi. Her bayram bize, bayram ziyaretlerini ihmal etmememiz için hatırlatıcı mesajlar atardı.

Hocamızın fakültede yaptığı iki güzellik daha vardı. Cumartesi günleri ücretsiz bir seminer veriyordu isteyen herkese… Allah rızası için her hafta aksatmadan geliyordu bu derslere.

Bir de Hocamız, ramazan ayında haftanın üç günü kalabalık bir öğrenci grubuna okulda iftar yemeği veriyordu.

Aydin-Basar-ve-Mehmet-Zeki-Aydin

Hayırlar peşindeydi yine

Aradan yıllar geçti. Hocamızla Eyüpsultan’da buluştuk, uzun yıllardan sonra…

Yine Arap misafirlerini gezdiriyordu, bir çok kereler yaptığı gibi… O gün beraber dolaştık bir müddet.

Ve o gün yanımızda bir kişi daha vardı. Hocamız ona bir konuda yardımcı olmaya çalışıyordu. Daha fazla açamayacağım üzüntülü bir meseleydi.

Bundan birkaç yıl kadar sonra ders kitaplarının milli ve manevi değerler açısından incelenmesi için düzenlenen Antalya’daki komisyon çalışmalarına beni de götürmüştü. Orada birkaç gün beraber kaldık.

Bu arada merhum Asım Gültekin abi ile birlikte kendisini evimizde misafir etme şerefine erişmiştik. Eşim de hanımı Hatice ablamızı ağırlamıştı.

O gün Hatice ablamız annemizin hasta olduğunu bizden öğrenince ertesi gün hemen hastaneye annemin ziyaretine gitmişti.

İşte hocamız ve ailesi böyle güzel insanlardır.

Çok ilgi vardı

Din Eğitimi alanında Türkiye’nin en önemli birikimine sahip hocalarımızdan birisi olması hasebiyle, televizyonlar, radyolar, dergiler, gazeteler hocamıza çok ilgileniyordu. İhlas ve samimiyetle hocam da oradan oraya koşturup duruyordu.

En son Talim Terbiye Kurulu Başkanı olan Alparslan Durmuş Bey ile birlikte TRT’de bir programa katılmıştı.

Hocamızın kitaplarının, makalelerinin, seminer, konferans ve diğer çalışmalarının ise sayısı belli değildir.

Türkiye’ye ve ümmete helalinden tertemiz nice hizmetler sunmuştur.

Hocamızı size anlatmak için bir örnek daha vereyim.

Bir öğrencisi onunla görüşmek istediği zaman, İstanbul’un diğer ucuna kadar gidebilecek bir yüreğe sahiptir.

İşte bu insanın eli öpülür.

Onun hayran olduğum yönü ise şahsında zerre kadar yağcılık özelliğinin olmamasıdır. Bürokratların ona karşı saygı gösterdiklerine şahit oldum ama onun bunu asil tavırlarla karşıladığını gördüm.

Çocuklarıma, büyünce kimseye yağcılık ve yalakalık yapmamaları için onu örnek şahsiyet olarak göstereceğim. Ellerinin emeği ve alınlarının teriyle bir yerlere gelmenin mümkün olduğunu o zaman anlayacaklar.

Daha fazlasını da sizlere anlatmayacağım… Çünkü kendisinden bir uyarı almaktan korkuyorum.

Hocamıza yapılan ayıbı ise adl-i ilahiye havale ediyorum. Veyl olsun.

İlk müslümanlar gibi erken yatıyor, erken kalkıyor, ilmi faaliyetlerine devam ediyor. Her şeye rağmen.

Elmas yere düşmekle elmaslığından bir şey kaybetmez.

Hu diyelim mi erenler…

Aydın Başar/ 07.12.2016/ İrfanDunyamiz.com

https://irfandunyamiz.com/seyda-abi-bambaskaydi/

Not: “Onu tanıyan bilen herkes vebal altındadır. Lütfen yorumlarınızla gerekli şahitliğinizi isim ve soyisim belirterek yazınız. Bu hata düzeltilinceye kadar, iftiracı tespit edilip hukuk önüne çıkartılıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir.” Evet böyle demiştik Hocamıza 2016 yılında yapılan iftiradan sonra. Yorumları ile hocamıza destek veren tüm dostlara teşekkür ederiz. Şükür Hocamız bir müddet sonra masumiyetini ispatladı ve görevine döndü. Ancak zavallı müfteriye hesap sorulmadı, hesap için mahşeri bekliyor…

Gönül Dünyamız ↗

Gönül insanlarına dair bam telinize dokunacak yazılar okumak için tıklayın.

İrfan Mektebi ↗

Sevdirici, müjdeleyici üslupla yazılmış hayata dair yazılar okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Hac bir arınmadır…

Yine dönüp dolaşıp geldi hamdolsun! Bir ömür gibi… Gidince geliyor tekrar ömrü olanlara… Bir Hacc …

275 Yorumlar

 1. Prof Dr. Hüseyin Yılmaz

  Mehmet Zeki Aydın Hocamı 1995 yılında tanıdım. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesine Zeki Hocamın asistanı olarak göreve başlamıştım. O yıllardan itibaren Hocamın en önemli özelliklerinden biri, FETÖ ve müntesiplerine antipatik yaklaşımıydı. Pek çok kişinin FETÖ nün adamlarına yakın olmak için adeta yarış ettiği dönemlerde dahi o güruha karşı mesafesini hep korumuştur. Önce hocanın asistanlığını yapmış sonra da iş arkadaşı olmuş bir akademisyen olarak Hocamın başına gelenler bizi hayrete düşürmüştür. İnşallah yanlış hesap bağdattan dönecek ve Zeki Hocam çok severek çalıştıgı işine dönecektir. Allah cümlemizin yar ve yardımcısı olsun.

 2. Prof. Dr. Metin Bozkuş

  Mehmet Zeki Aydın beyi 1996 yılında fakülteye intisap ettiğimde tanıdım. Tam bir dava ve gönül adamı olan Hocamız her açıdan gıpta edilecek bir insan ve akademisyendi gözümde. Tüm imkanlarıni ögrenciyle paylaşırdı. Özellikle odasında bulunan ikinci masa ve bilgisayar sırf öğrenciler içindi. Öğlen yemegi için evden erzak getirir öğrencilere ikram ederdi.Odası gercekten bir bilgi ve kültur atölyesi idi. Kitap alan kitabın yerine bir bilgi notu bırakırdı. Kimse yabancılık çekmezdi onun yaninda. Hocamız şimdilerde bir sınavdan geçiyor. Allah yardımcısı olsun. Biz kendisini iyi biliriz. Suçlandığı konuya dair bir ilgisinin olmasına ihtimal veremiyorum.İnşaallah en kısa sürede gerçek yerini bulur ve hocamız aklanır ümidimi taşıyorum.

 3. Prof. Dr. Enbiya Yıldırım

  Hiç kimse beni, 1995’den beri tanıdığım Milli Görüş’çü dostumun Fetöcü olduğuna ikna edemez. Değil kardeşim.

 4. Şaban Karaköse

  M. Zeki Aydin hocama bu FETÖ iftira ve ithami buyuk bir rezillik. Hocamin tirnagi kadar bu memleket evladina ogretmenine imamina katkisi olmayan kodamanlar, hala sureci uzatip duruyorlar. Yaziklar olsun.

 5. Yrd. Doç. Dr. Abdullah Pakoğlu

  Hocamız mütevazılığı ile maruftur. Bu sebeple yardım edebildiği herkese yardımcı olmuş, kimseden emeğini esirgememiştir. Cumhuriyet Üniversitesi’nde beraber çalıştığımız süre boyunca hocamızın FETÖ bağlantısı olmadığını biliyorum. Aksine siyasi görüş olarak onların sevmediği cenahtadır hocamız. Allah tez zamanda bu sıkıntıdan kurtarsın hocamızı.

 6. Prof. Dr. Bedri Gencer

  Hemşerim ve tanıdığım ehl-i sünnet bir Müslüman olan Mehmet Zeki Aydın Hocaya yapılan iftiranın Allah’ın izniyle geri tepeceğine ve en yakında adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz.

 7. Prof. Dr. Kamil Güneş

  Mehmet Zeki Aydın hoca ile Tunus’ta 1995’te sekiz ay beraber bulunduk. Konya’ya ilahiyat fakültesine geldiğinde bizleri ziyaret ederdi. Benim gördüğüm ve tecrübi bilgimde oluşan husus Zeki hocanın milli görüş çizgisinde kendi halinde özgür ve bağımsız bir insan olduğudur. Bir an önce normal hayatına dönmesini diliyorum.

 8. Doç. Dr. Nuri Adıgüzel

  Mehmet Zeki Aydın hocamızın Feto soruşturması münasebetiyle bir süredir açığa alınmış bulunduğu malum. Zeki Bey’in kendisiyle tanıştığımız 1997 yılından beri bu cemaate karşı son derece mesafeli durduğuna onları sık sık samimiyetsizlik ve menfaatçiliklerini dile getirdiğine benim gibi yıllarca birlikte görev yaptığımız tüm arkadaşlarımızın şahit olmasına rağmen bu yanlışın hala devam ediyor olması son derece rahatsız edicidir. Zeki Bey yalnızca sözleriyle değil tavırlarıyla da bu cemaat karşısında duruşunu daima net bir şekilde sergilemiştir hocamızın en kısa sürede mağduriyetinin giderilerek görevine yeniden başlamasını arzu ediyor ve bekliyoruz. Hocamıza Allah’tan sabır ve kolaylıklar diliyorum.

 9. Birol Aydın Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı

  Mehmet Zeki Hocayı 20 yıldır tanırım. Özgün. ve dertli bir insan. Şu ya da bu cemaat ile perdelenmeyecek kadar kuşatıcı bir yapıya sahiptir. Hakkındaki iddiaların muhatabı olamayacağına yürekten inanıyorum.

 10. MUHTEREM HOCAM PROF. DR. MEHMET ZEKİ AYDIN’IN MÜSLÜMAN VE MUVAHHİD OLDUĞUNA VE FETÖCÜ OLMADIĞINA HAYATI, ESERLERİ, ARKADAŞLARI VE ÖĞRENCİLERİ ŞAHİD OLDUĞU GİBİ BEN DE ŞAHİTLİK EDİYORUM.

 11. Yrd. Doç. Dr.Necati Demir

  15 Temmuz kanlı Darbe teşebbüsünden sonra OHAL’in Fethullahçı Terör Örgütü mensupları ya tutuklanıp görevden ihraç edildi ya da soruşturulmaları için açığa alındı. Malum grubun 15 Temmuz Darbe Girişiminden sonra 17-25 Aralık polis-yargı darbesinde mesele iyice anlaşılmayıp hadiseye politik nazarla bakıldığı için Hükumet yanlıları bu örgüte karşı mesafeli kalsalar bile, Başbakan/Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dışında meselenin vehameti anlaşılamadı. Hükumet karşıtları da işlerine geldiği için bunların uluslar arası güçlerden aldıkları destek jargonuyla yazıp çizdiler. MİT Krizini çıkarmaları, MİT’ Tırlarını durdurmaları dışında kamuoyunca içyüzleri açığa çıkarılamamıştı. Üstelik silahı eline almayan bu gruba “terör örgütü” nitelemesi pek makes bulmuyordu. Bu yüzden Erdoğan’a bu grubun üzerine orantısız güç ve tazyikle gittiği söylenip durdu.
  Ancak 15 Temmuz Darbe Girişimiyle, kendi yandaşları da bunların takiyeci batı seviciliklerinin ülkeye ihanet derecesine vardığı ortaya çıkınca pek çok insan bunlardan yaka silkti. Kanlı Darbe girişiminden sonra bereket versin ki bunların çoğu şimdi tutukevinde. Peki azı nerede? Toplum içinde iyi kamufle oldukları söyleniyorlar. Ancak suç ve ihanet, çuvalda gizlenmeye çalışılan mızrak misali eninde sonunda ortaya çıkar. Dışarıda kamufle olanların yerine görevinden açığa alınan, hatta tutuklu olanlar yok mudur? Toplumsal olaylarda bu gibi talihsizlikler yaşanır. Sanırım 21 yıllık arkadaşımız Pr. Dr. Mehmet Zeki Aydın da bu talihsizliğe uğrayanlardan biridir.

  Pr. Dr. Mehmet Zeki Aydın Hocayla Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde 1995’ten 2010 yılına kadar 16 yıl birlikte hocalık yaptık.2010 yılında kendisi Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine ben de Kahramanmaraş KSU İlahiyat Fakültesine geçtim. 16 yıllık süre içinde onu tanıdığım kadarıyla birilerine bağlanacak, sorgusuz, sualsiz itaat edecek biri olmayıp aksine nevi şahsına münhasır bir kişilikti. Odasına ne zaman varsam öğrencileriyle meşgul gördüğüm için ara sıra “bu ne kadar öğrenci” diye takılsam da takdir etmeden yapamazdım. İhtiyaç içinde olan bir öğrencinin ihtiyacını gidermede, onların sorunlarını çözmede olağanüstü ilgi ve gayreti vardı. Bir gün kantine inmiş 250 cc’lik pet şişe suyun 75 kuruşa satıldığı için “öğrenci bu suyu nasıl içecek hocam” diye dert yakındı. Tablacılardan ara sıra alış veriş yaptığını, çünkü onların da rızık peşinde olduklarını söylerdi. Çoğu insanda olmayan insaniyetli bir yanı vardı. Yedirme-içirme, izzet-ikramda üstüne yoktu. Açık fikirliydi, kendine özgü sırrı olan, kalbindekini gizleyecek bir tip değildi. İçindekini söyler, bazen de pişmanlık duyardı. Fetö Soruşturmasından açığa alındığını duyunca üzüldüm. Hoca bir komploya gitmiş herhalde dedim. Kendisi Milli Görüş çizgisine yakın durduğu için malum yapıya mesafeliydi. Ayrıldığımız altı yıllık zaman içinde sanırım üç kez Konya’da bir kez de Kahramanmaraş’ta görüştük. Birilerinin beyanıyla değil tanıklı belgeli düşünce ve eylemleriyle insanlar değerlendirilmelidir. Tanıdığım kadarıyla M. Zeki Hoca suç işleyen kim olursa olsun, halka, hakka ihanet edenin kamu düşmanı sayılmasını kendisi de onaylar. Ama hoca suçsuz ise, bir iftiraya, komploya gitmişse ona yüklenen töhmetin bedelinin bu dünyada ödeneceği kanısında değilim. Hak yerini bulup Mehmet Zeki Aydın’ın çok sevdiği hocalık görevine yeniden döneceğine olan inancımı koruyorum. Selam ve sevgilerimle.

 12. Prof.Dr. Zekeriya PAK

  Prof.Dr. Mehmet Zeki AYDIN Hocam ile Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde görev yaptığım süre içerisinde kendisini yakından tanıyacak düzeyde teşriki mesaimiz oldu. Hocamızın, ismi vatan hainleriyle birlikte anılmayı hak edecek hiçbir olumsuz tavrına şahit olmadım. Hocamızın FETÖ Terör Örgütü kapsamında değerlendirilmesini ciddi bir yanılgı veya iftira neticesinde olduğunu düşünüyorum. En kısa sürede hakikatin görülmesini ve Hocamızın maruz kaldığı haksızlığın giderilmesini temenni ediyorum.

 13. Ahmet Sadıkoğlu

  İnanıyorum ki Mehmet Zeki hocamızin bu yanlış anlaşılması en kısa sürede aydınlığa kavuşacaktır.
  Hocamızı sevgi ve muhabbetle selamlıyorum

 14. İnsanın bir dostu vefat ettiğinde cenazesine son görevini yerine getirmek yani hüsn-i şehadet etmek için gider. Ancak hüsn-i şehadet sadece ölünün arkasından yapılmaz. Bu vesile ile şu günlerde hocayı tanıyan birisi olarak hakkında hüsn-i şehadet getirmek bizim için farz-ı ayn mesabesindedir. Göztepe’de her akşam çıkarken bıkmadan usanmadan açık kalan ışıkları kapatan, israf düşmanı, akraba ve dost ziyaretlerini çok önemseyen, odasına gelenleri çay içirmeden göndermeyen, evladına kahvaltı hazırlamadan okula gönderen anneyi merhametsiz olarak tanımlayan bir eğitimci olan Mehmet Zeki Aydın hocayı bu dünyada gördüğümüz kadarı ile söz konusu yapı ile ilişkisi olmayan muvahhid bir müslüman olarak biliriz. Yaşanan sürecin bir yanlış anlaşılma olduğunu düşünerek, Rabbim’den tez zamanda belki evinden bile daha çok sevdiği çalışma ortamına yeniden dönebilmesini niyaz ediyorum.

 15. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Bey’in dediği gibi at izi it izine maalesef karışmış durumda ve Mehmet Zeki hocamız da bu durumun en büyük mağdurlarındandır. Kesinlikle ve kesinlikle ortada çok ciddi bir iftira söz konusu.Bu durumun en kısa zamanda aydınlatılması dileğiyle…

 16. Mehmet Zeki hocamızı haksızlıklar karşısında ONUR’lu duruşuyla tanıdım; 28 Şubatın O karanlık günlerinde bunların bir gün geçeceğini; ümit var olmamız gerektiğini ilk duyduğumuz hocalarımız dandır Sivas Cumhuriyet Üniv. Okurken aynı zamanda Akit Yenişafak gazetelerinin ve Gerçek Hayat dergisinin gönüllü temsilciliğini yaptım O yıllarda bu gazetelere Abone olmak her babayiğidin harcı değildi koskoca üniversitenin tamamında bir elin parmaklarını geçmiyordu M Zeki hocam her iki gazeteyi hem lojmanına alıyor hem de Okul kütüphanesine alıp öğrencilerin okumasını sağlıyordu. Akit Gazetesine yapılan baskından sonra Yenişafak Gazetesinin sahipleri Albayraklar tutuklanıp akla gelmedik uygulamalara maruz kalırken Sivastaki büromoza gelip bize moral veren ; her özel sohbetinde eğitimin bugünkü tabiriyle Parelel devlet yapılanmasına bırakılamayacak ciddi bir işolduğunu söyleyen hocamız mı böyle bir zan ile açığa alınmış bu vebaldir büyüklerim bu vebaldir.

 17. Yrd. Doç. Dr. Faruk Kanger

  Kıymetli hocam, bir meslektaşım olarak büyüğüm Mehmet Zeki Aydın, 5 yıl önce tanıdığım çok güzel karakterli ehli hizmet ve sahasında duayen bir şahsiyettir. Kendisiyle bir çok değerli çalışmanın içerisinde oldum şahsını ve ailesini yakından tanıdım. Hocamın gerek dünya görüşü gerek kişiliği malum FETÖ yapılanmasının içinde olma İhtimalini sıfırlayacak kadar nezih ve arı durudur. Hatta bunun da ötesinde malum yapının gayrı meşru ve haksızca faaliyetleri ile mücadele ettiğine bizzat ben şahidim. Bir kader icabı hayata ve olaylara yüzeysel bakanlar tarafından FETÖ culerle aynı karede bulunması ancak talihsizlikle izah edilebilir. Değerli hocamızın bu duruma düşmesin de zerre miktarı katkısı olanların helallik istemeleri durumunda kendisinin gani ve merhametli gönlünden afla nasipdar olabileceklerinin biliyorum. Kıymetli hocamızın tekrar mesleğine dönmesi dinini vatanını milletini seven insanlar yetiştirmeye devam etmesi en büyük temennimiz ve duamızdır. Hocamıza bu büyük imtihaninda sonu zafer olan sabri cemil temenni ediyor; kendisine hayır dualar ediyo, dualarını bekliyoruz .

 18. Doç. Dr. Macid YILMAZ

  M. Zeki Aydın hocayı 17 yıldan beri tanıyorum. Lisansüstü dersler alarak çok şey öğrendik kendisinden. O gün bugündür hala görüşüyoruz kendisiyle. İstikametini bozmayan birisidir. Geçmişte neyse fikri ve yaşantısı hala öyledir. Hayatta temel aldığı ilkelerini öğrencilerine yaşayarak gösterir. Suçlandığı yapılanmayla -geçmişten bugüne kadar- hocamın hiç bir ilişkisi olduğunu düşünmüyorum. Bunun bir iftira olduğundan ve Allah’ın adaletinin tez zamanda tecelli edeceğinden eminim. Malumunuz FETÖ’cülerin bilinen bir özelliği vardır; menfaati için her yere ve her zamana uymak gibi. Oysa M. Zeki hocam onların aksine eğilip bükülmeyen, menfaati için şekilden şekile girmeyen sağlam bir şahsiyeti ve duruşa sahiptir. Şu sözünü hiç unutmuyorum: “Eğer müslüman isek müslüman gibi yaşayalım”. Suçlandığı fetöyle en küçük bir benzerliği olmadığını benim gibi bütün yakın çevresi şahittir. Görev yaptığı camianın yetkililleri, böyle tecrübeli bir hocaya olan iftirayı derhal sonlandırmalıdır.

 19. Doç. Dr. Hasan ÖZALP

  Mehmet Zeki Aydın hocamın hem öğrencisi hem de farklı zamanlarda istişarelerde bulunmuş biri olarak şunu ifade edebilirim ki kendi kalıplarına sığmayan bir insandır. Dolayısıyla hiçbir zihniyetin kalıplarıyla sınırlandırılamaz. Kendi alanında gayretli ve hamiyetli bir bilim insandır.

 20. İsmail Yağmur

  Bir Dekan’in keyfi uygulaması ile bir çınar yok edilemez…
  Üstelik hicbir delil /karine yok iken halen durum devam ediyor ise, yazıklar olsun bu kişilere.. Veyl olsun! İlahiyat dekanı bunu yaparsa bu millet kime güvenecek. Ahirete imani kalmamış kişilerin sırf dil sınavından geçti diye akademisyen olması bu sonucu doğuruyor.
  Sayın Mehmet hocamızin yanındayız…

 21. Prof. Dr. Mehmet Sadık Öncül

  Mehmet Zeki Aydın hocam ile Cumhuriyet Üniversitesi’nde uzun yıllar birlik çalıştık. Bildiğim ve tanıdığım kadarıyla hocaya fetöcü iftirası büyük bir vebaldir.

 22. Bozkurt Yaşar Öztürk

  Mehmet Zeki Aydın lar kolay yetişmiyor.

 23. Aydın Hocam!..Kıymetli Mehmet Zeki vb hocalarımızın sayısını nicelikte ve nitelikte Yüce Rabbimiz artırsın!..Bu “Cife, Fani Alem”, “Ebedi Alem”in geçiş yeri, imtihan tarlası olduğuna göre, zorluklar, engeller, tuzaklar, hak-hukuk-adalet ihlalleri hep var ve de Kıyamete de olacak…Öncekiler, şimdikiler/bizler ve sonrakiler binbir türlü meşakkat ve çilelere muhataplar…Hz.ALLAH (CC) mazlumların, mağdurların, salihlerin, müttekilerin, iyilerin yar ve yardımcısı olsun!..”Zulmle abad olunmaz!..” Zalimin yaptığı da yanına kar kalmaz!..Mazlumun ahı da çıkar aheste aheste!..Mevlamız, hayrları feth, şerleri def ede!..Cümle zalimleri şiddetle tel’in ediyor, zulmleri, kötülükleri başlarına geçe/makes bulsun, inşaAllah!..Her gecenin bir sabahı vardır!..Küfrün, zulmün zirve yapması, hakkın, hakikatin doğuşunun muştusudur, inşaAllah!..Selam, muhabbet, dua ile…

 24. Sümeyra Arıcan

  Cok güzel anlatmışsınız hocamızı..Onun ogrencisi olabildiğim icin kendimi şanslı addediyorum..En kısa sürede hakkının teslim edilmesini niyaz ediyorum. Bizler kendisine şahidiz..

 25. Zeki hocamız dersimize 4 yıl boyunca girdi. Kendisi türkiye’nin yetiştirdiği kıymetlerinden biri idi. İnşallah bu haksızlık giderilir. Onun alandaki çalışmalardan uzak kalması eğitim açısından bir ziyandır. Selametle

 26. Öğrencilerinin sahitligini geçtim Allah şahit bu güzel insana.

 27. Mehmet Zeki hocamizi tanımak ve bir öğrencisi olmak bir ayrıcalıktır.Bu ayrıcalığı yaşatan Rabbime şükürler olsun.Yüreği egitim aşkıyla dolu olan Mehmet Zeki hocamızın en kısa zamanda görevine dönmesini diliyorum.

 28. Cok guzel bir yazi. Kıymetli hocamızın özelliklerini duruşunu öğrencilerine verdiği alaka ve değeri vazife askini, caliskanligini fedakarliklarini çok güzel özetlemiş. Biz bunlara ve daha fazlasına sahidiz. Hocamız, imam hatip mezunu olmanin suc sayıldığı zamanlarda ” merak etmeyin! İnsanların iş ararken ben de imam hatip in bahcesinde top oynamistim.” diyeceği gunler yakin diyerek ümidimiz takviye ederek bize cektigimiz zorluklarin ustesinden gelme azmi asilamistir. 28 şubatın yüreğimizi kavurdugu okulumuza giremedigimiz o çileli gunlerde bizi destekleyip arkamızda durmuş, maddi manevi yanımızda olmuştur. Hocamız bu iftirayi asla hak etmedi. İnSaallah en kisa zamanda gerçek ortaya çıkar ve bu iftira ve yanlıştan donulur.

 29. Yazı için teşekkürler. Duygularımıza tercüman oldunuz.
  Yıllardır Zeki Hoca’yı tanır ve çalışırım. Ülkesine gönülden bağlıdır ve vatanı için faydalı eserlere, çalışmalara öncülük yapar. Böylesi çirkin bir iftiraya uğraması çok acı. Akli selim ve adil olan bir an önce mevkisine geri dönmesi. Bunun olacağına eminim. Çünkü Allah zerre iyiliği karşılıksız bırakmaz.

 30. Hocamızla tanışmamız fakülte yıllarında oldu.Hocamızı hep müslümana yakışır davranışlarıyla hatırlıyorum.10 saate yakın dersimize girerdi ama bizi hiç bunaltmazdı.sürekli çalışırdı.yurt iki yurt dışı seminerlerine giderdi.hasta olacak hocamız diye korkardım. israfı ve iki yüzlülüğü sevmezdi.öğrencilerinin ihtiyaçlarını almaya çalışırdı.Fethullah Gülenden nefret eder.o yahudi derdi.Nur cemaati mensubu arkadaşlarımız hocamızı kendilerine yakın bulmazlardı.bizi iftarda yemeğe çağırırdı ve eşi Hatice abla enfes yemekler yapardı.Bizi Tunus’a Arapça Dil kursuna gitmemiz için yönlendirmişti.Daha bunun gibi nice güzel rehberlikler.Hocam siz bizi yetiştirdiniz daha nice arkadaşlarımızı da.Ahmet Davutoğlu başbakanlığı bırakınca Tayyip Erdoğan haklı bir bildiği var demişti.inşaallah yanlış hesap bağdattan döner ve Değerli hocamız öğrencilerine ve okuluna tekrar döner.Rabbim yardımcınız olsun.

 31. Nurebrar Kalkan

  Kendisini 5 yıldır yakından tanıyorum. Değerli hocam Mehmet Zeki Aydın hayatını eğitime adamış alanına önemli katkılar sağlamış bir ilim adamı. Ona yapılan bu zulmün en kısa zamanda sonlandırılması ve masumiyetinin ortaya çıkmasını umuyorum. Biz öğrencileri ve artık meslektaşları olarak şahidiz.

 32. Yunus Emre ARSLAN

  Aydın kardeşim teşekkür ederim. Duygularımıza tercüman oldun.
  Mehmet Zeki Aydın Hocamızı 1998 den beri tanırım. O zamandan beri de görüşürüz. Gerek öğrenciyken derslerinde, gerek sonraki süreçteki görüşmelerimizde bu yapının fikir yapısıyla, dinimizin ruhuyla bağdaşmayan itikadı sapkınlıklarıyla, ekonomik ve sosyal hayatla ilgili uygulamalarıyla mücadele eden özellikle 17-25 Aralık sürecinden sonra Fetonun yanlışlarını hatta bir ajan olduğunu sert bir şekilde dile getiren biridir. Bütün öğrencileri ve onu tanıyanlar bu yapıyla yakından uzaktan bir alakasının olmadığını bilir. Hocanın bir iftira sonucu fetö ile iliskilendirilmesi büyük bir zulümdür. İnşaallah en kısa surede görevine döner. Rabbim yar ve yardımcısı olsun.

 33. Altının değerini sarraf bilir. Gül yetiştiren hocamızın kıymetini bilelim…

 34. Muhterem Mehmet Zeki Hocam ailece görüştüğümüz ve örnek aldığımız çok değerli bir Hocamız ve büyüğümüz.
  Devletine, Milletine, Halkına sadık birisi, Hocamızın inşallah en kısa zamanda görevine iade edilmesini bekliyorum.

 35. İlim ve irfan adamı olan kıymetli hocamiza yapılan bu haksız durum artık rezalete dönüştü

 36. Değerli arkadaşım M.Zeki Aydın ile ayni yıllarda aynı fakültede öğrenci olarak yollarimiz kesişti. Öğrencilik yıllarından tanırim. Kendisini ilme ordan adamış Vatan Millet Sevdası ile dopdolu bir kardeşimizin. Kendisinin hiçbir illegal yapı içerisinde olabileceğine inanmıyorum. Kardeşimize yasatilan bu mağduriyete derhal son verilmeli ilme hizmet yolunda önüne çekilen set kaldırılmalı ülke gençliğine ışık tutan çalışmalarına destek olunmalıdır.

 37. Abdullah Mutlu

  Rabbim imtihanınızda muvaffak kılsın
  Aziz Hocam

  Büyük insanların imtihanı büyük olur
  Yardımcınız da Rabbim den başkası
  olmayacaktır inşallah

  Rabbim yetki ve sorumluluğa sahip idarecilerimizin basretini açsın ve sizlerin ilminizi ve tesirini artırsın.
  Hakkınızı ödenmez

  Selâm ve dua ile…

 38. Hocam sizi ve ailenizi yıllar önce tanıdık, sizi tanıdığımız günden beri çok şeyler öğrendik ve memleket, insan ve eğitim idealinize,azminize hep şahit olduk. Fedakarca yaptığınız çalışmalar ülkemize asla ihanet etmediğinizin iftiraya uğradığınızın en büyük ıspatıdır.

 39. Hocamızın haklı davasında yanındayız. Atılan iftirayı asla kabul etmiyoruz. At izinin it izine karıştığı böyle bir dönemde Mehmet Zeki Aydın gibi bir hocanın öğrencilerinden uzak kalması Türkiye için çok büyük bir kayıptır. Acilen soruşturma yapılarak hocamızın izzeti itibarına sürülen bu kara lekeyi aklamalari lazım.

 40. Üniversite hayatım boyunca tanıdığım sayılı hakiki öğretmen eğitici eğitimci adına ne derseniz deyin dediğini yaşayan bir muhterem. İnşallah yanlıştan dönülüp gorevinize iade edileceksiniz…

 41. Kim iftira attiysa Allah yuzune gecirsin onun…ihtimal demek bile ayiptir ya.hocamiz asla boyle biri degil

 42. Abdurrahman Hakan Yenice

  Yaklaşık 7-8 yıl öncesiydi.Sinop un bir ilçesinde EBS ilce temsilcisiydim.Her iki ayda bir konferans,seminer,tiyatro,şiir dinletisi,cesitli kampanyalar vs. etkinlikleri yapmaya çalışırdık.Erzurum a seminere giden bir ögretmen arkadasimiz orada Mehmet Zeki hocamızla tanışmış.Döndügunde konferans vermesi icin hocamizi davet etmeyi teklif etti.kabul ettik ve hocamizi davet ettik.Allah ondan razı olsun bir kış günü ve hasta oldugu halde geldi.Kendisiyle ilgili iki seyi hep hatirlarim.
  Birincisi;cebinden cikardıgı pecetenin yarisini kullanip diger yarısını tekrar cebine koydu.bize ilginç geldiginden sebebini sorduk.Hiç unutmadıgım şu cevabı verdi: “Yarısı ihtiyacımı karşılıyorsa,diger yarısını da kullanmak israf olmaz mı?” Şimdi ben soruyorum ihtişam ve gösterişe pek düşkün olan bu fetöcülerde böyle bir hassasiyet olabilir mi?
  İkincisi;bizim o vakitler cemaat olarak bildigimiz fetöcülerin ekabir takımı konferans,seminer,şiir dinletisi,tiyatro,çeşitli kampanyalar vs. faaliyetlerimizde görev yapan yazar,sanatçı,hoca ve diğer katılımcılarla bir sekilde irtibat kurmaya çalışırlar ve mutlaka kendi mekanlarında agırlamaya calışırlardı.Bazıları bu teklifi kabul eder,bazıları otelde kalmak ister,nadiren de olsa bazıları bizim köhne,tümü evlerimizden getirdigimiz kullanılmış eşyaların bulundugu sendika binasında kalmayı tercih ederlerdi.işte o mütevazi kisilerden biri de Mehmet Zeki hocamızdı.
  Rabbim samimi ve vatansever bir müslüman olarak tanıdıgım hocamdan razı olsun.Her iki cihanda yüzünü soyadı gibi aydın etsin.

 43. Emine Şekerli

  Mehmet Zeki hocam güzel kalpli Fetö ile hiçbir ilgisi olmayan bizi iyi birer eğitimci olmamız İçin büyük bir gayretle yetiştiren öğrencilerine saygı duyan ve bize öğrencilerimize sevmeyi öğretmemizi öneren iyi bir eğitimci yetiştiricisidir. Kendisini formasyon derslerimden tanıyorum ve çok seviyorum. Hocam suçsuzdur görevine iade edilmesi memleketin yararına olacaktır, lütfen görevine dönsün bu haksızlığa son verin.

 44. Kıymet Mehmet Zeki Aydın hocamı 20 yıldır tanırım bir çok insanın fetöye yaklaşmak ve onlar sayesinde bir yerlere gelmek için taklalar attığı dönemlerde dahi fetöye mesafe koymuş her konusu olduğunda sevmediğini söz ve düçüncesiyle belli etmiş birine yapılacak en büyük zulüm fetöçü diyerek en çoksevdiği meseliğni icra etmesine engel olmaktır.
  Bu zulmün zulüm olduğunu görememek bu hükümete bende müslümanım diyenlere yakışmıyor
  Bir an önce hocamızın öğrencilerine kavuşmasını vatanı milleti ve dini bubin islam için çalışacak nesiller yetiştirmeye devam etmesini bekliyoruz

 45. Nefne Furkan Yılmaz

  Mehmet Zeki hocamı Sivas’da öğrenciliğim sırasında yakından tanıma fırsatım oldu. Mehmet Zeki hocam dini sadece anlatmaz yaşayarak da örnek olurdu evine misafir olup çayını içmeyen öğrencisi yoktur, odasının kapısı herdaim açıktı herkese. Derslerde klasik eserleri tavsiye ederdi dil öğrenmek farkındalık sahibi olmak için bizi teşvik ederdi fetö ve cemaatiyle en ufak bir yakınlığına şahid olmadım. inşallah hocamıza atılan bu iftiranın asılsızlığı bir an önce anlaşılır ve iadei itibar gerçekleşir.

 46. Her iftiranın elbet bir sonu olacak merak ETME iyi insan Allah Sevdikleriyle birliktedir. Sen umudunu yitirme. Sevdiklerin seninle birlikte…..

 47. Mehmet Zeki hocamızla geçirdiğimiz yıllar bize eğitim ufku; islamı sevdirme amacı kazandırdı. Bize hep söylediği eğitim amacımı da belirleyen şey ; ‘az bilgi çok sevgi’ idi. Milletimizin değerleri konusunda da çok hassastı. Adının böyle saçma şeylele anılmasına dahi imkan olamayacağı açıktır. Onun tek amacı eğitmek .. Bir milletin kaderini değiştirecek şeyi hayat amacı olarak seçmiş hocamızı daha fazla görevinden uzakta görmek istemiyoruz.

 48. Yasemin Angın

  Ülkemde yaşanan bu olaylar ve niceleri(!) dururken digerlerine yapılan haksızlıklar için derin üzüntü yaşıyorum.

 49. Ebu Bekir Bilgin

  Sa.Sayın hocamla sihriyetten akrabayım kendisini 1991 beri tanıyorum görüş olarak mlli görüş çizgisinde yetişmiş sağlam bir aileyapısına sahip bir ağabeyimizdir…Benim anladığım birileri Mehmet hocamla ortamı fırsat bilip şahsi kişisel nefsi bir hesabı adi vee insan onuruna yakışmayan iftiralarla mağdur etmeye çalışıyor…Şuan kendisini bu duruma sokanlar her kimse onlar mercek altına alınırsa mesele anlaşılır.. Akademisyen arasında ne yazıkki bu tür düşmanlıklar çok..Bir an evvel bu mağduriyet giderilmesi…

 50. Abi sizi yaklaşık 35 yıldır tanirim. Sizi fetö ile iliskilendirmek cahillik degilse hainliktir.. Cok üzüldüm…. Hayatiniz bunlarla mücadele icinde geçtiğine şahidiz..İnşaallah en kısa zamanda görevinize döner çalışmalarınıza kaldığınız yerden devam edersiniz…
  .

 51. Hocamın öğrencisi olmak bize nasip oldu, ufkumuz açıldı, meslegimizi onunla sevdik. Daha birçok öğrencinin yolunu ufkunu açabilecekken, yoluna taş koymak isteyenlerin uydurduğu bu asılsız iftirayı kınıyorum.

 52. Tuğra Güler Bozkaya

  Mehmet Zeki Aydın hocamı yaklaşık 17 yıldır ailesini ve kendini çok yakından tanıyorum. Fetöyle bağlantısı olduğuna dair herhangi bir durumla karşılaşmadım. Aylardır birçok inceleme ve araştırma yapılıp masumiyeti anlaşılmasına rağmen sırf birilerinin şahsi kinlerinden, kıskançlıklarından dolayı bir insana bu muameleyi reva görmesi ne müslümanlığa ne de insanlığa sığar bir davranış değil. Bu işten kim sorumlu ise elini vicdanına koyup bunun hesabını nasıl vereceğini düşünmeli ve hatanın neresinden dönülürse kardır anlayışıyla hareket etmelidir. Türkiye’de Din Eğitim İ alanına farklı bir bakış açısı getiren, bu bölümün önünü açan, severekte din eğitimi öğretilebileceğini gösteren, bu alanda birçok eser verip öğrenci yetiştiren bir insanı aylardır işinden men etmek millete ihanettir. Bir çok projenin yarım kalması demektir. Bir an önce adaletin tecelli etmesini istiyoruz. Şu ayetlerin hatırlanmasını tavsiye ederim. “HİSLERİNİZE UYUP ADALETTEN SAPMAYIN”(7/135)”BİR TOPLULUĞA DUYDUĞUNUZ KİN, SİZİ ADİL DAVRANMAMAYA İTMESİN”(5/8)

 53. Hüsameddin Yıldız

  Kıymetli hocam Rabbimiz en kısa sürede bulunduğunuz bu durumu hayırla neticelendirsin. Mukaddes vazifenizin başına döndürsün ki, öğrencileriniz aydınlanmaya devam etsin. Müfterileri ıslah etsin, ıslahları mümkün değilse kahretsin. Duamız; bu çirkin iftiranın en kısa sürede anlaşılıp âlim ile tâlibin ilimle tekrar aynı mekanda buluşması, bu hatayı yapanların hakkı iade etmeleridir. Allah yâr ve yardımcımız olsun, sabrın acı meyvesinden sonra ‘el-hamdulillah’ demeyi lutfeylesin.

 54. İsmail Yağmur

  Nerede camiamizin mangalda kül bırakmayan Prof lari, rektör dekan lari.. Hadi yiğitlik zamanı, sahip çıkıp zeki hocamızı okulunuza alınız da birileri görsün dünyanın kaç bıçak olduğunu…

 55. Zeynep Saliha VURAL

  2001-2005 eğitim- öğretim dönemi Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi nde tanıdım Mehmet Zeki AYDIN hocamı.Seminerleri ile hemhâl olduk.onun ufkuyla ufkumuz açıldı. onun gayreti ile gayretlendik.Şahidim hâline ahvâline.fetö yanından bile geçememiştir. O dönemde dahi yakınlığı yoktur. Rabbim bir an önce gorevinin başına, öğrencilerinin yanına dönmeyi nasip eylesin. Dualarımızda her dâim…

 56. İsmail Zengin

  Mehmet Zeki Aydın hocamla 2005 yılında Tanıştım Ditib adına birlikte Almanya çapında cami ve salonlarında 26 yerde Aile Eğitimi konularında sunumlu konferanslar verdik. Çok değerli bir insan ve eğitimci olarak gördüm. Hiç bir zaman Fetöcü olduğunu gösteren bir durumu olmadığı gibi onları sevmezdi.
  Kendisini her zaman faydalı buldum. Devletine ve milletine bağlı gördüm. Er geç temize çıkacağına inanıyorum.
  Allah yar ve yardımcısı olsun.

 57. Aysunur Elçin

  Yurduna “guzel insan” yetistirmek derdinde olan Mehmet Zeki Aydin’ı daha fazla uzmeyin. Bizler onu biliyor, taniyoruz ve artik degerli hocamizin geciken iade-i itibarinin gerceklesmesini bekliyoruz.

 58. Biz sevgiyi Mehmet Zeki Aydın’dan öğrendik. Ve böyle birine asla haksızlık yapılamaz

 59. Mustafa Şimşek

  Mehmet Zeki Aydın Hocamız görevine geri dönecektir ancak bu sıkıntıyı yaşatanlar bir daha yüzüne bakabilecekler mi acaba..

 60. Öncelikle Aydın Başar Bey’e duruşu ve kaleme aldığı güzel yazı için teşekkürler. Zeki hocamız ile ilgili bu durumu öğrendiğimizde arkadaşlarla hayal kırıklığı yaşadığımız gibi, detaylar netleştikçe nasıl bir iftiranın ortasında kaldığını hayretle izledik. Kendisinin FETÖ ile ilgili bağlantısına şahit olmadık, ayrıca öğrencilerini bunlardan nasıl uzak tuttuğunu da bilmekteyiz. Allah iftiralardan korusun, iftira atanlar bu dünyada da gün yüzü göremesin inşallah.

 61. Mehmet Zeki Aydin hocami 4 yil önce Almanyada 8 yildir uzerinde calistigimiz genclere evliligi sevditmek ve hazırlamak endeksi hazirladigimiz aile okulu projemize verdiği destek uzerine tanıdım. Degerli fikirleri ve tecrübeleri bizim aile okulumuza cok anlam katti. Her turkiye ye gelidigimde ziyaret etmeye calistim. Aile uzerine yaptigi tecrubelerden faydalanmaya calistim.
  Veridigi biliglerden faydalanan biri olarak basina gelenleri duyunca cok uzuldum.
  Cok kisa zamanda yapilan haksizligin farkina varilmasini dilerim.
  Selam ve saygilar…

 62. Bütün yönleriyle mükemmel bir insan olan her zaman örnek aldığım öğrencilrime anlattığım çok kıymetli sevgili Mehmet Zeki Hocam’a yapılan bu haksız uygulamanın bir an önce sonlandırılmasını diliyorum. Kıymetli Hocam Allah yar ve yardımcınız olsun. Sonsuz saygı ve sevgilerimi sunuyorum….

 63. Zehra Nur Kaya

  Meyve veren ağacı taşlarlarmiş bu kadar gayretli bir hocamızın Mehmet Zeki Aydin hocamızın uğradığı çirkin ve mesnedsiz iftiranin sebebi başka ne olabilir ki…

 64. Acemi ruh ile profesyonel işler yapabilmek… Zeki hocamın bize kattığı güzelliklerden bir tanesi hayatım boyunca örnek alacağım kişilik Allah razı olsun ve bize kendisi gibi bir öğretmen olmayı nasip etsin inşallah.

 65. Şuheda Kaygusuz

  Sizin gibi gerçekten ilgili ve bilgili bir Hocam olduğunu her yerde iftiharla söylüyorum. Eğitimi gerçekten sizinle sevmiş ve karakterime gerçekten etki etmiş Hocalarımın başındasınız. Gazali’nin yanında okula ilk geldiğimizde Ali Fuat Başgil ‘in Gençlerle başbakan kitabını okutmuş ve sorumlu tutmuştunuz. Bir yerde bahsi geçtiğine ve sizin sınavda sorduğunuz söylediğimde çok şaşırmış ve Dava adamı yapar böyle şeyleri ancak. Demişti diğer Hocam. Son sene kitabı unuttuğumuzu farkettiğinizde tekrardan sorumlu tutmuştunuz. Çünkü karakterin gelişmesinde bazı insanların rolü unutulmayacak kadar fazladır. Her şekilde yardımcı olduğunuz ve bizim değerliçin olduğumuzu her defasında hissettirdiniz. Yazılan çizilen her ne kadar çok olursa olsun hep bir şeyler eksik kalıyor. Yazıda da geçtiği gibi sizi araştırmadan körü körüne bağlı bir topluluğa benzetenlere VEYL olsun. Bu da geçer Ya Hu…

 66. Metin Gülşen

  Öğrencilerine bir hoca değil baba olan ögrencilerine sizler benim çocuklarımsınız diyen Bizlere zihinlerimize sevgiyi saygıyı kendinden küçük büyük herkese değer vermeyi öğreten, ders anlatmayı değil dersi gönüllere nakşetmeyi islemeyi öğreten yaptığı sınavın sonunda not olarak her sabah kahvaltı yapılacak diye not düşen , nice insanlar yetiştiren Zeki hocamız babamiz bir gün duyduk ki zerre alakası olmayan sınıfta onlarla ilgili tek kelam etmediği özelde de hiç bir arkadaşımızın onlarla ilgili sempati beslediğine o üye olduğuna dair hiç bir şeye şahit olmadığı bir terör örgütüyle ilişkilendirilmiş ve açığa alınmış ve hala da dönememistir .Inşallah tez zamanda bu yanlıştan dönülür Öğrencilerin Zeki babası görevine đöner ve öğrenciler de daha fazla uzak kalmaz Zeki hocamıza. Allah bizi iftiradan iftiracılardan ülkemize islama zarar verecek her türlü örgüt ve kişiden muhafaza buyursun

 67. Aysel Sertçakar

  Mehmet Zeki Aydın hocamızı ve ailesini 18 yıldır tanırım Eşi Hatice hanım meslektaşımdır. 2004 Öncesi kendilerinin evinde kiracı olarak oturdum. Onlar kadar anlayışlı ve iyi niyetli ev sahibi çok nadirdir. Yıllardır mesleğim gereği her konuda kendileri ile fikir alışverişinde bulundum. Hiç bir zaman Fetö ile ilgili bir sözünü övgüsünü veya onların hakkında müsbet bir konuşmasını duymadım Mehmet Zeki Aydın hocam Kurana ve sünnete bağlı grup asabiyeti olmayan İslamı samimiyetle yaşayan ve aklını kullanmaya çok önem veren bir insandır. Aklını ne fetöye ne de başkalarına kiraya verecek bir kimse değildir. Öğrencilerinin bu kadar değerli bir ilim adamınn derslerinden mahrum kalması vatanımız ve milletimiz adına büyük kayıptır. Temize çıktığı bu iftiranın kötü sonuçlarından bir an önce kurtulup yeniden görevine dönmesi için candan duacıyım. Yetkililerin Allah rızası için yaptığım bu şahitliği dikkate almalarını diliyor hocamıza ve değerli ailesine selam ve hürmetler sunuyorum

 68. 2011-2015 yılları arasında Prof.Dr. Mehmet Zeki AYDIN hocamdan hemen hemen her dönem çeşitli dersler aldım. 2014 yılında onun bölüm başkanlığı döneminde kendisi ile kısmı zamanlı öğrenci programı ile çalıştım. Bu yılda Mehmet Zeki hocam ile bazen 7-8 saat birlikte çalıştığımız günler olmuştur. Bu bir yıllık dönemde ona çok yakın olmam münasebetiyle söylüyorumki kendisinin Fetö denen gurupla yakından uzaktan alakası yoktur. Hiç bir zaman ağzından söylemlerinden hareketlerinden bu grub için olumlu bir söylem duymadım aksi yönde bu grubu eleştiren bağnaz ve kula kul eden sistemi eleştirdiğine dair bir çok izlenimim oldu. Şimdi ona bu iftirayı atan grub için söylüyorum tıpkı Fetö örgütü gibi başka insanları ve koltuğunuzu kendinize put eylemiyorsunuzda ne yapıyorsunuz. Bu iftirayı attığınız kişide herhangi bir ipucu bulamadığınız için ne yapacağınızın farkında bile değilsiniz. Mehmet Zeki hocam elbet hak ettiği ve kendisine iftira atanlardan bin kat daha faydalı olduğu görevine geri dönecektir. Çamura düşen altın misali değerinden hiç bir şey katbetmeyecektir. Ona o çamuru attanlar için ise Rabbimizin her şeyi görüp duyduğunu hatırlatırım.

 69. Sümeyye Betül

  Marmara universitesinde hocamdan 4 yil ders aldim kismi zamanli ogrenci olarak 1 yil boyinca yaninda calistim… Kendisinden daha fazla ozverili calisanida gormus degilim… Devletin isini yaparken devletin mumunu kendi isini yaparken kendi mumunu yakan cinsten bi hocamizdi… Hep okuyan hep ogrenen bunuda destekleyen biriydi… Cantasinda kitapsiz gezdigini gormedim… Keske onun binde 1 i kadar olabilsek… Ben inaniyorum ve biliyorum ki bu duzelecek… Duam bunun cabuk olmasi yonunde… Yeniden ogrencilerinin basinda gormek.dilegiyle…

 70. Evtt yorumları okuyunca çok mutlu oldum Böyle bir hocanın öğrencisi olmak herkese nasip olmaz. Yeni mezunum açığa alındığında bile arayıp sınavdan kaç aldın,mülakat nasıldı kaç geldi dersler nasıl diye arayan bu durumda iken bile yüzü öğrencilerine karşı gülen her türlü ihtiyacımiz için elinden gelen her şeyi yapan İyi bir adam. Evet Mehmet Zeki hocam “iyi” kelimesinin içini dolduran güzel bir insan. iNşAllah en yakın zamanda görevine döner benim inancım bu yönde. Allah razı olsun

 71. Hacer Tek Elmas

  Mehmet Zeki Hocam i Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 2.sinif ta tanıdım. .idealistligi vatan uğruna öğrenci yetistirmedeki gayretine hayran kaldım. .sadece dersini anlatıp dersi bitiren bir hoca olmadı hiçbir zaman..her yerde egitim her yerde vatana bagli gencler yetiştirmek oldu hocamin hedefi..daim bir baba sefkatiyle her derdimizi acabildigimiz bir hoca..11 yıllık kuran kursu ogreticisiyim..Hocamızin bize verdiği genel değerler ve eğitim sevdası ile öğrencileri tarafindan sevilen bir konumdayiz..Allah a çok şükür.ama başarımizin büyük kısmını benim gibi bir cok arkadasim da hocam a borçluyuz. .yüksek lisans yaptığımda tezini calisirken daha iyi tanidigimi düşündüğüm hocam in şu an yaşadığı vatana ihanet suçunun kesinlikle hocamıza atılmış bir iftiradan başka bir olabileceğine kesinlikle inanmıyorum. .Yetkililer inşallah sesimizi duyar da hocamız görevine tekrar döner. .

 72. Bir hoca diyince, aklınıza ne gelir. dediklerinde listenin en üstündeki şahsiyet olarak kesinlikle Prof. Dr Mehmet Zeki AYDIN diye hiç şüphe etmeden söyleyebilirim. Hayatimizda bir çok öğretmen ve eğitimci ile karsilasmisizdir fakat bir profesörün nasıl tüm benliğini öğrencilerine adadigini ve isminin başındaki unvanının hırsına, gücüne kapılmadan nasılda öğrencilerini benimsemek gerektiğini bize öğreten nadide kişilerden birisidir. Nasıl olursa olsun bir şekilde ondan ders alan her öğrencide bir iz bırakan ve hayatına önemli bir yol çizen bu değerimiz Prof Dr Mehmet Zeki AYDIN hocamızla ilgili yazı gerçekten çok güzel bir tespit olmuş. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki hocamıza her arenada ve yerde haklılığı konusunda kefil olabilirim. Karakter olarak Bu terör örgütünün temel sistemi ve prensiplerine tavan tabana zıt düşen bir kişinin bu şekilde yargılanması akıl alacak birşey değildir.

 73. Hocamı müftülüğümüzün düzenlemiş olduğu bir seminerde tanıma fırsatı buldum kesinlikle ilme ve Rabbimizin rızasına adanmış bir ömrü olan hocamız büyük bir haksızlığa uğramıştır zira Doğruların yardımcısıdır Hz. Allah(cc) en kısa zamanda Değerli hocamız ve Onun gibi haksızlığa uğrayan tüm kardeşlerimizi Rabbim bu durumdan kurtarsın inşaAllah dualarımız en kısa zamanda görevine dönmesi dileğiyle

 74. RESUL SATILMIŞ

  Derdi ümmet olan gecesi ile gündüzü ile ömrünü ümmete ilme adamış olan islamın ilk emrinin ‘oku’ olduğu bilinciyle yaşayıp etrafındakilere örnek olan ve emin adımlarla ‘memlekete adam yetiştirmeliyiz’ düsturuyla binlerce güzel ilim talebesi yetiştiren bu güzel hocamızın bu ilim aşığı güzel insanın asla bu muhatap bırakıldığı iftirayla ve durumla uzaktan yakından alakası olmadığına canı gönülden inanıyor Yüce Allah’ın adalet terazisinin ne kadar hassas olduğunu o zalimlere hatırlatıyoruz. Bu durumun en yakın zaman da düzelmesi için dualarımızın değerli hocamızla olduğunu hatırlatırız. Allah yar ve yardımcısı olsun.
  ”Biz kıyamet gününde adalet divanları kuracağız. Kimseye hiçbir haksızlık edilmeyecek. Bir atom çekirdeği kadar olanı bile hesaba katacağız. Hesap gören olarak Biz yeteriz.” (ENBİYA,47)

 75. M.zeki AYDIN hocamın yaşadıgı olayın hala şokundayız…30 yıldır herşeyini bildiğimiz değerli hocamın böyle bir İFTİRA ile anılması bizi derinden üzmüştür…Hocamın bu olaylarla uzaktan yakından alakası olmadı gibi TÜRKİYE de yaşanan bu olaylar karşısında en çok tepki veren kişi olduguna şahsen şahidim…Hocamın bu İFTİRA karşısında bile VAKURLU duruşunu gördük..HOCAMIZIN kişiliğine her zaman KEFİLİZ..En kısa zamanda bu yaşanan İFTİRA olayının düzelmesini yetkililerden istiyoruz. ..

 76. Emel Nermin Temel

  Mehmet Zeki Aydın hocamla 2004 yılında Sivas ta yerel televizyonda sunduğum Hayatın Ritmi programına sürekli konuğum olduğu dönemde tanıştık. O zamandan bu yana görüşüyoruz. Söz konusu olgu ile uzaktan yakından ilgisine hiç şahit olmadım. Bilakis eğitimi üniversite dışına taşıyan; bir ilim adamı olmasına rağmen halkın diliyle konuşan sadece söyledikleri değil hayata karşı duruşuyla çevresindekilere birçok şey öğreten bir toplum mühendisi. Eğitim için harcadığı emek taktire şayan. Hem öğrencilerine hem de yeni tanıştığı insanlara yardımsever.. İstanbul a geldiğim ilk yıl beni birçok iş görüşmesine yönlendirdi. Ve hiçbirinde söz konusu örgüt merkezli işyeri yoktu. Yaşadığı bu üzücü süreçte bile ilimden insandan toplumdan yardımdan insanlıktan vazgeçmeyen hayata karşı duruşunu bozmayan hocamın öğrencilerinin akrabalarının ahbabının dostunun tüm sevenlerinin duası kabul olacak. O zaten makam olsa da olmasa da görevinde. İnşallah üzerindeki bu iftira gölgesi en kısa zamanda ilim güneşinin altında kalacak. Dualarımız sevgimiz saygımız Prof dr Mehmet Zeki Aydın ile….

 77. Yaklasik 15 yildir hocami taniyorum ve O’nun ogrencisi oldugum icin kendimi şansli addediyorum. Ufkumuzu acan, yol gosteren ve ogrencilerine hak ettiginden fazla deger veren bir egitimci. Yazilanlarin hepsine sahidiz. En kisa zamanda bu hatadan donulmesini istiyor ve dua ediyoruz

 78. Mehmet Zeki Aydın hocamı dört yıldan uzun bir süredir tanıyorum. Bize daha ilk dersten duygularla hareket etmeyi değil aklını en iyi şekilde kullanmayı öğreten öğretmeye çalışan biricik hocamızdır. Akla mantığa sığmayan iftira ve zulmün bir an önce son bulmasını istiyorum. Umarım sesimiz yetkililer tarafından duyulur ve hocamız en kısa zamanda görevine döner.

 79. Şu zamana kadar tanışmış olmakla büyük bir onur ve mutluluk duyduğum, her yönüyle kendisini örnek almaya çalışarak onun gibi bir öğretmen olmaya çalıştığım mümtaz hocalarımdan birisi.
  Bu süreçte kendisine iftira atarak yıpratmayı hedefleyenler, YÖK tarafından her şey gün yüzüne çıktığında utançlarından odalarından dışarı çıkamayacaktır. Er ya da geç adalet yerini bulup Mehmet Zeki hocamız kürsülerde derslerini yine anlatmaya devam edecektir. Ne mutlu ki onun öğrencisiyim.

 80. Mehmet Zeki Aydın hocam ile 98 yılında tanıştık. Hocamdan yüksek lisans yapan ilk kişilerden oldum. Her zaman sevdiğim saydığım evine misafir olduğum, evimde misafir ettiğim kıymetli hocamdır o. Ona bazı yakıştırmalar yapılmış duyduğum kadar. Ancak O bunları hak etmiyor. O bir ilim insanıdır. O bir mümindir herkesin güvendiği. O bir samimiyet duruşudur. Ben kendisinden razıyım Allah razı olsun ondan.

 81. Mehmet Zeki Aydın… Öğrencilerine bu kadar değer veren bir kişi daha tanımadım. Bizler daha gülen cemaatinin ne olup ne olmadığını bilmezken cemaatin mensupları hakkında ‘ümmete kimse bunlar kadar zarar vermiyor” diyen birinin böyle bir iftiraya maruz kalması aklın iflas noktası

 82. Hocamı 1997’de fakultede tanıdım derslerde.. Basit ama aslımızı hatırlatacak ezber bozacak sorular sorardı. Hatta derslerini tam takip etme rekoru firesiz bendeydi ve bunu da derste söylemişti. Şuna kesin olarak inanıyorum ki hocamız bu sorularıyla ne olduğu belli olmayan yapılara değil gerçekten Kur’an ve hadisin ilan ettiği dine yönlendiriyordu. Bu konuda çok heyecanlıydı. Daha sonraki yıllardada hocamı defalarca gördüm ve konuştum aynı heyecanı taşıyordu. Malum ihanet yapıyla ilgili hiçbir imasına rastlamadım. Bunu hocamı temize çıkartmak için yazmıyorum. o zaten temiz. Saadece şahitliğimi ifade etmek istiyorum. Hala maduriyetin devam etmesi ise biz öğrencilerini bu manada yaralamkta, heyecanın kırılmasına sebep olmaktadır.

 83. 2009 senesinde Sivas ilahiyatta tanıdım kendisini. Henüz birinci sınıftaydım. Dersimize girmemişti. Ama bir akrabamız gibi yardımcı olurdu her işimize. Başımız sıkışınca yanına giderdik. Çocuk yetiştirir gibi yetiştirirdi bizi. Eşi de annelik ederdi bize. Malum yapıyla her zaman mesafesini korur, temkinli davranırdı. Kendisine yapılan iftirayı üzülerek öğrendim. İnşallah yakın zamanda hakkı teslim edilir.

 84. Yaklaşık olarak 7 senedir tanıyorum Mehmet Zeki Aydın hocamizi. Tez araştırırken ilahiyat fakültesine işim dusmustu. O güne kadar ilahiyat fakültesinin bahçesinde bulunmamis, önunden dahi gecmemistim, ön yargilarimm vardi çünkü hiç haz etmiyordum bir alevi olarak. yukarda Allah biliyor sizden saklamayacagim… Neyse ilahiyat fak. gittim hiç isim cisim sormadan gittiğim ilk kapıyı çaldim, karsima çıkan Mehmet Zeki Aydın hocamdi. O kadar can kulağı ile dinlemistiki beni yardımcı olacağını elinden geleni yapacağını söyledi. O sıra engin bilgi ve deneyiminden son derece yararlandim arastirmalarimi yaparken çok yardımcı oldu. Bir kere bile beni sorgulamadi acigim diye ön yargılı olurlar sanıyordum olmadı.Alevi olduğumu söyledigimde farklı dusunur, belki yardımcı olmaz diye bile dusundum. belkide hayatta beni yargılamayan yadirgamayan tek insandı diyebilirim. Gercekten çok babacan, insanlara bütün bilgi birikim ve donanımını aktarmaya çalışan bıkmadan usanmadan kimseyi kırmadan yardım eden bir insan… Resmen peygamber sabrı var diyordum. Nasil oldu bu şekilde bi duruma gelindi aklım almıyor. Umarim haklı ve haksız ayırt edilir hak yerini bulur… Temennim budur.

 85. Hüseyin Yaman

  Sevgili devlet büyüklerimiz
  Devletimizin ve milletimizin karşı kaşıya kaldığı durum gerçekten çok vahim bunun bilincindeyiz. Devletimizi ele geçirme ve milletimizin bekasına göz dikmiş vatan hainlerine gereken cezanın verilmesini canı gonulden istiyoruz.
  Fakat sayın hocam değerli insan istisna kişilik Mehmet Zeki Aydın Bey ve onun gibi devletine milletine sadakatle bağlı değerli insanların ve yetişmesi yıllar alan değerli hocalarımızın değerli büyüklerimizin haksız mesnetsiz bir şekilde gorevlerinden uzaklaştırılması ve kadro dişi bırakılması da vahim bir hatadır ki bu insaların. İlmi. Ve aklı bize bu zor günlerde yol gösterici olacaktır böylesi kılavuz kişilikleri gerçek olmayan asli astarı olmayan yaşadığı hayatı ve geçmişine bir göz atıp anlaşılacak insanları basitçe sen fetocudun deyip ayak oyunlarıyla bertaraf etmek kanımca yanlış Bi tutumdur umarım devletimiz gereken özeni gösterip suçluyu ve suçsuzu ayırıp değerli hocamın boş yere görevinden uzak kalmasına göz yummayacaktır saygılarımla Huseyin yaman

 86. Hocamla 20 seneden beri tanışıklığım var. Lisans, yüksek lisans, doktorada hocamdı.. Şimdi aynı branşta meslektaşız. Ben fetö konusunda kendimden ne kadar eminsem hocam konusunda da o kadar eminim. Çünkü bu kadar talebeliğini yaptığımız bir insanın genel ve özel hayatından bazı şeylere de vakıf olduk. ama olumsuz hiç bir durumuna şahit olmadık. Sayın hocam İş bu noktadan öteye geçemedi, bundan sonra olduğu yere dönecektir Yüreğinizi ferah tutun.

 87. Gülay SORMAGEÇ

  Hayat bazen yorar insanı ama her yorgunluğun bir dinlenmesi ve hazzı vardır. Zeki Aydın Hocamız hakkında kendisiyle tanış olmuş ve gönüllerinde iz bıraktığı insanların cümleleri dileriz dua mertebesindedir. Hoca- Öğrenci samimiyeti ve bereketini buldum satırlarda… Ben dinlenme sürecinin çabuklaşmasını diliyor ve buna inanıyorum…

 88. Murat Çekirdek

  Bir fethullahçı dekanın keyfi, iftira dolu uygulaması sonucu mağdur olan Zeki hocanın hakkının teslim edilmesi vakti geçiyor. Geciken adalet adalet değildir. Fetö operasyonu yaptığını zannedenler, bu iftiraya çanak tutanlar, o fethullahçı dekanın ağzına bakanlar da en az o dekan kadar mücrimdirler. Ah alanlar Zeki hocanın ve ailesinin ahının altında kalamazlar.

 89. Mehmet Zeki hocami uzun yillardir taniyan birisi olarak hocama atilmak istenen bu camurun allahin izniyle tumayacagina yurekten inaniyorum. Hocamın degil bu tetrör örgütü feto ve diğer cemaatlerle bir bağlantısı olmadığına şahitlik ederim. Paris’te yaşayan birisi olarak dernegimiz tidıp aracılıgıyla aile ve çocuk eğitimi konulu konferansta değerli bilgilerinden faydalandık. Kendilerinden Allah razı olsun inşallah en kısa zamanda hak yerini bulur. Hocam yenıden kutsal görevine döner memleketimizin böyle değerli ilim hocalarına ihtiyacı var.

 90. Yazı çok güzel ama zeki hocam daha fazlası. Bu kadar ilme adanmış bi insanı görevinden uzaklaştırmak ondan çok onun talebelerine haksızlık bence. İnşallah en kısa zamanda görevine dönecektir.

 91. Adem İlbeyoğlu

  Hocam sizin 28 Şubat’ta ve 17-25 Aralık’ta dik duruşunuza şahid olduk. Hain fetö mensupları ile hiç bir zaman sizi yan yana görmedik. Bize daima bunların hal ve hareketlerinin münafıklık alametleri olduğunu belirttiniz. O hainler dinimize el uzatmaya çalıştılar. Ama bir şeyi unuttular. Rabbimizin büyüklüğünü…
  Her daim kendisine duacı olduğumuz, ülkemiz ve islam dünyası için gecesini gündüzüne katan Sayın Cumhurbaşkanımız Allah’ın yardımı ve izniyle bu hainlere canı pahasına fırsat vermedi. Biz adil yöneticilerimizin sizin göreve dönmenizi bir an önce sağlayacağını düşünüyoruz. Selam ve dua ile.

 92. Hocamı yarınların hayra gebe olduğuna inandırdığı zor günlerimizden beri tanırım.. Diyanetin küflü sınıflarında okuma yazma bilmeyen teyzelere ders anlatmanın zor olduğunu dahi hissetmeden 12 yılı geçirdiysem bunda zeki hocamın idealizminin payı büyüktür. Hürmete layıktır hocamız biz yerdekiler şahidiz göktekilerade ayandır …

 93. Hocamıza geçmiş olsun diyorum.Kayseri il vaizi olarak görev yapmaktaydım. Maalesef hocamızın çizgisinde çekirdekten yetişme bir milli görüşçü olmama rağmen ben de ihraç edildim ve aynı iftiranın kurbanı oldum. Allah büyüktür.

 94. Mehmet Zeki Aydin hocamı 10 yıldır tanıyorum. Kendisi maddiyat düşünmeden Nerede hizmet varsa oraya giden, nerede yardıma ihtiyacı olan varsa yanında olan çok kıymetli bir ilim adamıdır. Her zaman öğrencilerinin ve dostlarının yanında olmuş tanıdığım en vefakar insanlardan biridir. Insallah bir an önce bu iftiradan kurtulup, tekrar öğrencileri ile birlikte olma mutluluğunu yaşar.

 95. Nesime TANRIVERDİ

  Mehmet Zeki Aydın hoca. Her zaman hizmet etme aşkıyla yanıp tutuşan, ülkesi için, milleti için, gençler için ne yapılacağını, ne yapabileceğini dert edinmiş bir bir hocamız. Bunun için gecesini gündüzüne katan, hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan degerli bir insan. Bu uğradığı haksız durum da dahi yılmadan, nasıl hizmet edebilirim diye düşünen ve çalışmalarına devam eden biri. Cemaatçiliği, taassubu hiçbir zaman hoş görmeyen, öğrencilerini dostlarını surekli düşünmeye, körü körüne bağlanmamaları gerektiğine vurgu yapan örnek bir şahsiyet. İnşallah en kısa zamanda bu haksızlık düzelir ve hocamız öğrenci yetiştirmeye devam eder.
  Bir kişi birine bir suç isnat ettiği zaman elin de delil olması gerekmez mi? Elinde delil olmadan bu suçlamada devam etmesi ne kadar doğrudur? Bu iki taraf için de bir zül değil mi? O yüzden ülkemiz böyle bir zor dönemden geçerken elimizden geldiği kadar bu mücadele de destek olmalıyız. Değerli Cumhurbaşkanımızın dediği gibi inşallah at izi it izine karışmayacaktır ve hak yerini bulacaktır. Rabbim daim yardımcımız olsun inşallah

 96. Meryem GÜRLER

  Mehmet Zeki AYDIN hocamızı öğrenciliğim vesilesi ile 3 yıl yakından tanımak nasip oldu. Bu üç yıl boyunca hocamızın gerek derslerimizde gerekse ders dışında herhangi bir siyasi veya cemaatsel yakınlığına şahit olmadığım gibi şahit olduğum en belirgin özelliği biz gençleri dindar, ahlaklı, eğitimli olarak bu vatana kazandırma çabasıdır. Biz öğrencilerine bu güzellikleri kazandırmaya çalışırken Kur’an ve Sünnet ışığından ayrılmamış, herhangi bir cemaat ve zihniyetin fikirlerini empoze etmeye çalışmamıştır. Derslerindeki en büyük gayesinin ahlaklı bireyler yetiştirmek olan hocamızın, vatanımıza milletimize ihanet eden bir çetenin mensubu olduğu iftirası kabul edilemeyecek bir durumdur. Hocamıza atılan bu çirkin ve hiçbir dayanağı olmayan iftiranın temizlenerek, değerli hocamızın yeniden görevine dönmesi en büyük temennimizdir.

 97. Hocamiz anlatilmaz yasanir dersek yalan olmaz. Tanidigim nadir guzel insanalrdan birisidir. Duyduklarimizia cok uzulduk. Tam tersi düşüncedeki hocamiza buyuk haksizliklar yapilmis.0
  O bir egitim neferi…
  Bir Mehmet Zeki Aydın kolay kolay gelmiyor dunyaya kiymet bilip elini opmek gerekir. Dualarimiz sizinle hocam.

 98. Ben de yazılanların şahitlerinden birisiyim. 5 yıl önce hocamızın bir değerler eğitimi projesinin yazar kadrosunda yer almaya başladığımdan beri kendisini ve ailesini tanıyorum.Ekibinde yer almama kendisinde gözlemlediğim samimiyet, çalışkanlık ve hizmet aşkı neden olmuştur. Ayrıca kendisi hocalık kavramının içini dolduran, öğrencilerini çok seven, bir baba şefkati ile onlara yaklaşan, emanet olarak değerlendirip onlar için elinden gelenin en iyisini yapan bir akademisyendir. Ne zaman görsem yanında bir öğrencisi vardır. Onlarla ilgilenir, yediirir, içirir, kendilerine faydalı olacak insanlarla tanışmalarına, görgülerinin artmasına, ufuklarının genişlemesine çalışır. Hocanın ülke çıkarlarına aykırı herhangi bir oluşumun içerisinde yer alacağına, menfaat için insanları kayıracağına, haksızlık, adaletsizlik yapacağına asla inanmam. Yaşadığı haksızlığı 15 Temmuz direnişinden onun payına düşen olarak görüyor, Rabbimden kendisine “gazilik” ecri vermesini diliyorum. Ama eminim ki aklı başında yöneticilerimiz var ve bu karışık ortam biraz durulunca bu haksızlık giderilecektir. Dileğim o günün bir an önce gelmesi. Çünkü Mehmet Zeki aydın gibi üretlken bir akademisyenin görevden alınması Türkiye için büyük bir kayıptır.

 99. Uzun zamandır tanıdığım, samimiyetine tereddütsüz kefil olduğum ve bu hain yapıyla her daim (Yapının güçlü olduğu dönemlerde dahi) mücadele ettiğine defaaten şahitlik ettiğim bir insana böyle bir iftiranın atılmasını içime sindiremiyor ve bunu yapanların ya bu hadise üzerinden prim yapma ya da kendi açıklarını örtme çabası içinde oldukları yönünde ciddi endişeler taşıyorum. Bu malum güruha şunu açıkça söylemeliyim ki güneş balçıkla sıvanmaz.
  Mehmet Zeki Aydın hocaya yapılanın adaletsizlik ve zulüm olduğunu düşünüyorum. Umuyorum ve bekliyorum ki sayın hocama yapılan bu haksızlığın derhal telafi edilmesi yönünde görevi ve itibarı kendisine iade edilir. Vesselâm…

 100. Saygı değer Mehmet Zeki Aydın hocamın fetö davasıyla hiçbir alakası olmadığına ve onun bu eğitim sürecinde yer almaması Marmara Üniversitesi dolasıyla Türkiye için büyük bir kayıp olduğuna şahitlik ederim. Adaletin tecelli etmesini diliyorum.

 101. Bahriye Karabacak

  Aşkın en büyük tecellisi olan insan, özünde dercedilmiş cevhere yabancılaştırılıyor günden güne. Çağın hızına ayak uydurmakla özünü muhafaza etmek döngüsünde müthiş bir baş dönmesiyle savruluyor. Yapay samimiyetlerin mengenesine sıkıştırılıp nefesi çalınıyor bir neslin. içi erâcif dolu aşksızlar ellerinde fırça ve boyalarla siyaha boyuyorlar gökleri. Dünya aşksızlık ve merhametsizlik eşiğinde kıvranırken, “Şehrin öbür ucundan koşarak bir adam geliyor.” Elinde tohum ve su..! Hilkat ağacının çekirdeği GÜL’e sevdalı bir adam! Çehresini değiştiriyor dünyanın. Kâinatın genişliğine sığmazken hudutsuz güzellikler, onun sinesine kuruyor otağını. “Merhamet” diyor “insanı insanlığına âşina kılan!” Sesi tüm hüzzam besteleri bastıran naiflikte okşuyor kulakları. Uçurum uçurum, rüzgâr rüzgâr savrulan hakikat, bir öğretmenin sözlerinde sükûn buluyor.

  Hadden aşıp ummânı birkaç satıra sığdırma gafletine düştü şu âciz kalem. Mehmet Zeki Hocamızı anlatmaya çalışıyor aylardır nihayetini bulmamış bir hüznün verdiği cüretle. Umulur ki samimâne yaptığımız şu yorumlar ebabillerin taşları gibi hedefini bulur. Ama incitmeden, yakıp yıkmadan.. Zira, ‘dünyanın en sert ve en yumuşak madeni, kalb.. Ateşini bulsun; hemen değişirmiş.’ Umulur ki hocamıza iftira atanların kalbi de şu sevgi ve muhabbet cümbüşünden nasipdâr olur. Yumuşar. Yumuşar da bizi hocamızdan, hocamızı gül çekirdeği öğrencilerinden ayırmak gibi mesnetsiz bir ham hayalin peşinde sürüklenmekten vazgeçer. Aminler olsun.

 102. Ben DKAB son sınıf öğrencisiyim. Zeki hocamızın yalnızca bir iki dersine girme şerefine nail olabildim. Okul hayatım boyunca da bir çok güzel insanla karşılaştım. Ama yanınızda aileniz yoksa insanlara güvenmek pek de kolay olmuyor. Ama Zeki hocamız bizimle ailemiz gibi ilgilenirdi. Bize ders verilecek. öğrenci diye bakmaz her birimize ayrı ayrı kıymet verirdi. Ben bir hocanın ne kadar samimi olabileceğini onda bizzat gördüm. Hangi hocanın odasının kapısının üstünde programından öğrenciye ayrılmış vakit saatleri yer alır ki ? Ya da hangi hoca sırf bizimle daha iyi ilgilenmek için tüm yaz tatilini gözden çıkarır? O sınıfa gelirdi bi soru sorardı ve biz o gün o sınıftan başka biri -daha iyi biri- olarak çıkardık.
  Bende kesinlikle zeki hocamızın o hain yapıyla bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. O yapıyı tanımayan yoktur. Orada barınabilmen için ya çok iki yüzlü olacaksın ya da aklını tatile çıkaracaksın. Ama Zeki hocamız benim bu hayatta gördüğüm en doğru en müslümanca düşünen kişidir. Sadece buradan baksa bir insan onun onlardan olmadığını anlar.
  Bu yıl okulda o eski neşe yoksa herkesin gönlü kırıksa bunun sebebi Zeki hocamıza yapılan haksızlıktır. Inşallah en yakın zamanda bu ülke kaybettiği o kıymetli hocaya yeniden kavuşur…

 103. Bir şeyleri Allah rızası için yapmaya çalışan, eğitime önem veren, öğrencilerinin gönlüne dokunarak kalıcılığı yakalayan çok değer verdiğim Saygı değer Hocam, Mehmet Zeki AYDIN. Öğrencilik hayatımda en çok istifade ettiğim kişidir. Malesef çok büyük bir iftira sonucu adalet gözetmeksizin yapılan bu olay beni derinden etkilemiştir. Rabbimden dilerim ki, ” Allah böyle Değerli Hocalarımızin sayısını arttırsın, İnşallah bu atılan iftiranin asılsız olduğu anlaşılır. ” Benim üzerimde o kadar çok emeği var ki Rabbim bu emeklerinin ve fedakarlıklarinin karşılığını nasibi müesser eylesin. Yapılan bu iftira, eğitime, öğretime, fedakarlığa, sevgiye, saygıya, hakka, hukuka, adalete, vefaya, minnete atılmış büyük bir kazıktır. İnşallah hak hakettiği yeri bulacaktır. Vesselam.

 104. Zeki hocamız “zeytini sayarak yiyenden korkmayın” derdi. Çayı birle sünnete uygun olsun diye tek sayılarda içerdi. Sünnetlere bu kadar uymaya çalışırken ve biz öğrencilerini bu yolda eğitirken sünnetle alakası olmayan feto ve grubu ile bir bağlantısının olması ihtimal bile olamaz. Zeki hocamız gibi çalışkan ve her daim ümmeti Muhammed in evladlarını yetiştirmek için çabalayan kişiler artsa ,Keşke islam dünyasında binlerce Mehmet Zekiler olsa… Biz bizim elimizde var olan bir elmas madenini iftiralar ile itibarsızlaştırıyoruz. Buna bir son verilmelidir bu büyük bir hatadır derhal düzeltilmelidir.

 105. Edanur Ertunç

  Mehmet Zeki Aydın hocamın tırnağı olamayacak şahsiyetlerin saçma sapan davranışları,düşünceleri yüzünden bir çınar evlatlarından böyle uzak tutulamaz, tutulmamalıdır. En kısa zamanda haklı ve haksız birbirinden ayrılacaktır.

 106. Ahmet Faruk Duru

  Mehmet Zeki Aydın hocamızı iki senedir tanıyorum.derslerine girdim.odasina gittim.Her zaman öğrencileri ile yakından ilgili olduğunu bizzat tecrübe ettim.Fikirleri neyse dilinden çıkanlarda o idi.Her zaman vatana millete hayırlı insanlar olmamızı istiyordu.Her şart altında çalışmamız ve bu milletin evlatlarına hayırlar yapmamızı istiyordu.Dusulen bu durum içler acısı bir şey.ve en kısa zamanda çözüleceğine inanmak istiyorum.

 107. Mehmet Zeki Aydın hocamızın bize verdiği emekler yadsınamaz, ondan o kadar çok şey öğrendik ki. Nasıl daha iyi bir öğretmen olabilirimin yanında nasıl daha iyi bir kul olabilirimi öğrendik en önemlisi. Kul hakkına önem veren, odasına her gittiğimizde bize bir şey ikram etmeden göndermeyen… Eşiyle tanışma şerefine de nail oldum ve ailecek güvenilir, iyi kalpli, misafirperver insanlar olduğuna şahidim. En önemlisi de o örgütle hiçbir ilişkileri olmadığına eminim. İnşallah en yakın zamanda görevine geri döner ve bizim gibi yüzlerce gence ışık olur..

 108. Burçak Kılınç

  Siz ki abdesthanelerde abdest alirken devletin malı yıpranmasın, çabuk eskimesin diye ayağını herkesin koyduğu yerin bir yanına koyan insansınız.. Devletini bu kadar düşünen bir insan nasıl olurda feto ile yaftalanabilir insan hayret ediyor.
  Okulda sizi hasretle, özlemle bekliyoruz hocam umarım adalet bir an önce tecelli eder ve mezun olmadan önce son kez derslerinize girmek nasip olur.

 109. Menekşe Olgun

  Niyet ettik allah rızası için “adam” olmaya! Bunun yolu adaleti hakim kılmaktan geçer. Henüz ” insan” kalıbina sigmamis mufteri ve muflislere karşı durmak için, Hocanın da diğer mazlumlarin da yanında olmak en büyük şereftir. Hak ortaya cikana kadar mücadeleden dönmek müslümana yakışmaz! Hele ki hala bilgi almak için onun kitaplarını referans alıyorken bu iftira yi ona layık kilanlara karşı… nasıl da haysiyetten yoksunlar…

 110. Bazı insanlar vardır ki duruşlarıyla, bakışlarıyla veya bir cümlesiyle hayatınıza yön verirler.İşte Mehmet Zeki Aydın hocamda bu insanlardan biri. Ben bir eğitimci olarak söylemlerimin karşımdakinin yüreğine dokunmasını, davranışlarına sirayet etmesini isterim. Bu konuda ne kadar başarılı olabiliyorum bilmiyorum. Fakat şunu çok iyi biliyorum ki Mehmet Zeki hocamla yaptigimiz her dersten sonra hayatimda ahlaki olgunlaşma anlaminda hep bir şeyler değişmiştir. Bu etki onun müslüman şahsiyetini en iyi şekilde yansıtmasından dolayıdır. Ben inaniyorum ki hocamin yıllarca emek verdiği hak ve adalet kavramları en kısa zamanda yerine ulaşacaktır ve bu yanlıştan ivedilikle dönülecektir.

 111. Kendisini ilme ve ogrencilerine adamis hocamizdir. Bir an once gorevinin iade edilmesini istiyoruz.

 112. Tuğba Gümüş

  Ömrü ilme ve insan yetiştirmeye adanmış kıymetli hocamız. Odasına her gittiğimizde çaysız kahvesiz yollamayan, sabah namazından sonra uyumayın kahvaltısız gezmeyin diye öğütler veren, öğrencilerine karşı hoca değil adeta bir baba şefkati gösteren bir insan. Biz hocamızdan razıyız ya Rabbi! sen de razı ol. Sevdiğin kullarını imtihan edersin biliyoruz ki hocamızda bir imtihan sürecinden geçiyor. Hemde hiç haketmediği ithamlarla. En kısa zamanda bu çirkin oyunun bitmesini ve çok sevdiği öğrencilerine kavuşmasını diliyorum…

 113. Mehmet Zeki Aydın hocamı 2000 yılından beri tanıyorum Çok teferruatlı bir açıklama yazmak niyetinde değilim kiymetli hocam için tüm tanıyanları olayı güzel özetlemişler
  Hocamın hangi çizgide olduğunu bir örnekle anlatmal istiyorum Kerim Doğan isimli evladımı ilk okula kayıt yapıracağım vakit hocamı arayıp KONYA’ daki hangi özel okulu bana tavsiye edeceğini sorduğum zaman hala eğitim hayatına devam edem Özel Gençlik İÖO okulunu tavsiye etmişti Tavsiye ettiği okul Milli Görüş Çizgisin bir okuldur 3 evladımda bu okuldan mezun olmuşlardır hocamın tavsiyesi ile

 114. Mehmet Şamil Şensoy

  Zeki hoca; akil, makul ve nitelikli bir ilim adamıdır. Ümmet bilinciyle yaşayan, ailelere ve gençlere ümmet bilinciyle yaşamayı tavsiye eden bir rol modeldir. Ümmet dışında herhangi bir topluluğa aidiyet bilinci taşımadığına, herhangi bir yapı veya cemaatle ya da kendisine atılan iftiraya konu terör örgütü ile bir ilgisi olmadığına ailecek şahidiz.

 115. Hocamın en çok kullandığı cümle ders anlatilmaz islenir. Bize öğretmenliğe adım adım hazırlayan Zeki hocam ilkokul öğrencisi gibi birinci sınıftan son sınıfa kadar hep bize bir baba şevkati ile yaklaşan canım hocam. Hiç bir zaman bizi yanlız bırakmadi. Bir mezuniyet olsun veya bir okul yemeği olsun mutlaka katılmaya cailisir. İnsana insan olduğu için değer veren hocam sadece insana eşrefi mahluk gözü ile baktığı için bazıları bunu cekemeyip kıskançlık yaptı. Yetkilerden istedigim bir Mehmet Zeki Aydın kolay yetişmiyor Türkiye’nin hocamıza ihtiyacı var en kısa zamanda insallah bu yanlış anlasilama duzeltilir.

 116. Amacı sadece islam’a hizmet olan bu değerli hocamı ince fikirli ve her derste bize telkin ettiği güzel tavsiyeleriyle hatırlıyorum. Zeki Hocam zulmün karşısında dimdik durdu. İnsAllah en kısa zamanda aramızda olur. Bir yanımız buruk kaldı.

 117. Kemal Eftal Kabaoğlu

  S. A. Kur’an kursu öğretmeniyim.
  Hocamızla üstün zekalılar ile ilgili bir projede din eğitimi bölümü ile ilgili çalışmalarda tanıştık. Ayrıca Diriliş kolejinde 1 sene danışmanlık görevinde beraber çalıştık. Fetöyle en ufak bir ilgi alakası olmamakla beraber kitaplarının yayinevi açısından sorulduğunda yayınevi olarak dahi ilgi kurmamak için özenli davrandığını da müşahede ettik. Rabbim acilen görevine dönmesini nasip eylesin. O zulmedenlerini affedecek kadar da asil olmakla beraber her geçen gün ülke olarak biz istifadeden mahrumiyetten dolayı zarar etmekteyiz.

 118. Ali ve Ayşe As

  Akrabamız olarak Mehmet Zeki Beyefendi ve ablamız kıymetli eşi, sıla-ı rahiime önem veren güzel insanların temsilcisi, mütevazi kişilikleri ile gönlümüzde yer etmişlerdir. Hocamız ne çevresindekilere ne milletine ne de ümmete hıyaneti düşünemeyecek nadir insanlardandır. Ona yapılan iftiraları hiçbir şekilde abul edemeyiz. Bu yanlışlıktan ve iftiradan en kısa zamanda dönülmesini arzu ediyoruz. Bizler birbirimiz hakkında Allah’ın yeyüzündeki şahitleriyiz.

  • Asuman Sadıkoğlu

   Ben haksızlık karşısında bir profesörün gözlerindeki yaşı gördüm ondan eğitimde etik dersi almıştım ne kadar sabırlı olduğunu görmüştüm ondan kelimelerin gerçek manalarını öğrendim. Paralel yapıya olan isyanını duydum evine konuk oldum mütevaziliğini gördüm şahidim. Hocamızı daha fazla üzmeyin

 119. Hocamıza atılan iftira ve yapılan yanlıştan bir an önce dönülmesini temenni ediyorum.

 120. Elif Sarıbuğa

  Üniversite hayatım boyunca iyi ki ondan ders almışım dediğim 3 hocamdan bir tanesidir kendisi. Kendisini tam anlamıyla öğrencilerine adamış bir hocamızdir. Kendisine yapılan bu haksızlığa en kısa zaman da son verilmesini ümit ediyor onu yine aramızda göreceğimiz günleri hasretle bekliyoruz.

 121. Mehmet Zeki Hoca’yı 2011 yılında Marmara Üniversitesi’nde tanıdım. Her zaman duruşuyla örnek olan, bir Müslüman olarak neslin ahlakıyla dertlenmis, bilinçli yaşayan ve bunu her zaman tavsiye eden çok kıymetli hocamdir kendisi. Öğrencilerini evladı gibi görmus onlarla her zaman bir baba edasıyla ilgilenmistir. Onun Fetöcu olarak suçlamaya maruz kalması çok şaşılacak bir iştir. Kendisi bizzat sahit olduğum olaylarda elinden geldigince insanları bilinçlendirmis ve olaylara koru körüne inanmak yerine olayları iyi okumayı, muhakeme etmeyi şiar edinmiştir. Her zaman makul olandan yanadir. Su anda öğretmenim ve goreve gecmeme rağmen iletişimimiz hala bir baba edasıyla devam ediyor. Bu hakkin bi an evvel yerini bulmasını istiyorum.

 122. Mehmet Zeki Aydın hocamizin ogrencilerinden sadece biriyim.Şuan din kulturu ogretmenligi yapmaktayim. Az bilgi cok sevgi diyen hocamizin ne demek istedigini bugun anliyorum , size duyulan sevgiyle aslinda dinle olan baglari gucleniyor. Ben cocuklarimi onun bana ogrettigi sekilde yetistirmeye calisiyorum ve zaman gectikcede meyvelerini topluyorum. Kendisini ogrencilerine adamis, her bir ögudu altin degerinde olan bir hoca ve ayni zamanda bir baba sefkatinde olan hocamiza ihtiyaci olan cok kisi var. Yapilan hatanin en kisa zamanda duzeltilmesi arzusundayim.Adaletten bu derece bahseden hocamizin adaletsizlige ugramasi en buyuk imtihan diye dusunuyorum.. Dualarimiz sizinle hocam..

 123. Gül yetiştirmek her bahçivanın harcı değildir elbette! Ellerimizi parçalayacak belki dikenler , kanayacak ki güllerimiz açsın ve gittikleri her yeri güller gibi kokutsunlar…
  Evet bahçivanlar bir gül için bin dikene hizmetkâr olur ! Ama bizim hocamızın bütün fedakarlıklarının karşılığı böylesine acımasızca atılmış bir iftira olmamalıydı .. Rabbim bu belayı hayırlısıyla en kısa zamanda defetsin inşallah ..Siz dik durun hocam size böyle iftira atanların böylesine alçalmasına inat!!

 124. Mehmet Zeki Aydın Hocamız Sivas’ta Cumhuriyet Üniversitesi İIahiyat Fakültesinde tanıdım ve ögrenciliğim esnasında kendisinden çok şey öğrendim. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni nasıl olmalıdır, iyi bir Müslüman sosyal çevresiyle nasıl bir iletisim kurnalıdır,en güzel din kültürü dersi anlatımı nasıl yapılabilir … Okul bitti 17 yıl oldu ve iletisimimiz hep sürdü. Van da öğretmenlik yaptığım dönemde bir vesileyle Van a gelmişti orda benide unutmayıp ziyaret etmişti. Onur duymustum .
  Sevdiğim, saygı duyduğum, öğrenmeyi öğretmeyi öğrendiğim hocam ve devletine milletine bağlılığını emin olduğum insan. Uzaklaştırma yı duyduğumda inanmakta zorlandım çünkü insanlar bu örgütün iç yüzünü bilmezken bile onların cemaatine mesafeli ve uzak duran hocam Mehmet Zeki Aydın. Onlarla hiç bir ortak düşüncesi ve fiili yok .

 125. Betul Kubra Bagce Kara

  Evet biz de talebesiyiz Mehmet Zeki Hocamizin.. Yazilanlarin bir coguna sahit olmusken hocamin insani yonune ve insani merkez alan hayat anlasiyina dikkat cekmek isterim… İcindeki cocugu oldurmemis bir yetiskindir o… O nedenle de insana bakisi hep bu cercevedendir.menfaatsiz, duru, pratik, halisane ve hesapsiz.. O sadece bizim hocamiz degildir cocuklarimizin da dedesidir… Eger bir sehirde bir ogrencisi varsa otele gitmez. Ögrencisinin evine gider.. Eeger bir ogrencisi de Konya’ya giderse bir yaz vakti gece de olsa otele birakmaz evinde misafir eder.. Bu bir alakadir.. O nedenle de saygiya da muhabbete de hocaliga da layiktir.. Hocamizdan cok sey ogrendik cok kucuk ama kiymeti buyuk meziyetler.. Hocamizin kendine yakistirilan seylerle herhangi bir alakasi yoktur.. İnaniyorum ki bu yasananlar hocamiz icin bir hayir olarak geri donecektir. Ve hocamiz kullerinden yeniden dogup gullerini yetistiren adam olmaya devam edecektir…

 126. Kübra Elif Değirmenci

  Mehmet Zeki Aydın hocamız bir öğretmenden çok daha fazlasıdır. Bizim için derslerinin her dakikası bile çok değerliydi. Kendisi de tüm yaşantıları ve ogretmen duruşuyla bize örnek olan bir hocamizdı. Her zaman bize destek oldu, hep aramızda ve yanımızdaydı. Hiç bir zaman öğrencinin sorunlarından kaçmadı hep ilgiliydi ve bizlere değer verdi. Üniversite ortamında böyle güzel hocalarımızın olması bize hem mutluluk hemde güven verirdi. Onun aramızda olmayışı hepimiz için büyük bir kayıp oldu. Hocamızdan öğreneceğimiz daha çok şey var. Umarım en yakın zamanda yine aramızda olur…

 127. Selamun Aleykum Zeki Hocamiz Nokta Genclik Merkezi Hocalarimiza Eğitim semineri verdi..Allah razı olsun…Bir profösörün Sırf Allah rizasi icin,hic bir karsilik beklemeden 8 saat yaz kuran kursu hocalarina ders vermesi gercekten bizi sevindirdi..Kurana ve dine verdigi onemi alenen gormus olduk..Rabbim Razi olsun..Duydum ki Fetö den sıkıntı yaşamış,Hoca normalde fetönün sapittigini yanlis yolda oldugunu ,ona karsi mucadele edilmesi gerektigini soyleyen birisi..saskinlik verici bir durum..Bu hocanin hakkini odeyemezler..Bu sikayeti yapanlar ,fetoyle beraberdir bence…

 128. Nurten Ceceli Alkan

  Ilmine ve ilmi ile bütünleşmiş eylemlerine cok deger verdigim mehmet zeki aydın hocamın bir öğrencisi tarafından yazılmış bu yazı beni çok etkiledi. Hocama olan sevgi ve saygımı bir kat daha arttırırken ülkemin hukuk sistemi ile ilgili kaygım daha da arttı.
  Bu ülkede yaşayan ve hayatında üç fetocu ile sohbet eden sokaktaki her hangi biri bile hocamızın fikir ve eylemlerinin kesinlikle ve kesinlikle bu adamlarla uyusmayacagını anlayabilecekken yasanan bu adaletsizlikyalniz hocamızın değil hepimizin canını acıtıyor.
  Umarım adalet tez zamanda yerini bulur
  Umarım Mehmet Zeki Aydın hocam tez zamanda kürsüsüne ve ögrencilerine kavuşur.
  Ömrünü Değerler ( islam ahlakı) eğitimi üzerine emek vererek gecirmis bu güzel insanı değersizleştirmeye çalışanları Allah’a havale ediyorum.

 129. Mehmet Zeki Aydın Abimin böyle birşeyle suçlaması beni çok üzdü böyle iyi bir insanı üzmeye hiç hakları değil inşallah en yakın zamanda bu iftiradan kurtulur gerçekler ortaya çıkar

 130. Bunca güzel sozun ustune ne denile bilirki hala… Ogretmenligimin ilk senesi. Adini andigim ve hayirla yad ettigim ogrencilerime soz ettigim hoca’dan ziyade dinkulturu bolumunun babasi Mehmet Zeki Hocam. Gercekten bu olanlari duydugumdan beri adiniz her aklima dustugunde dua etmeden gecmiyorum. Ve Hocamizin boyle bir iftiraya ugramasi ayri bir uzuntu. Hic unutmadigim bir bir dersi var hocamin. O ders bile bir omre yeter. Bir derste hayatini belli basli kisimdan soz etti. Insanin nasil tevekkul etmesi gerektigini anlatti sonra. Hayatimin en zor gunlerini geciriyordum o zamanlar. Sanki gorunmeyen bir guc Zeki Hoca’nin agzindan bana bir seyler anlatiyordu. O dersi onca arkadasa ragmen sahsima ozel aldim sanki.
  Ders bitiminde gozlerim dolmustu. Inanilmaz bir sevgi beslemistim Zeki hoca’ya.Allah boyle hocalarimizi her daim yolunu acik etsin. Gercekten Hocamiz bu olanlari hak etmiyor.
  Eger bu yazilari okuyorsaniz bilinizki her daim dualarimizdasiniz. Her daim sevildiniz ve sevilmeye devam edileceksiniz.

 131. Nilay Özdemir

  Saygi değer Zeki hocam bu iftiraya karşi birsey yapamamanin mahçubiyeti ve hüznunü hissediyorum.Eksikliginiz okulun koridorlarinda, odanizsa hiç olmadiği kadar sessiz. Cayinizin sicakligini ve sohbetinizin ictenligini cok ozledim. Hicbir bahaneye gerek duymadan kapısini çalıp cayinı içecegim fikri konularda sorular sorabilecegim kapi sayisi yok denecek kadar az. Sizi bu kadar ozel kilan şey en dolu zamanlarinizda bile ogrencilerinize ayırabileceginiz dakikalara hep sahip olmaniz.Kim olursa olsun batila karşı hakki savundunuz. Size karşi tek bir tesellim degerli insanlar dönemlerinde hep bir yanlis anlasilma ve imtihandan geçmistir düşuncem. Sizin gibi duşunen, üreten, VATAN MILLET SEVDALISI bir insanin er ya da gec aklanmasıni Allah tan niyaz ediyorum. Selam ve dua ile

 132. Efendim, biz böyle bir garip dünyanın çilekeş misafirleriyiz. Bu dünyada ahlaktan bî haber olanlar, lâ yüs’el olduklarını düşünüp istediklerini istedikleri gibi yapabilecekleri vehmini artık gerçek gibi görmeye başladıkları icin; hakkın icrâcısı olup “olmaz bu yaptıkların” diyen mahza doğru olanları sorgulama hadsizliğini icra eder oldular. İşin daha vahim olan tarafı, hak sorgulanır; haksızlık revaç bulur oldu. Menfaat devşirmeye engel olanlar, her türlü yaftaya dûçâr kılınır oldu.
  Ama unutulan bir şey var ki o da Hakk isminin yegâne sahibi olan Hz. Allah, ismini ve isminin eserini fiillerinde taşıyanları asla ama asla yalnız bırakmaz. Ne hak ismi, ne de hak isminin tecelli ettiği fiiller asla yere düşmez.
  Ve biliyor musunuz şu an Muhterem Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın hocamın karşısında bunları söylemekten ar ediyorum. Ama hakkı söylemek imanımın gereğidir diyerek hocamın huzurunda bu cümleleri sarf ediyorum.
  İhtiramı kullarından gördüğü gibi Yaratandan da göreceğine inandığım ilim ehli, dert babası, kendi yağında sadece kendisi kavrulmakla kalmayıp; lüzumu olan herkesi ve herşeyi tavasında dostane kavurabilen nadideler bu derece hoyrat ellere bırakılmamalıdır.

 133. Mehlika Gökduman

  Bu kadar güzel ögretmen yetistiren hocamiz MEHMET ZEKİ AYDIN ‘IN yeniden meslegine dönmesini istiyoruz yoksa yarinlar adina umidimiz tükenecek . Yapilan haksizligin duzeltilmesi en buyuk arzumuz ..

 134. Mehmet Zeki Aydın hocamız öğrencisine karşı anlayışlı fedakar yardımseverdir.. üniversite de dersime girdi ve yüksek lisansta hocamdı.. bu süre içerisinde feto cemaatine dair hiçbir faaliyetini görmedim.. vatanını milletini seven fedakar biridir.. Bu yanlışlık umarım en kısa zamanda düzeltilir..

 135. Hocamız ögrencisi olmakla gurur duyulacak bir insan.Tüm düşünce mensuplarına deger veren bir yaklaşımı olmakla beraber kendisi onurlu ve kendi ile barışık müslüman yetiştirme telaşındadir.bu ihanet örgütü ile bir yakınliğı olmamıştir.kim ne derse desin sizi çok seviyoruz.gerçekler birgun ortaya çıktığinda bunu yapanlar çok utanacak.

 136. Mehmet Zeki Aydın hocamı 1997 den beri tanırım.Kıymetli hocamızın ihanet şebekeleri ile hiç bir bağlantısı olmamıştır. Hocamın çizgisi nettir. Bu net duruşu birilerini rahatsız etmiş olabilir. Yapılan haksız uygulamadan biran önce geru dönülmesini bekliyoruz

 137. Kıymetli insan Mehmet Zeki Aydın hocamla 2012 yılında üniversite hayatımın ilk yılında tanıştım. Çok şükür ki öğrencisi olmak nasip oldu. Bizler üzerinde çok emeği vardır her zaman biz öğrencileri için çabalamış ufkumuzu açmıştır. Öğretmen olduğumuz bu yolda her zaman elimizden tutup yanımızda olmuş bize bu mesleği fazlasıyla sevdirmiştir. Ömrünü bu iş için adamış olan Mehmet Zeki Aydın hocamın görevine geri dönmesini yürekten temenni ediyorum.

 138. Müslümana aksiyon katan,o uyuşuk ve silik halinden kurtarma yolunda çalışan hocamıza atılan iftiralar er geç ortaya çıkacaktır.Yıllardır görüştügümüz bu insan hakkında söylenenler dikkate alınmalıdır.

 139. Faruk Çağrıcı

  İnşallah hocamıza yapılan bu haksızlık bir an önce son bulur.

 140. Mehmet Zeki hocami öyle cok uzun yıllardır tanımıyorum 3. yılımız olacaktı derslerde izin verilseydi. Ancak o iki yıl içerisinde kendisinden 5 ders alabilmek nasip oldu. Bunlardan ikisi yaz okulu dersleri idi. Malum olaylardan dolayı yarım kaldı. Kendisinden hayata dair cok fazla şey öğrendim. Bunları burda uzun uzun anlatmayacağım. Kendisiyle darbe girişimi öncesi yaptığımız son derste konu konuyu açtı ve suriyeliler meselesine geldi. Bilen bilir derste illa su konu islencek demez hocamız o gün sınıfın neye ihtiyacı oldugunu görüyorsa o konu konuşulur. Suriyelilere vatandaşlık verilsin mi, ülkemize alalim mi kovalim mi vs derken hocamız tam cümlesi olmasa da yarın bir gün ülkemizin basina ne gelecegi belli olmaz. Bu insanlari anlamamız lazım. Aynı sey bizim başımıza gelse bize sahip çıkacak bir ülke yok nolursa olsun ülkemizin kıymetini bilip bu insanlara da yardım etmemiz gerekir demisti. Ardindan da bu olaylar gerçekleşti zaten. Yani diyeceğim o ki bu sözleri soyleyip ülkesine sahip çıkmaktan, ulkesine sığananlara sahip çıkmaktan bahseden bi adam iki gün sonra nasıl bu ülkeyi kaosa sürükleyen bir yapının içerisinde olabilir ki?

 141. Meryem Rumeysa Duran

  Ne çok iftira ne çok haksızlık… Ne geçici bomboş bir dünya. Yıllarca emek vermiş, yeni fidanlar yetiştirmiş, çorak arazileri yeşertmiş, eğilmemiş ağaçları eğmiş çok değerli hocamız. Edebiyle, adabıyla tam bir Müslüman duruşuyla “Ben eğitimciyim” diye haykıran ahlak timsali… Yazık. İki kuruşluk dünya için iftira atanlara, sorgulamayanlara, hiç bir şey bulamadıkları halde bekletenlere yazık… Hani araplarda bir atasözü vardır. من دق دق . Eden bulur. Ufacık bir iyilik yapan karşılığını bulur ve dahi ufacık kötülük de sahibini bulur. Çünkü Allah’ın terazisi şaşmaz. Öyle bir adalettir ki bu hiç bir dünya düzeninde görülmez… Hocamızı geri istiyoruz. Çünkü yeni neslin ona ihtiyacı var. Çünkü bizim ona ihtiyacımız var. Çünkü sizi de ona ihtiyacınız var…

 142. Duruşuyla, konuşmasıyla, düşünceleriyle örnek alınacak bir insan hocamız. Bazı insanlar bazı insanlarla uzun zaman geçirmelerine rağmen çok fazla bir şey katamazlar onlara. Mehmet Zeki hocamız kısa zamanda çok şey katmıştır bize. Kul hakkında hassasiyet bunların en önemlisidir mesela. Müslüman söyledikleriyle değil yaşayışıyla önder olur tarifinin bizzat kendisidir hocamız. En kısa zamanda yapılan bu haksızlığın çözüleceğine inanıyorum. Adalet muhakkak yerini bulacaktır..

 143. Öğrencileri sevmeyi öğrendiğim hocadir bunu o kadar guzel yapardi ki öğrencilere yaranmak icin kendinden taviz vermezdi kisacasi doğrularindan taviz verilden öğrencinin nasil sevileceğini öğretti bize .Tipki bir baba gibi çocuğu yanlisa đüşmesin diye hayata karsı hem dik durur.Gelen tum zorlukleri gögusemeyi öğretti bize zorlugu ortadan kaldirmadi onlarla baş etme yollarini oğretti bas ederkende ahlakli olamayi onurlu durmayi oģtretti

 144. Öğrencilerini ve mesleğini sözcüklere sığdıramayacağım kadar seven , değer veren saygıdeğer Zeki hocamıza atılan iftiranın bir an önce geri alınması için her daim dua ediyorum.Allah sabredenlerle beraberdir…

 145. M.Zeki Aydın Hoca’miz fedakarlık abidesidir. Kendini Allah rızası için ilme,öğrencilerine adamış idealist bir öğretmendir.Bizlere vatan sevgisini aşılayan tanıdığım en vatansever insandır.Onu iki senedir tanıyorum ve onun en kısa zamanda aklanmasini tüm ictenligimle istiyorum.

 146. Ne kadar güzel düşünceler bunlar… bende bazı düşüncelerimi dile getirmek istiyorum. Hani bazı hocalar vardır anne baba gibi olurlar sizin için. Mehmet zeki hocamız da baba adamdır bizim için. Ben ilk dersimize girdiğinde sevmemiştim katı kurallarından dolayı. Daha sonra anladım kurallarının bizim yararımıza olduğunu. Bu adam gibi olmam öğrenciler beni sevmez diyordum. Ta ki gerçekten onu anlayana dek. Bize dersi anlatmıyordu. Adeta gerçek hayattan kesitler vererek yürüğimize nakış işler gibi işliyordu anlattıklarını. Hangi birini sayayım öğrettiklerinin… evlilik hakkındaki tecrübesini mi? Yoksa sabah namazına erkenden kalkıp sabah kahvaltısının önemini mi? Yada dur dur en iyisi söz verip sözünde durmayı mı anlatayım? Belki de teknoloji ile birlikte insanlar arasunda kaybolan samimiyeti anlatmalıyım. Anlatacak çok şey var ama anlayacak çok kişi var mı ki?

 147. Elif Ünal Öksüz

  5 yil önce Marmara Universitesinde tanidim Mehmet Zeki Aydin hocamizi… Iyiki tanimisim hayatimda hic bir zaman unutamayacagim hocalarimdan bir tanesidir. Biz öğrencilerine baba gibi sahip çıkti hocamız.Bir baba evladiyla nasil ilgilendiyse hocamız da bizimle öyle ilgilendi . Mehmet Zeki hocamız hayatini ilme adamis mukemmel bir insan… Hocamizin kendine yakistirilan seylerle herhangi bir alakasi yoktur. Atilan çirkin iftiranin tez zamanda aydınlığa kavuşur inşallah. Mehmet Zeki hocamizi tanimadan Marmara’dan mezun olmak büyük bir kayıp. Insallah tez zamanda gorevine tekrar donup güller yetistirmeye devam eder hocamiz…

 148. “Sıradan öğretmen anlatır. İyi öğretmen açıklar. Yetenekli öğretmen yapar ve gösterir. Büyük öğretmen esin kaynağı olur.” (William Arthur) Mehmet Zeki Aydin hocamizda yaşamiyla hocaliğiyla duruşuyla bizim için bir esin kaynağıdır. Kendisine atilan bu çamurun temizlenmesi gerekir. İnşâllah tekrar hocamizla ders işlemek nasip olur

 149. EMINE FİGEN SARIYILDIZ

  Hayatima örnek olarak yerlestirdigim şahsiyetlerin başinda gelmektedir,MEHMET ZEKİ hocam..Biliyoruz ki buyuk şahsiyetlerin imtehanlari da büyük olur,ve mükafatlari er yada gec kacinilmazdir. Bu durum sizi daha da yüceltirken yolunuza taş koyanlari zelil edecektir.Sizi 8 yildir taniyan bir öğrenciniz olarak sizin bu kanuyla ilginizin olmadiğinin ŞAHITLIĞİNİ yapmayi kendime bir borç bilirim.
  Canim Hocam,bu bir dinlenme sürecidir.insALLAH bu süreç tekrar kürsülerle buluşarak son bulacaktır..Dualarimiz sizinle…

 150. Meyve veren ağaç taslanirdi hep, hocamız adeta cennet kokan meyveler yetiştirdi. Kendisinde ailem samimiyeti hissettiğim nadir bir hocam. Bu iftirayi kim neden attı bilemem ama hiç şüphem yok adalet yerini bulacak. Yine en güzel kitapları okuyacak yeni öğrencileri, ödevlerinden birisi bayramda akraba ziyareti olacak. Yine az -öz bilgi çok sevgi ile yetişecek çiçeği burnunda öğretmenleri. Adanmışlık başkadır bu ancak Mehmet Zeki Aydın hocamıza yakışır. Ben istanbulda kalmak istemiştim, ya memleketin demişti ,sen gitmezsen kim gidecek oralara. Sen gibiler olmazsa kim anlayacak onların yaşadıklarını .. git memleketine onlara olan burcunu öde. Şimdi sesleniyorum onlara bu değerli insan nasıl olurda vatana ihanetle suçlanabilir.. Allah sizden razı olsun hocam

 151. Mehmet Zeki Aydın.. Değeri bu yazılanlara anlatilamayacak kadar kıymetli, gönül ehli bir ilim insanıdır.. 4 yıl boyunca biz öğrencilerini her anlamda yetiştiren, örnek şahsiyetiyle bize ışık tutan, eğitimci kelimesinin hakkını veren gerçek bir İNSANdır. Biz onda ilme adanmış bir ömür, iyiliğe adanmış bir gönül gördük. Yeri geldi, en samimi duygularla bir baba sevkati gördük. İlmi ve çalışmaları ise zaten herkesce bilfiil aşikardır. Bize öğretmenliği sevdiren mehmet zeki aydın hocamızın öğrencisi olmaktan her zaman gurur duyduk, her zaman da gurur duyacağız. Devletin malıdır israf olmasın deyip kılı kırk yaran en ufacık konuda bile haktan ayrılmayan bir insanın malum terör örgütle adının yan yana anılması bile sacmaliktir! Hocamizi yakından tanıdığımız için bu saçma iftiraya da hiçbir zaman inanmadık, inanmayacağız. Bizler hocamıza da, onun vatan millet sevgisine de kefiliz. Temennimiz odur ki; inşallah bu yanlış anlaşılma en kısa sürede çözülür ve hak yerini bulur. Dualarımiz onunla.. Vesselam..

 152. Hatice Akverdi

  Hocamızdan ve onun yetiştirdiği degerli hocalarindan ders almış biri olarak boyle değerli sahsiyetlerin ulkemize insanlığa kazandirilmasini temenni ediyorum. Birkaç aylık bir eğitim surecinde bile ogrencilerine çok şey katan ve yeni ufuklar acan hocamızı enkisa zamanda tekrar gorevi başında görmek istiyoruz.

 153. Abdulahad epöz

  Hocamızla üniversite 3. Sınıfta tanıştım. Daha önce üniversite koridorlarında dersten çıkarken görüyordum taki 3. Sınıfta dersimize girene kadar. Hocamızdan hiçbir şekilde yanlış hal hareket görmedim. Üniversite de herkes ona bir baba, bir arkadaş, bir dost gözüyle bakmıştır. Hala da öğrencileri gözünde öyledir. İnşallah suçsuz olduğu gün yüzüne çıkacaktır. Devletimizden isteğim budur. Devletimize güvenim tamdır

 154. Hocamızdan geçen sene bir dönem ders alabilme şansım oldu. Bize derste sadece dersin konularını değil, aynı zamanda değerler kazandırdı. Sabah namazından sonra hiç uyumayan ilimle uğraşan, öğrencileriyle çok ilgilenen bir hocamızdı.Şu an ki yaşadığı durumun bir yanlış anlaşılma olabileceğini düşünüyor, çok sevdiği öğrencilerine en yakın zamanda hayırla kavuşmasını temenni ediyorum.

 155. Hürmetdeğer, vefadeğer hocam Prof. Dr. Mehmet Zeki AYDIN. Uğradığınız iftiradan mütevellit ziyadesiyle kederliyiz.
  İnşâAllah tez zamanda hak yerini bulur. Şahsi husumetleri veya küçük çıkarları yüzünden size ve sizin gibi vatan sevdalılarına bu zulmü reva görerek adalet duygumuzu baltalayan mel’un zihniyeti Yüce Mevlâ’ya havale ediyorum.

 156. Merve Karabulut

  Mehmet Zeki Aydın hocamız üniversitedeki en kıymetli hocalarımızdan bir tanesiydi. Kendisini öğrencilerine adayan kıymetli hocamızın derslerine giremiyor olmak, onun bilgilerinden istifade edemiyor olmak bizler için çok üzücü. Haklının bir an önce ortaya çıkması için dua ediyor ve hocamızın geri dönmesini dört gözle bekliyoruz…

 157. Mehmet Zeki AYDIN hocamıza atılan iftiradan ve yapılan yanlıştan bir an önce dönülmelidir. Hocamız örnek duruşuyla bize öğretmenliği sevdiren ender şahsiyetlerden biridir. Onun derslerine katılmayan öğrenciler büyük kayıp içindedir temennimiz ve duamız onun bir an önce öğrencilerine ve evlatlarına kavuşmasıdır.

 158. A.Rasid YILDIRIM

  Mehmet Zeki hocamıza dair bu yazılanlarda hiç abartma olmadığına hatta bir çok şeyin eksik kaldığına şahitlik edebilirim. Dört sene boyunca hocamızdan çeşitli dersler aldım ve üniversite hayatım boyunca en çok istifade ettiğim hoca diyebilirim. Kendisine atılan bu iftira çok çirkince olup derhal düzeltilmesi gerekir. Kendisi bizim için çok emek verdi. Bunun karşılığı olmasa bile sonuna kadar onun yanındayız

 159. S.A. Hocamla 2005-2006 yilinda öğrenciyken tanistim. Yanında yarı zamanlı olarak çalışma şerefine nail oldum. Hocamın şahsiyeti zaten tartışılmaz. Yukarıda ki makalenin eksiği var fazlası yok. Çalıştığım dönemde hocamın bütün programı elimdeydi. Tüm mesajları, mailleri, yazdığı her satır yazı ve hemen hemen söylediği her söze şahit oldum. Bu yapılan bariz iftiradır. Hocamın o yapıyla zerre kadar alakası yokdur. Ve onlara karşı her zaman mesafeli olmustur. Bir anektod olarak bir gün zaman gazetesinden bir muhabir arayarak hocamdan bir konuda demeç almak istedi daha sonra hocamı kendince yönlendirmeye çalıştı. Hocam muhabire tepki koyarak sözlerinin carpitilmasına engel oldu ve demeci verdikten sonra söylediklerini not aldı. Demeç yayınlanınca gazateden doğru yazıp yazmadıklarını kontrol etmiştik.

 160. Sayın Mehmet Zeki Aydın bey yüksek lisans hocamdır ve tez danışmanlığımı yapmıştır. Herşeyden önce iihlaslı ve gayretli bir mümin ve müslümandır. Biz öğrencilerine gösterdiği yakınlığı ve yardımseverliği unutamayız. Bu yapıyla nasıl bir irtibat kuruldu da!hakkında böyle bir karar verildi anlayabilmiş değilim. Tam bir darbe fısatçılığı örneğidir bu yapılan. Hocamıza reva görülen bu zulmün bir an önce sona erdirilmesini diliyorum.

 161. Mehmet Zeki hocam ile 2011 2012 yılların da üniversite de çalışma fırsatım olmuştu. Aynı zamanda eski bir öğrencisiyim. Tecrübe ve yardımlarından çok istifade etmişimdir Allah razı olsun. Kendisinin dürüstlük ve adaletten yana olan tutumuna da defalarca şahit olmuşumdur. Bahsi geçen suçlamalar için ise büyük bir yanlışlıktan ibaret olmakla birlikte kıymetli şahsına haksızlık yapıldığı kanaatine sahibim. Zira 17 – 25 aralık öncesi de fetö güruhuna karşı mesafeli tutumunu şiddetle koruyup, fetö aleyhine hareket eden bizim gibi insanları da koruyup kollamıştır. Kendisine selam ve hürmet ederim.

 162. 4 yıl kendisinden eğitim aldığımız babamizdan annemizden daha çok gördüğümüz hocalarimizin hangisinin fetocu hangisinin masum olduğunu anlayamayacak kadar algısı düşük gözlem yeteneği olmayan insanlarsak eğer yazıklar olsun. Sonuç olarak Mehmet Zeki Aydın hocamizin hicbir zaman bu örgütle bağlantılı yada ilişkili olduğunu düşünmedim ve hala düşünmüyorum . Fetocu olduğu aşikar olan insanlar hocalar hatta öğrenciler kendini belli eder. Fakat Zeki hocam kesinlikle onlardan değil her ne olacaksa hayirlisi olsun ama hayırlı olacak olana gonlumuz razi olsun.

 163. hem bir öğretmen hem de bir baba olarak öğrencilerine destek olan adam gibi adamdır kendileri.zaman mekan fark etmez her öğrencisiyle ayrı ayrı ilgilenir gönüllere inmeyi becerirDi.bu sıkıntıyı da Allahın yardımıyla atlatıp öğrencilerinin yanına döneceğine inanıyorum..kısaca M.Z.Aydın

 164. Mehmet Zeki Aydin 28 yillik enistem olup, babam gibi gordugum yegane insandir. Bu kadar insanin cagrisina duyarsiz kalinmasin artik yeter!! Gercek, azili vatan hainlerinin layigini bulmasini temenni ediyoruz.

 165. Bazı arkadaşlarımız sayin hocamıza baba derdi. Gerçekten de baba gibiydi. Bir sıkıntımız olduğunda çekinmeden soyleyebilirdik. Tanıdığım en bilinçli insan. Neler söylenebilir bilmiyorum ki herşey söylenmiş. Ama bu iftiraları kesinlikle haketmiyor. İnşallah tez zamanda haksızlıklar çozulur ve değerli hocamızın mahrumiyeti giderilir.

 166. Nurdan Subaşı

  İNSAN İNSANA!…
  Hayatta sadece başimiza gelenlerle degil, aslinda şahit olduğumuz herşeyle deneniyoruz.Duygumuz, duruşumuz,davranişimiz…Esasen herkes kendi gelecegini hazirliyor.Bugünümüz yarinin yatirimi degil mi zaten.
  Değerli hocamin örnek olay incelemelerinde teknik olarak kullandigi “Sen olsan ne yapardin?” ifadesi geliyor aklima. Ben de sormadan edemiyorum “Size olsa ne yapardiniz?” Kötü olmadigimizdan emin olabiliriz ama öyle zamanlar vardir ki, tepkisizlik duyarsizlik kötünün taa kendisidir. Hak er geç sahibine ulaşir elbet.Derdi çekene de çektirene de ulaşacaktir.
  Yaşanilanlardan dolayi ülkem adina,değerlerimizin yipratilmasi adina,kandirilmişligimiz adina ne kadar üzgünsem; gelecegimiz adina, uyanişimiza ve başarilarimizin artmasina “vesile” olacağina dair o denli umutluyum.
  2001 yilindan beri tanidiğim, öğrencisi olmakla gurur duyduğum, adı geçen terör örgütüne en ufak sempatisine dahi şahit olmadiğim değerli hocam Mehmet Zeki AYDIN’ın bundan sonra da ülkem için doğruluklar, başarilar ve güzelliklere “vesile” olma yolunun açilmasini bekliyorum.
  Doğru bilginin herkese ulaşmasi için, örnek kimliğiyle rehber olan sayin hocamin; her türlü haksizliğinin giderileceğine, ülkemiz adina değerinin farkedileceğine inaniyor ve dua ediyorum…

 167. Neslihan Tekçe

  Mehmet Zeki Aydın hocamı 5 yıl önce tanıma ve kendisinden alma şansım oldu. Yukarıda yazılan güzel davranışlara ve daha fazlasına şahit oldum, oluyorum. Samimiyet, güzel ahlâk, azim-gayret kelimelerinin ve en güzel şekilde nasıl örnek olurumun şahıstaki, davranıştaki hâlini gördüm Mehmet Zeki Aydın hocamızda. Öğrencilik -öğretmenlik hayatımızda bu denli bize örnek olan hocamızın bir an önce bu iftiradan aklanmasını ve ona yapılan bu haksızlığın giderilmesini umuyorum. Allah âdildir, âdil davrananları sever. Hak er ya da geç yerini bulacaktır. En kısa zamanda olması temennisiyle. Selam ve dua ile.

 168. Prof.dr.Mehmet zeki Aydın Hoca’mdan 2012-2016 yılları arasında dersler aldım.Hocamızın ehl-i sünnete olan bağlılığı,adab-ı muaşerete olan titizliği ve sünnetin yaşatılmasına dair yoğun gayretine bizzat şahit oldum.Kendisi sadece bir Hoca değil baba oldu bize..Hocamızın lanet olasıca fethullahçı darbeci teröristlerle ve onların uzantılarıyla ilişkisi uzaktan yakından asla olamaz.Buna hepimiz şahidiz.Hocamızdan Allah razı olsun biz de ondan razıyız bi iznillah.

 169. Abdullah ÇUHADAR

  Mehmet Zeki hocamız görevini hakkıyla ifa eden nadir insanlardandır. Öğrencilik yıllarımızda bizim herşeyimiz ile ilgilenmiştir.Fetö ile uzaktan yakından hiçbir ilgisi olmamıştır. Bizler onun Temiz olduğuna sonuna kadar inanıyoruz. Bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir.Mehmet Zeki hocamızın yetiştireceği daha öğrenciler var.

 170. Marmara Üniversitesi’nde okuduğum 4 yıl boyunca her dönem dersime giren ve eğitim hayatım boyunca karşılaştığım en kıymetli şahsiyettir Mehmet Zeki AYDIN… Türkiye’de Din Eğitimi alanında yapmış olduğu çalışmaların önemi bir yerde dursun , akademisyenliğinin yanında öğretmenliğini bize karşı her zaman bir babanın çocuğuna sevgi ile yaklaşımı gibi sürdürdü. Darbe olayına bile gelmeden pek önce bir anımı anlatmak isterim.. Bir defasında kalacak yer sıkıntısı çektiğim bir dönemde bölümde kendisi ile görüştüğümüzde benimle ilgilenmişti. Ve o zaman bugün FETÖ olarak tanımlanan o gün ise ülkemizde hemen hemen her ailenin güven duyduğu bu grubun devlet ile arasının iyi olduğu bir dönemde kendisi bana cemaat evi veya yurdunu öneri olarak sunmadı , devletin yurduna yönlendirdi. Eğer sanıldığı ve atfedildiği gibi Fetö yanlısı olsa kendisi evsiz yurtsuz kalmış bir öğrencisini ilk olarak Fetö’ye bağlı ev ve yurtlara yönlendirmez miydi? Biliyoruz , o dönemde her genci kendilerine çekmek onların en büyük arzusu idi. Benim bu anlattığım kısa bir anı Saygıdeğer Prof.Dr. Mehmet Zeki Aydın Hocamızın Fetö ‘ye ilgisi olmadığına adeta bir kanıt, belge niteliğindedir. Aynı şekilde derslerinde de birlik bütünlük ve ümmet bilincinden bahseden hocamız , asla bir gruba girmeyi o grubun mensubu olmayı yahut bugün ismi ile birlikte anılan örgütü hiç bir zaman övmemiştir. Kendisi ne mezhepçilik ne de at gözlüklü bir din anlayışı güden birisidir. Eğitimle ilgili farklı değerleri yerinde araştıran çalışmalar yapmış , ülkemizin bu zamana kadar yetiştirmiş olduğu önemli şahsiyetlerden biridir. Bu yanlışlığın giderilmesini , bu saygıdeğer insana ve aynı üniversitede kendisi gibi haksızlığa uğrayan Harun Anay Hocama yaşatılan 3 aylık bu stresin hemen son bulmasını temenni ediyorum…

 171. Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın hocamızı 2011 yılında tanıma fırsatım oldu. 2015 yılına kadar da ondan ders aldım. Fetö’ye bulaştığı söylentisi yayıldığında hepimiz şok olduk. Böyle bir şeyin ihtimali bile yoktur çünkü. Zaten böyle bir şeyle bağlantısı olmuş olsa illaki derslerde ağzından kaçırır ya da sempatisi olduğunu belli ederdi. Ve şu da var ki, bize gerek ailede gerekse okulda vatan sevgisi aşılanmıştır fakat ben şahsım adına okul yıllarımdaki en büyük vatan millet sevgisini üniversitede Mehmet Zeki Aydın ve onun gibi hocalarımızdan aldım. Yani onun Fetö gibi bir örgüte üye olduğuna veya sempati duyduğuna asla ama asla inanmıyorum…

 172. Gülsüm Sinek

  Bize herzaman amatür ruhla profesyonelce örnek olan hep de öyle olmamızı isteyen öğretmenimiz değerini verdiği eğitimin etkisini sonradan anlamış olsam da fakir düşüncelere meyletmeyeceğine adım gibi eminim. Verdiği emeklerin karşılığının böyle çirkin bir iftira olabileceğini hiç düşünmemiştim. Mesleğini şevkle yapan bir insana bu da yapılmaz ki. Üzülürüyorum kızıyorum çünkü öğretmenimin de üzüldüğünü biliyorum. Benim öğretmenim asla yanlıştan yana olmaz. Ben hocamdan razıyım. Bu iftirayı atanlar hemen geri dönmelidir. Zaten bu iftirayı atanlar dersine girmemişler diye düşünüyorum. Mehmet Zeki hocam insanı etkileyen insanı farkettiren bir öğretmendir. Kendi inanmadığı uygulamadığı fikri öğretmez. Kıskançlığın sınırını bu iftirayla görmüş oldum. İnşallah bu günler geçicek. Allah doğrunun yanındadır. Masum insanlar yerine kötü insanlarla uğraşın bakalım bu kadar kolay olacak mı

 173. Merve Acar Bayram

  Odasının kapısı gibi gönlü de her daim öğrencilerine açık olan hocamıza görevinin ve itibarının iade edilmemesi herkesin ayıbıdır. Dkab ın babasını hakkı olan yerde yeniden görmek istiyoruz.

 174. Mehmet Zeki hocamızı birkaç yıldır ondan aldığım dersler aracılığıyla tanıyorum. Ondan aldığım dersler sadece ders değil aynı zaman da hayatıma yön veren öğütlerden oluşuyordu. Kendisinin derslerine yeniden girmek isterim ve onun daha çok öğrenciye yol göstermesi gerektiğini düşünüyorum. Umarım ki en yakın zamanda bu yanlışlık düzelir ve görevine kaldığı yerden devam eder.

 175. Zeki hocayı çok kısa bir zamanda tanıdım ama bu kısacık zamanda bile kapısının her zaman herkese açık olduğunu, önceliğinin öğrencileri olduğunu gördüm. Birşeyler yapmak, faydalı işlerle meşgul olmak misyonu olmuş bi insan olduğunu kendisini tanıyan herkesin bilir. Umarım bu yanlış anlaşılma düzelir ve yine okulumuza döner.

 176. Mehmet Zeki hocamız ülkemiz için önemli bir eğitimci ve güzel bir insan. Eğitimde bir şeyleri iyileştirmek istiyorsak hocamız gibi kişilere ihtiyacımız var.

 177. Kevser Özyurt

  Mehmet Zeki Aydın hocamızla tanışıklığımız 2011 yılında Marmara üniversitesine gelmesi ile olmuştur, her zaman yol gösterici bir kişi olmuştur . Üniversite hayatımızda fikri ve vicdani hürriyeti göz önünde bulundurarak bizleri hayata ve mesleğe hazırlamıştır . Bu süre içerisinde hic bir surette malum yapi içerisinde bulunmadığını gözlemledim ve hicbir şekilde de övücü söz ve davranışlar da göstermemiştir. İnşallah yapilan yanlıştan en kısa zamanda dönülür ve hocamız yeniden öğrencilerine kavuşur . Bizlere vefalı olmayı öğreten hocamıza vefa borcumuzu binlerce yorum yazsak da ödeyemeyiz . Bu konuda sessiz kalmayalım …

 178. Yıl 2012 .Mehmet Zeki Hocamla ilk dersimiz. Niyet ettik Allah rızası için adam olmaya. Yıl 2016 . DİKAB öğretmeni olarak ilk dersim. Niyet ettik öğrencilerimle Allah rızası için adam olmaya. Yıl kaç olur bilmem ama biz yine niyet edeceğiz Allah rızası için ADAM ölmeye.

 179. Şeydanur Arpağan

  Böylesine kara bir lekenin böyle temiz bir insana sürülmesi…Buraya Zeki hocamla ilgili sayfalarca güzel şey yazabilirim ama onu tanıyan herkes eminim ki böyle pis bir işe tırnağını dahi sürmeyeceğini bilir.Gönlü gibi tertemiz aklanır inşallah.Hocamı son senemde tekrar aramızda görebilmek, engin bilgisi ve ehli sünnet ahlakından istifade edebilmek duasıyla.

  “Üzülme!
  Davanın sahibi Hak’tır.
  Hak olan davada zafer muhakkaktır!”
  Necip Fazıl Kısakürek

 180. Gülsüm Tuba Turgut Ünsal

  Mehmet zeki hocamızı 15 yıl önce tandım ve danışman hocamdı. Rabbim kendısinden razı olsun ki fetö ve yandaslarıyla hıc bır zaman ilıskısi olmamıstır. Muhtemelen hıcamızın üstün çalışmalarını çekemeyenler önüne set koymak için bu yolu seçmişler. İnşaallah kendi planları kendilerine döner ve hocamız en kısa zamanda sevenlerı ıle bır araya gelır. Ve tekrar görevının basına döner. Unutmasılar kı Allahın planı herkesın planının önündedir. Sızı Allah için çok aevıyoruz hocam

 181. Abdulsamet Dikilitaş

  Hocamıza atılan bu iftira kabul edilemez ve bu iftirayi atanlar huzuru ilâhî de acaba hesabını nasıl verecekler.
  Fetö ile hiç ilgisi olmayan hocamıza yapılan bu yanlıştan bir an önce dönülür ve hocamız eğitim faaliyetlerine kaldığı yerden devam eder inşallah.
  4 yıllık üniversite hayatımda gördüğüm şey hocamızın öğrencileri nin iyi birer eğitimci olmaları için verdiği emek.

 182. Mesele İNSAN YETİŞTİRMEK ise sevgili hocamız bunu (hala) en iyi şekilde yapıyor.

 183. 1997 yilinda c.ü ilahiyat fak.de öğrencisi olmaktan gurur duyduğum sayin hocam M.Zeki AYDIN’a yapilan bu haksiz isnaddan dolayi üzüntümü dile getirmek istiyorum.Kıymetli Hocamın yurdun dört bir yanina yetiştirdigi öğrencileriyle eğitime katmiş olduğu hizmetlerine hepimiz şahidiz…sadece eğitimle kalmayip öğrencilerine maddi ve manevi katkilari,28 şubatta yaşadığımız sıkintılı günlerde bizlerden emeğini esirgemeyen tüm örnek davranışları ile bizlerin ufkunu açan bugüne kadar her türlü takiyye ile devletimizin bekâsini tehdit eden fetö hareketine karşılık”MÜSLÜMAN BULUNDUĞU YERE RENGİNİ VERMELİDİR “düsturu ile bizlere öncülůk eden Sayin Hocama yapilan bu haksızliğın bir an önce bertaraf edilmesini temenni ediyor bizlerin eğitim camiasi olarak bu konudaki düşüncelerinin dikkate alinmasini diliyorum.

 184. Ömer Özdemir

  Selamün aleyküm, M.Zeki Aydın hocamı yaklaşık 5 yıldır tanımaktayım. Kendisi, öğrencileri ile çok yakından ilgilenmekte, odasına gelen her öğrenciye kapısını açmakta, onların sıkıntıları ile birebir ilgilenmekte ve öğrencilerin her türlü sorunlarına samimane yadım etmeye çalışmaktadır.
  Kendisinin fetö ile uzaktan yakından ilgisinin olmadığına bizzat şahidim. İnanıyorum ki en kısa sürede M. Zeki Aydın hocam görevinin başına dönecek ve hizmetlerine devam edecektir.

 185. Ben hocami Turhal muftusu iken tanıdım. Bize seminerler verdi. Kendisini ailece tanirim. Çok değerli bir ilim adamıdır. Haksızlığa uğradığı kanaatindeyim. Hocama dua ediyorum. Allah gönlüne gore versin. Allah yardimcisi olsun.

 186. Bu kadar şahitliğin üzerine denecek başka söz olamaz. Hocamın beyanı esastır. Feto suçlamasıyla zarar gören birçok kişiden biri olan hocamın ve aynı şekilde mağdur olan diğer arkadaşlarımın mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesi gerekir. Planlı ve bilinçli bir karalama/saldırı var ve mevcut yöneticilere karşı kasıtlı bir öfke oluşturuluyor.
  BUNU ANLAMAYACAK KADAR BASİRETSİZ OLUNMAMALI.
  At izini it izinden ayırmakta bu işin sorumluluğunu taşıyanlara düşer.

 187. Hocamızı Üzmeyin

 188. Mehmet Zeki Aydın hocamızdan yıllarca ders alan çevresinde bulunan bu kadar insanın sesini duymak, gerceği görmek bu kadar zor olmamalı. Rabbim bu sıkıntılı süreci hayırlara erdirsin inşallah.

 189. Hilal Bürde Sarıyar

  Öğrencileri için Zeki Hocamız çok değerlidir. Kendisi de öğrencilerine her zaman çok değer vermiştir. Onun ne kadar kıymetli bir Hoca olduğunu herkes bilir.Yapılan bu haksızlık inşallah bir an önce düzelir. Tekrar öğrencilerinin yanında olur. Vatanını, milletini, dinini seven kişilere bu haksızlık yapılmamalı.

 190. Habibe CENGİZ

  Mehmet zeki aydın hocam bir zamanlar fetö ve onun hizmetkar ve sempazitanları hak hukuk yiyerek insanlara zulüm ederek makam elde ettiler ama rabbim kendi kazdıkları kuyuya düşürdü onları. Size bu haksızlığı ve iftirayı yapanlar da Bir gün kuyusuna düşecek . Siz bunları bizlerden daha iyi biliyorsunuz . Biliyorum bilmekle yaşamak arasında çok fark var ama rabbim aydınlığı gösterecek bunca emeğiniz olan insanların duası var arkanızda . Bence mutlu olun bu kadar kişinin sevgisini saygısını duasını kazandığınız için . Bu dünyada kaybetmek var ahiret te kazanmak en güzel şey. Ben sizi Ardahan’da iki günlük din öğretimi formasyon dersini verdiğinizde tanıdım . Ama o iki gün bile ne kadar şahsiyetli ve ilmi derin birisi olduğunuzu anlamıştım hatta Marmara ilahiyatı kazanıp sizden ders almak için dua etmiştim . Şimdi de bu iftiradan kurtulmamız için dua ediyorum rabbim yar ve yardımcınız olsun gerçekten canı gönülden çok üzülüyorum bu konuda

 191. FETÖ soruşturması mağdurlarından olan Değerli hocamız Mehmet Zeki Aydın mağduriyeti bi an önce giderilmesini temenni ederim. Böyle değerli hocaları kaybetmek bu kadar kolay olmamalı.

  • Mehmet Zeki Aydın hocamıza herkesin ihtiyacı var. Özellikle de fakülte de derslerimize ne zaman geri gönderilecek diyen üniversiteli genç arkadaşlarımızın . En kısa zamanda göreve başlaması duasıyla .

 192. Hocamizin hicbir orgutle alakasi olmadigina tum talebeleri şahitlik eder. Yapilan bu yalnistan bir an once vazgeçilmesini umud ediyorum. Marmara ilahiyati bu degerli hocamizdan mahrum birakmayin ….

 193. Mehmet Zeki AYDIN hocamı yaklaşık 20 yıldır tanıyorum .Ehli sünnet çizgisinden hiç sapmamış sağlam karakteri ve bir o kadar da nahif tavırlarıyla bizlere model olmuş kıymetli hocamızı aylardır öğrencilerinden ayırdılar.Bu bühtanda bulunanlar ya hocamızı hiç tanımamışlar ya da müfteri konumunda olmayı kendilerine zül saymıyorlar.Adalet elbet tecelli edecek.Kıymetli hocam da çok yakıştığı kürsüsüne en yakın zamanda geri dönecek buna bütün kalbimizle inanıyoruz.Selâm ve dua ile…

 194. Mehmet Akif Ateşalp

  Mehmet Zeki hocamla 2 yil üniversite bittikten sonra ayni odada çalışma fırsatım oldu. O dönemde herkes zaman gazetesi okurken Akit gazetesi okuyan birisiydi. Herkes dinlerarası diyalog derken o tek dinin islam olduğunu söylerdi. Fetoyu meşrulaştırmak için kendinize başka ortaklar bulun. Mehmet Zeki Aydın Fetocu olamaz. Hocamın samimi bir müslüman olduğuna sahidim

 195. Mehmet Zeki Aydın hocamız gerçek profesördür yapmacık prof değildir kendisine bu yapılanlar haksızlık değil zalimliktir binlerce öğretmen yetiştiren mükemmel bir insandır

 196. NERMİN ÇEBİ

  Saygıdeğer Mehmet Zeki Hocam ‘ı insani değerlerini hakkıyla yerine getiren halim bir şahsiyet olarak bilmişimdir..
  İnsanın imtihanı zor olunca; kurtuldugunda aldığı sevabı da çok oluyor..
  Ben inanıyorum ki bütün her şey güzellikle sonuçlanacaktır…

 197. Bu ümmetin Mehmet Zeki Aydın hocam gibi hocalara ihtiyaci var. Allah hainlere fırsat vermesin inşallah.

 198. Mehmet Zeki Aydin hocamiza atilan bu iftiranin bir an once temizlenmesini istiyoruz.5 yildir taniyorum. Hocamızın bizzat 17 25 araliktan sonra bu evlerden ayrilan ogrencilerine ev yurt arama cabasini biliyorum.En kisa zamanda bu magduriyetin giderilmesini diliyorum.

 199. Nisa Nur Aktaş Çardaklı

  Mehmet Zeki Aydın hocamdan sadece bir donem ders almis olmama rağmen kendisinden cok istifade ettim. Hala aradığımda mail attigimda cevap verem yardim elini uzatan tek hocam. Hayatimda hic hayal etmedigim hatta hic istemedigim zorla basladigim öğretmenlik mesleğini ve öğrencileri o sevdirdi bana. Onun kadar ogrencisini düşünün bir hoca daha tanımadım. Umarim yapılan yanlistan bir an once dönülür.

 200. Mehmet Zeki hocamızın okulda olmadığı her gün Marmara İlahiyata büyük ve hazin bir kayıptır.Kendisine yapılan bu iftirayı asla kabul etmiyoruz.Hocamızın dersine girdiğimiz her vakit bize hayata dair büyük dersler verdi.Biz ondan razı olduk.Allah da ondan razı olsun.

 201. Şeyma Kara dkab

  Hocam Allah en kısa sürede bulunduğunuz bu durumu hayırla neticelendirsin. Kıymetli vazifenizin başına döndürsün ki, öğrencileriniz aydınlanmaya devam etsin. Bu çirkin iftiranın en kısa sürede anlaşılması duasıyla, Allah yâr ve yardımcımız olsun. Üzerimizde hakkınız çok dualarımızdasınız

 202. Gülser Öztürk

  Attıkları iftiralarla, Mehmet Zeki Aydın hocamızın ve onun gibi Allah rızası için çaba sarfeden kıymetli insanlarımızın yollarını kesmeye çalışanlar..Unutmasınlarki bu işin mahkeme-i kübrası var… Rabbim hocamızın ve onun gibi iftiraya uğramış bütün kullarının imtahanını kolaylaştırsın…Sealmete çıkarsın

 203. Degerli ve kıymetli hocamiz vefanin yasayan timsalidir.Hocamiz milletimize vefa borcunu önce insan, sonra iyi bir öğretmen yetistirerek ödemektedir. Vefakar insanlar yetismeye devam etsin…

 204. Değerli Mehmet Zeki Hocamızın bir an önce layık olduğu yere, öğrencilerinin arasına gelmesini temenni ediyorum. Yapılan bu haksızlık tez vakitte giderilmelidir.

 205. Mehmet Zeki Aydın Hoca fakültede tanışmadık maalesef. Ben başka fakültede idim, onun derslerinden vitamin alamadım fakat derslerine girebilen şanslı insanlardan duyduğum kadarıyla çok iyi bir eğitici. İnsana, insan olduğu için değer veren, hal hatır sormayı bilen, öğrencilerinin dertleriyle dertlenebilen bir insan. Ve şu an böyle bir insanı öğrencilerinden ayırmaya niyetli olanlar var. Her cümlesi bir ders niteliğnde olan bu insan, topluma faydalı bireyler yetiştirmeye devam etmeli. Meyvesi olan ağa taşlanır derler. Bu dünyada kim “iyi” ise o tedavülden kaldırılmaya çalışılıyor. Böyle bir zulme nasıl göz yumulur. Yıllardır vatana millete hayırlı öğretmenler kazandıran bu güzel insanı daha fazla değersizleştirmeye çalışmayın. Çünkü onun değeri azalmaz, aksine artar.. Başkalarının mutsuzluğu üzerine bir hayat bina edilemez. Bu zulme dur deyin artık.

 206. Ben hocamızı universitemize geldigi yil tanidim. Karakter olarak hicbir cemaat etkisinde kalmadan yetistirildigimi ifade etmek isterim. Bu konularda herhangi bir yorum yapan veya derslerde kucuk olsa tepki veren hocalarim olursa ben de şahsımca onlara tavir aldim. Ancak Mehmet Zeki AYDIN hocamizin derslerinde Gülen cemaati, gorusleri veya ideolojileriyle ilgili ne soz, ne bir teşvik ne de bir duydum. Aksine bu konularda aklima gelebilecek son insanlardan biri kendisi. Goreviyle ilgili yapilan uygulamayi duyunca ise cok sasirdim. Benim kanaatim asilsiz bir bilgi oldugu ve kendisi ile ilgili kin ya da tavir besleyen birtakim sahsiyetlerin asilsiz bir iftirasi olabilecegidir. Umarim hakettigi yere yani gorevine yani ogrencilerine yani belki de su hayatta en deger verdigi seye yani egitim yuvasina geri doner. Allah yar ve yardimciniz olsun hocam..

 207. Hüseyin Şaban Arıcı

  M.Zeki AYDlN Hocamızın tertemiz emeği ile yıllardır didinerek elde ettiği ve başarıyla sürdürdüğü akademisayenliğini başka değil devletlulerin ulufevarı ihsanları ile ne yazık ki aynı camiada kümelenmiş yetersiz muhteris ve de hasis ilim ahlakından uzak; vaktiyle kolkola diyalog teraneleri tutturan birilerinin şecaat arzedeyim derken sirkati ayan olan merd-i kıbti mesabesinde olduğunu haykırıyorum.
  Efendiler, ayıptır, yazıktır… Son verin bu ayıba… Bitsin bu komedi…

 208. MEHMET ŞÜKRÜ OKATAN

  Mehmet Zeki AYDIN hocamdan doksanlı yılların sonunda ve 2000 li yılların başında yani 28 şubat zulmünün en doruk yaptığı zamanlarda istifade ettim. O yıllar bizim cumhuriyet ilahiyatın eylem ( baş örtüsü ) yılları idi. Dersleri 6 ay boyunca tüm türkiye de boykot eden ilahiyat fakültesi cumhuriyet ilahiyattı. Gerek polisin baskısı gerek batı çalışma gurubunun baskısı en şiddetli olduğu dönemlerde Mehmet zeki aydın hocam bize hatta onu derslerinde çok kızdırdığımız halde maddi ve manevi desteği olmuş hocadan öte bizler için birer dik duruş gösterme adına bir abi olmuştur. Feto mensubu olmayı bırakın onlara meyl bile etmemiştir. feto o yıllarda baş örtüsü teferrruat demiş ve eylemi kırarak derslere girmişlerdir. indi ilahide şahidinim hocam doğru sarsılır ama yıkılmaz rabbim yar ve yardımcın olsun

 209. M. Salih Ünal

  Eğitimcilere eğitimi aşılayan ve sevdiren; sevdirerek öğreten…
  Çok Bilgiyi değil çok sevgiyi öğütleyen kıymetli bir insanın suçsuz yere FETÖ soruşturması ile mağdur edilmesi eğitim camiasına kaliteli neferler yetiştirmek adına büyük bir hüsran olur. Bu sebepten ötürü hocamızın daha büyük kalitede eğitimciler yetiştirmesi adına bu mağduriyetinin giderilmesi gerektiği kanaatindeyim. Unutmamak lazım ki bir Mehmet Zeki Aydın’ı mağdur etmek nice gönüllü din eğitimcilerinin gönlünü kırmak ve onları yitirmek demektir… Vesselam..

 210. Zeki aydın hocam ümmetin hamisi olmuş çok kiymetli bir eğitimcidir, ben ve benim gibi onun tedrisinden geçmiş binlerce on binlerce ogretmen yetiştirmiş ve üniversitedeyken maddi manevi hiçbir yardımını bizlerden esirgememiş ve bu yardımları yaparken rizai ilahi çerçevesinde kimsenin rengine, diline, irkina, cemaatine bakmadan bu yardımları yaptigina brn sahidim ve Allah katinda zeki aydin hocamin kazananalardan olduğuna inanıyorum hocama bu iftirayı atanlar kaybetmiştir ve evet sayın cumhurbaskanimiz bilmelidir ki en az onun kadar ve ondan önce zeki aydın hocamız fetocularla mucadele etmiştir biz buna şahidiz rabbim öbür dünyaya kalmadan bu dünyada iade-i itibarı elleri öpülesi zeki hocamıza nasip etsin inşallah.

 211. Dön Kültürü öğretmeni Mustafa Arslan

  Mehmet Zeki Aydın hocamızı istanbul da tanıdım bölüm Başkanlığı yaptı bizim bölümün. Gayet başarılı ve çalışkan bir hocamizdi. Fetö ile alakali biri olduğunu görmedim. Vatanina ve milletine bağlı değerli bir hocamizdir. Gorevine hemen iade edilmeli diye düşünüyorum. Hatta bu ülkenin milli eğitim Bakanı olabilecek istidatta biri diye düşünüyorum.

 212. M. Zeki Aydın Hocam ile ilgili olan bu yanlış anlaşılmanın en erken zamanda düzeltilmesini temenni ediyorum. Rabbim yar ve yardımcısı olsun.

 213. Muhterem Mehmet Zeki Aydın beyefendi ile yolumuz yıllar evvel, Değerler Eğitimi ve Değerler Sandığı serileri vesilesiyle kesişti. Bu önemli kaynak kitapların hazırlığında çok şükür ki şahsıma da vazife nasip oldu. Uzun soluklu ekip çalışmamızda, danışman hocamız olarak bize rehberlik etti. Onu, hep daha çok eser vermek ve bu eserleri daha fazla eğitimcinin istifâdesine sunmakla ilgilenen, kendisi dışında ortaya konmuş faydalı çalışmalara da tam bir eğitimci şuuruyla destek olan, profesörlük ünvânını sonuna kadar hak etmiş, nâzik, ince ruhlu, alanında son derece donanımlı mü’min bir hizmet insanı olarak tanıdım. İçinde bulunduğu sıkıntılı süreçten alın aklığıyla çıkacağından şüphe duymuyor ve kendisini her zaman, saygıyla anıyorum.

 214. Mehmet Zeki Aydın hocamız ve eşi değerli bir aile dostumuz olmakla beraber hep yardım yolunda koşan değerli bir insandırlar. Fetöyle hiç bir alakası olmadiğindan eminim.Bu iftirayi hakketmiyor ve inşallah hak yerini bulacaktir.Ve en kısa zamanda mesleğine geri dönmesini temenni ediyorum.

 215. Gunes balçikla sivanmaz, kiymetli hocami ist.il muftulugumuzun duzenledigi 2009-2010 yillarinda ki bir seminerde tanidim din samimiyettir hadisinin yasayan ornegidir o…elbetteki bu bir imtihan -fitne- ve sinav donemi hocamizin zaten yuzu ak , bugunler gececek ve o heo Aydinlik kalmaya devam edecek ins…

 216. Mustafa Sağıroğlu

  Dört sene boyunca gerek odasının kapısını aşındırırken gerekse her mesaj attığımızda üşenmeden sıkılmadan itina ile cevap veren, biz öğrencilerine zaman ayırmaktan kaçınmayan, derdimizle dertlenen bu saygıdeğer hocamızın hakkının yenilmesine gönlüm razı değildir. İnşallah en kısa zamanda evlatlarım dediği öğrencilerine kavuşur, bu haksızlığa sebep olanlar da gerekli cezayı alılar.

 217. Necat Bozdoğan

  Ben 2000 yıları başında Mehmet Zeki Aydın hocamı tanıdım o yıllarda cumhuriyet üniversitesinde matematik öğretmenliği bölümünde okuyordum. İlahiyat bölümündeki bazı hocaların çocuklarına ders veriyordum. Zeki hocam hal ve hareketleri örnek bir insan oldugunu gösteriyordu. Onun fetö terör örgütü ile ilişkilendirmek çok üzücü bir durum bence, işine ve vatanina aşık bir insan…
  Bu durumu öğrendiğimde inanmadım ve iftira atıldığına inaniyorum….
  Hocamıza güveniyorum…

 218. Nilüfer Karabıyık

  Saygi değer Mehmet Zeki Aydın hocami 2011 yilinda Marmara Üniversitesinde tanima firsatim oldu. Tanistigima hayatin böyle ahlak adalet vatan sevgisi hak hukuk abidesi ile bizi ödüllendirdiğine her daim şükrediyorum. Hocamizi taniyan bilir ki anlatilmakla bitmez tükenmez faydali çalismalari vardir bilmeyen demeyve veren ağacı taşlama peşinde olur. Rabbim elbet bu yapilan haksizligi hak hukukuyla netilendirecektir insallah.

 219. Çok kıymetli mehmet zeki hocamıza yapılan bu zulüm ahirette adaleti mahza da elbet hesabı gorulecek lakin ömrünü ve gonlunu ilme ve adam yetiştirmeye vermis bu yolda hizmet etmiş bir insan olarak bunu haketemdiği icin bu sucalmadan bertaraf edilmesini diliyorum..kendisinden ve verdiği eğitimden allah ebeden razi olsun

 220. SALİH ÖZTÜRK

  Marmara Dikab’da 5 yıl boyunca öğrenciğini yapmış olmam nerdeyse her dönem dersime giren değerli Mehmet Zeki Aydın hocamın bu haince vatana kast eden kişilerin safına itilmeye çalışılması benide haliyle derinden üzdü. Bakıldığında zaten neden Mehmet Zeki Aydın diye sormak lazım neden öğrencileri, neden uzaktan yada yakından tanıyan herkes sosyal medyada olsun diğer platformlarda olsun gönülden ısrarla Mehmet Zeki Aydın diyor bi düşünüp bu insanlara kulak vermek lazım neden onca açığa alının ihraç edilenler varken bir kaç gün tepki gösterildikten sonra zaten buda böleydi deyip bırakılırken, neden aylardan beridir herkes Mehmet Zeki Aydın diyor düşünmek lazım. Neden mi aylardır bunca insan Mehmet Zeki Aydın diyor çünkü bu insanlar biliyor yapılan haksızlığı zulmü görüyor, yapılan haksızlığa zulme ortak olmamak adına sesini duyurmaya çalışıyor çünkü bu insanlar yıllarca Mehmet Zeki Aydından ders almış yıllarca dersini dinlemiş birçoğu hocasını tanıyan öğrencileri. Bende hocamın yıllarca dersini dinlemiş bir öğrencisi olarak bu zulme ortak olmamak ve bu hakkısızlığın bir an önce bitmesi umuyorum. İnşallah adalet yerini bulacaktır.

 221. Mehmez Zeki Aydın ögrencilerini Adam olmayı öğretmeye adayan Adam gibi Baba gibi Hoca.böyle hocalar her daim yetişmez.

 222. Her bir öğrencisini tanır, hepsiyle ilgilenirdi. Şimdi öğrencileri olarak sıra bizde, bu zorlu süreçte Hocamızın yanındayız, dualarımız onunla. Bizler inanıyoruz ki bu yanlışlık er ya da geç düzelecek, hocamızı tekrar görevinin başında göreceğiz.

 223. Mehmet Zeki Hocamızla tanışıklığımızın uzun yıllara dayanmasına binayen açıkça ifade ederim ki Fetöyle mücadelenin daha en başında 17-25 aralık sürecinde secilmiş hükümetin yanında yer aldığına bizzat şahitlik edebilirim. Hocamızı yakınen tanıyan bir çalışma arkadaşı olarak kendisine yapılanları esefle karşıladığımı belirtmek isterim.

 224. Mehmet Zeki Aydın hocamızın tek cemaati var oda islam ümmeti Cemaatidir. ben ve benim gibi onun tedrisinden geçmiş binlerce on binlerce ogretmen yetiştirmiş ve üniversitedeyken maddi manevi hiçbir yardımını bizlerden esirgememiş ve bu yardımları yaparken rizai ilahi çerçevesinde kimsenin rengine, diline, irkina, cemaatine bakmadan bu yardımları yaptigina ben sahidim ve Allah katinda zeki aydin hocamin kazananalardan olduğuna inanıyorum hocama bu iftirayı atanlar yarın Allaha hesap vereceklerini unutmasınlar. Sayın cumhurbaskanimiz bilmelidir onun kadar ve 17/25 Aralıktan önceki dönemlerde de zeki aydın hocamız fetocuların zulmüne maruz kalmış ve onlarla mucadele etmiştir biz buna şahidiz rabbim öbür dünyaya kalmadan bu dünyada iade-i itibarı zeki hocamıza nasip etsin inşallah.

 225. Mehmet Zeki Aydın hocamızın yetiştirdiği ve onun öğrettikleri sayesinde öğretmenlik görevini yerine getiren öğrencilerden biriyim. Hocamızın bize öğrettikleri her alanda yardımıma yetişiyor yani ne yapsam , yapsak hakkını ödeyemeyiz. Bu güzel öğretmenden biz alabilecek kadar aldık , hayatımıza bir nebze de olsa sayesinde birşeyler kattık ama bu Fetö soruşturması ve at iziyle it izinin karısması saçmalıgı vs vs. yüzünden gelecek nesillerin bu güzide hocamızdan birşeyler öğrenemeyecek olması ne acı. Artık görün gerçekleri yeter ! Ne hocamızı ne sevenleri ne de onu gelecekte tanıyacak olan öğrencilerini üzmeyin. Allah yardımcınız olsun hocam. Biliyorum bu sınavdan başınız dik çıkacaksınız inşallah !

 226. Mehmet Zeki Aydın hocayla 2 yıl kadar zaman zaman beraber olduk. Hocamdan ilmi anlamda çok istifade ettim. Ben bir gün olsun malum yapıyla ilgili onları öven tarzda ağzından bir kelam duymadım. Beraber program yaptığı kimseler, bilgisizini paylaştığı tv ve radyolar bu yapıyla bir bağının olmadığının en önemli kanıtı olmalıdır. Hocam inşallah en kısa sürede görevine iade edilir.

 227. Ogrencisi olmaktan aldigim sürur ve lezzetti anlatmak az kalabilir.Benim sahsi hislerim bir yana Zeki hocamiz bunca yil egitime insanliga gönül veren bir insan evvela. Bununla beraber siyasi cereyanlara ilismeyen ve ilismeyide sevmeyen bir insan ogrencilik yillarimca müşahede ettigim kadariyla. Simdi birileri kalkmis asilsiz cirkefce bir ithamla sucluyor hocamizi. Akil ve vicdani sukuta uğramış, neyin dogru neyin yanlis oldugunu akil mihengiyle tartamayan insanlar hakkida batilida ayirt edemiyorlar. Zira edebilselerdi sunu idrak ederlerdi zeki hocanin arkasinda bu kadar insan var yanlis yaptık diyebilirlerdi. ne yazik onlara ‘bu kadar destek cikan varsa bu konuda bir hakikat payi yok mudur?’ diye dusun muyorlar mi acaba??? Sanki sunu unutuyorlar Allah Azizun zuntikamdir. Hak gelecek batil zail olacak elbete.ve asefa ve hasreta demekten baska bisey gelmiyor elden…

 228. Mehmet Zeki Aydın hocamdan 2012-2016 yılları arasinda ders aldım. Bu 4 yıl icerisinde bir dakika bile hocamın FETÖ den olduguna ya da onlara karsi sempati duydugunu düşünmedim. Bu sayın hocamıza yapılan bir iftiradir. Insanlara iftira atmak ne kadar kolay oldu yaaa. Aceba ahirette bunun hesabını nasıl verecekler. Allah mazlumun yanındadır. Biz de yaninizdayiz hocam. Bu iftiralardan Rabbim cümlemizi korusun. Allah yar ve yardımcınız olsun.

 229. Kullandığı peçetenin bile yarısını kullanıp diğer yarısını israf etmeyen bir insanın ülkesine ihanet eden insanlarla birlikte anılıp vatanını israf edeceğini düşünmüyorum. 3 yıl boyunca kendisinden duyduklarımız gece geç saatlerde insanları aramayın, erken yatıp erken kalkın, bol ziyaretli bayramlar vb. Zeki hocamın uğradığı haksızlıktan dolayı mağduriyetinin giderilmesi için dua ediyorum.

 230. Zehra Orhan Şimşek

  …MZA…TEZ HOCAM…97-2003 arasında hayatıma dokunan nadide insan…yazı hocamızın niteliklerine çok güzel değinmiş,yorumlar yine çok güzel şahitlikler içeriyor…nerden başlayım hangi güzelliğine değineyim bilemedim ama aklanmaya kesinlikle ihtiyacı olmadığına inancım sonsuz çünkü hocamız tertemiz bir vatan din ümmet eğitim sevdalısıdır.yaşadıklarını tarif edecek kelime bulamıyorum ve hocamı üzecek bir şey asla söylemek istemem,bir paylaşımında nasıl üzüldüğünü hissetmiştim,kelimeler dahi kırsın incitsin istemem bu değerli insanı… her ders en arka sıraları kaparken hocamızın dersinde en önlere oturma çabasındaydık çünkü değerli olduğumuzu hissettirdi her zaman…evini,sofrasını terettüdsüz açtı üniversite yıllarımızda…öğrenci evimize misafir olup her ihtiyacımızla ilgilendi…ailemizden uzaklığımızı ailesiyle hissettirmemek için çabaladı…kıymetli eşi ablamız annemiz gibiydi…başörtüsü sorunu yaşadığımız o kabus dolu süreçte yanımızdaydı hep maddi manevi…ilahiyatçılığımızı sorgulattıran ufkumuzu genişletecek ezber bozan soruları vardı hep…verdiği sorumlulukları en mükemmel şekilde yapmak isterdik ki onun heyecanını olumsuz etkilemeyelim…hem din hem eğitim için çabalar ve hep başarırdı bizi etkilemeyi.tez aşamasında bana kattıklarına karşı minnettarlığımı ifade edecek söz yok…f klavye,tüm yazım kuralları,grup çalışmalarımız,kitap yazma heyecanı,tüm fikirlerimizin değerli olduğu hissi,gece gündüz nerde olursak neye ihtiyaç duyarsak yanımızda olacağını bilmemiz,odasındaki ev sıcaklığı,bize verdiği baba sıcaklığı,her zaman her durumdaki herkese karşı mütevaziliği,edebi,naif yaklaşımı,misafirperverliği,vefası,öğle yemeği azığını paylaşması,ikramsız odasından çıkartmaması,odasındaki öğrenci için bekleyen bilgisayarı,kitaplığının kitaplığımız gibi olması…hangimizin memleketine yakın geçerse ziyaret etmeden geçmeyişi,otel değil öğrencisinin evini tercih etmesi,yıllarca aramasak da yakınımıza seminere filan geleceğinde haber etmesi,seminerlerinde yine değerli oluşumuzu herkese göstermesi,tüm güzellikleri karşıdan bilip eksiği kendinde araması…insanlığı,eğitimciliği,müslümanlığı,duruşu hepimizin örneğidir.hocamız gerçekten sapasağlam bir insandır.hele şu an yaşatılanlar.sinirimden hırsımdan diyecek bişey bulamıyorum.şucu bucu olayına asla girmeyen naif insan.kimseyi kategorize etmeyen peygamber yolunu izleyen insan.kim hangi egosunu tatmin etmeye çalışıyorsa çok fena tepetaklak olacak haberi olsun.hocamız bu hainlerin uzağından yakınından geçmiş olamaz hocamızı uzaktan yakından tanıyan herkes bunu bilir bunu söyler eminim.şahitliğimiz iki cihan içindir.hocamızı ne kadar anlatsak yaşayan derki az bile diyorsunuz.ben okuduklarımda bunu hissettim.tüm dualara yürekten amin diyorum.herşeyin hocamızın yüzünü yüreğini güldürecek şekle biran önce gelmesi için duacıyım ben de.

 231. Nizamettin KAPCI

  Saygı değer Mehmet Zeki Aydın hocamın fetö davasıyla hiçbir alakası olmadığına ve onun bu eğitim sürecinde yer almaması Marmara Üniversitesi dolasıyla Türkiye için büyük bir kayıp olduğuna şahitlik ederim. Adaletin tecelli etmesini diliyorum. Herkes dini bilgi verebilir ve öğretmenliği para kazanma kapısı olarak gören kisilere ders verebilir lakin dini severek anlatacak ve öğretmenliği vatana millete hayırlı insan yetiştirme görevini üstlenecek ve bunu layıkıyla yapan nadir insanlardandir SAYIN MEHMET ZEKI AYDIN HOCAM……

 232. Değerli Hocamız Mehmet Zeki Aydın’in uğramış olduğu FETÖ Örgütü suçlamasindan bir an önce kurulmasını temenni ediyorum. Böyle değerli bir hocamızı eğitim camiasindan kaybetmek çok üzücü bir olay.

 233. ‘Dünya bir pazar herkesten alınabilecek birşeyler’, zeki hocamızdan alınabilecek çok şey var. Peçetenin yarısını kullanıp,kullanılmayan tarafını saklamasıyla israf etmemeyi,
  odasına geleni ikramsız göndermemesiyle cömertliği,
  evine geleni kendi evindeymiş gibi hissetmesiyle misafirperverliği,
  bir iş yaparken Ümmeti Muhammed’e faydası olmasını istemesiyle faydalı işler yapmayı,
  ilime olan aşkıyla çalışmayı,
  din eğitimi alanına verdiği emekle bu alanı sevmeyi
  ve en önemliside öğretmelliğin sadece dersini iyi işleyip gitmek olmadığını,
  öğrecilerin akdemik gelişimlerinin yanı sıra onların sosyal, kültürel gelişimlerini desteklemeyi,
  sıkıntılarına çözüm bulmayı,
  onların aileleriyle de ilgilenmeyi
  kısacası iyi bir insan iyi bir kul olmayı Zeki hocamızdan öğrendik. Hocam bizler için o kadar çoook şey yaptınız ki hakkınızı nasıl öderiz bilemiyorum. Size atfedilen bu

  şeylerle hiçbir alakanızın olmayacağını biliyorum. Allah bu sıkıntınızdan bir an önce kurtarsın. Eğitim hayatıma geri dönüp baktığımda hayatıma dokunan nadir insanlardan en önemlisisiniz…..

 234. Mehmet Zeki Aydın özü sözü bir, çalışmayı sanki ibadet ediyormuşçasına içten ve samimi yapan,vazifenin önemini bilen ve bizlere öğreten kıymetli ve az bulunan bir hocamız. Başkasını enayi yerine koymamayı, ahlakın önemini, vazife bilincini, öğretmen öğrenci ilişkisinin nasıl olması gerektiğini, ilerde nasıl öğretmen olmamız gerektiğini,israfın ne derece tehlikeli zarar verici olduğunu ve nice güzel davranışları biz ondan öğrendik. Haksız bir şekilde açığa alınarak sadece haksızlık ona yapılmadı aynı zamanda ondan ders alacak ve faydalanacak birçok gence yapılmıştır. Hiçbir terör örgütüyle bağı,bağlantısı,iltisakı felan yoktur kendisine biz şahitlik ediyoruz. Bu hatadan da bir an önce dönülmesini temenni ediyoruz.

 235. Mehmet Zeki Hocamı 98’den beri tanırım
  düğünümün sohbetini hocam yapmıştı aynı zamanda cami cemaatimizdendi mehmet zeki hocamın bu yapıyla (fetö) uzaktan yakından ilişkilendirilmesi hocamızı tanıdığım kadarıyla alakası olamaz çünkü kişiliği yapısı duruşu buna müsait değildir böyle bir iftiraya uğraması onu tanıyan herkesi şaşırtmış ve üzmüştür
  hocamızın görevine en kısa zamanda döneceğine yürekten inanıyırum
  hakk haksızlıkla yok edilemez

 236. Hem aile dostumuz olarak bizzat yakından tanıdığım hem de bizzat lisans döneminde ders aldığım Saygıdeğer M. Zeki Hocamızın karşı karşıya kaldığı durum beni fazlasıyla üzdü. Hocam, bize Ali Fuat Başgil’in ‘Gençlerle Başbaşa’ isimli kitabında geçen ‘çalış, genç arkadaşım, çalış! Namerde kul olmak ölmekten beterdir.’ sözünü sık sık hatırlatır, bizi çalışmaya teşvik eder ve en iyi şekilde yetiştirmek için elinden geleni yapardı. Böylesine çalışmayı kendisine düstur edinmiş değerli bir bilim adamının, kolay yoldan terfi etmenin hesabını yapan, kopya, hırsızlık vs. her türlü yolu meşru gösteren bir terör örgütüyle asla bağlantısı olamaz. İnşallah Kıymetli Hocam tez zamanda görevine döner ve nice kaliteli insan yetiştirmeye devam eder.

 237. “At izi it izine karışmamalı” bu ilke ile hareket etmeli makam sahipleri..M.Zeki hocamiz akademik duruşu ile bilinen bir hocamız… Bir kaidemiz vardır “Şek ile yakîn zâil olmaz” ki hocadan şüphe etmek bile doğru olmaz.

 238. M.Zeki hocamla 2011 yılında Marmara Ü. de tanısmıştık ve dört sene lisans bir sene de y.lisans derslerine zevkle girdim ve bana çok şey katan hocaların başında gelir. derse girmenin dışında hoca ile bizatihi tanışmışlığım/samimiyetim , pek çok konuda istişare yapmışlığım vardır ve üzerimde hakkı çok fazladır ve bu yakınlaşma da alanımız olan din eğitimi başta olmak üzere spordan sanata hatta siyasete dair pek çok konu konuşma imkanı bulduk. bu yaşanan süreçte söyleyeceğim bizatihi şudur ki maalesef başarılı oldular. nasıl mı fetöcu diye M. Zeki hocam gibi tertemiz bir insanı karalamaya çalışarak fetoden açığa alınma işini sulandırdılar. inşallah bu hatadan bi an önce dönülür. M. Zeki hocama, onun samimiyetine sonuna kadar inanıyorum. ha bu arada hocam fetöcü olsaydı eşinin kolundaki bilezikleri satıp sırf dil öğrenmek için tunus’a veya fas’a gitmezdi, sorular verilirdi ama o Fransızca öğrenmek için ilim içi bunu yaptı. hocamızın sonuna kadar arkasındayız. ne olur artık şu fetöden açığa alınmalar sulandırılmasın gerçek fetöcüler açığa alınsın sonuna kadar devletimizin arkasındayız ama tertemiz insanların ismi lekelenmesin. M.Zeki hocam gibi tertemiz ehli sünnet insanlara ihtiyaç var.

 239. Mustafa Yasir Kaçmaz

  Mehmet Zeki Aydin hocamı 6 dır taniyorum. kendisi calisma asigi bir adam bizlerede yani öğrencilerine de bunu en güzel sekilde öğreten adam. bunun yani sira ogrencilik hayatim boyunca bir derdim oldugunda en rahat konusabilecegim danisabilecegim hocam Allah razi olsun ondan. Biz hocamizin fetö ile bir bağlantisi olmadigini onun gibi birinin bağlantisinin olmayacagini biliyoruz . insallah en kisa zamanda gercekler ortaya cikar. Allah hocamızin ve ailesinin yar ve yardımcısı olsun

 240. Fatıma Erdoğan

  Gönlü ilim aşkıyla dolmuş, öğrencilerine de yalnızca bu aşkı öğütlemiş ve yüreğiyle de hissettirmiştir. Üniversitede iz bırakan bir hoca olabilmek kolay değildir. Bu yüzden hocamızın emeklerinin karşılığı yakışmayan suçlamalar ile uzaklaştırılmak değildir. Bir an önce hocamızdan gerekli özrün dilenip görevine dönmesi duası ile… O yalnızca bir hoca değil öğretmen yetiştirmiş bir babaydı bizim için! Hocamız her zaman net ve kararlı idi bu yüzden hiçbir zaman ağzından bir terör örgütü yada Fetö`ye karşı sempetizan kelimler işitmedik ve duymadık şahidiz.

 241. Tuğba Yılmaz

  ‘Sizden her kim bir kötülük görürse onu eliyle düzeltsin eğer eliyle değiştirmeye gücü yetmezse diliyle ona da gücü yetmiyorsa kalbiyle buğz etsin bu da imanın en zayıf derecesidir’ hadisi şerifde buyrulduğu üzere ben vicdanım kadar emin olduğum Mehmet Zeki Hocamızın nasıl bir şahsiyet olduğunu paylaşmazsam şayet yarın öğrencilerimin yüzüne bakamam
  Bir yerde haksızlık görüp de sususarsam şayet yarın öğrencilerime haktan hukuktan bahsedemem
  At izinin it izine karismayacagina inanarak yazıyorum bu yazıyı Derslerinde bize vatana millete zevâl getirecek ugraslardan uzak durmamiz gerektigini öğütleyen birilerinin ogrencileri bir yerlere cekmeye çalısitigi zamanlarda bu tür yapilarin genc nesilleri kullandigini kandirdigini söyleyen öğrencilerine bir ömür vermiş onlara yol göstermis olan hocamızın temize çıkacağı günü sabırsızlıkla bekliyorum ve Adaletin yerini bulacağına inaniyorum

 242. Muhammed Esat Altıntaş

  Değerli M.Zeki hocamı çocukluğumdan beri yakınen çok iyi tanıyorum. Her zaman ilmiyle amil olmaya gayret gösteren ve din eğitiminde farklı yöntemlerle bireyin düşünmesini/akletmesini merkeze alan eğitim anlayışını önemseyen kıymetli bir akademisyen hocamızdır. Fetö gibi yapıların karşı olduğu analitik/eleştirel sorgulamayı hem yetiştirdiği öğrencilerinde hem de kendi hayatında tatbik etmeye gayret gösteren biri, nasıl olur da fertleri sürüleştiren bir yapıyla haksız yere bağdaştırılır, insan akıl sır erdiremiyor. İnşallah M.Zeki hocamızla ilgili olarak hak yerini bulacak, en kısa zamanda adalet tesis edilecektir.

 243. Nilüfer Güleryüz

  Mehmet Zeki Aydın, bugün öğretmen olabilmişsem Hocam sayesindedir. Bu dünyada da ahirette de şahidinizim Hocam. Elbet bu yanlışlık düzelecektir.

 244. Utku DERBENT
  Mehmet Zeki Bey Hocamızı otuz yıldır tanırım. Geldiği her yere kendi çalışmalarıyla geldi. Milli ve yerli bir şahsiyettir. Dinine ve vatana bağlılığı tartışılmaz. Eh-li sünnet itikadına bağlıdır. Hiçbir zaman isnad edilen suçlar ile ilgi ve alakasının olacağına asla ihtimal vermiyorum. Hiçbir zaman hizmet cemaatına dair bir telkin ya da tavsiyesine rastlamadım. Bilakis çok mesafeli bir duruşu vardı. Ona bu suçu isnad edenler zan ile amelin ne kötü olduğunu bilen kişilerdir. Zannı bırakmalarını tavsiye ederim.

 245. Gülcan Yıldırım

  M. Zeki Aydın Hocam ile ilgili olan bu yanlış anlaşılmanın en erken zamanda düzeltilmesini temenni ediyorum. Rabbim yar ve yardımcısı olsun.

 246. Eğitimci nasıl olmalıdır sorusuna M.Zeki AYDIN hocamıza bakın demek hiç yanlış olmaz. Çünkü biz öğrenciye değer vermeyi, onlara bir birey olarak gereken sevgi, saygı ve bunlar gibi bir çok değeri vermeyi Zeki hocamızdan öğrendik. Bizim öğrenciler tarafından sevilmemizin arkasında yatan gerçek Zeki hocamızı örnek almamızdan başka bir şey değil. Bu kadar değerli bir insana biz ve bizden sonra gelen öğrencilerin çok ihtiyaci var.

 247. Abdulhadi Balcin

  Saygıdeğer hocamızla tanışmamız çok eskiye dayanmaz.Ancak bu kısa süre içinde fikri dünyamda beni etkileyen karakteri ile de idol şahsiyetlerden biri oldu.Aslında bizim bir şey bilmediğimizi sürekli kendimizi geliştirmemiz gerektiğini söylerdi.Hele ki derslerinde kullandığı ufuk açıcı metodlarıyla karakter eğitimine verdiği önemle bize eğitimde fikirleriyle,hizmetleriyle öncü olacak kıymette biridir.Toplumuz da Mehmet Zeki AYDIN gibi birikimli,mütevazi ve bir o kadar da eğitime aşık birini sistemde daha çok kalmasını sağlamak hem biz öğrencileri hem de geleceğimiz açısından fevkalade önemlidir.Görevine tekrar dönmesi temennisiyle kendilerine geçmiş olsun dileklerimi burdan iletmek isterim.

 248. Arzu Acet Altınkaynak

  Hocamzn böyle bir durumla karşı karşıya kalması bizi derinden üzmüştür.hocamzn üniversite yıllarnda yaşadğımz başörtüsü sorunu karşısnda bizi arayıp fetöcülere karşı uyardığını iyi hatrlıyorum .değerli hocamzın en kısa zamanda dönmesi için dua ediyoruz

 249. Nilüfer Güler

  Mehmet Zeki Aydın hocamızı ve ailesini uzun yıllardır tanımaktayız ….Ben Bir Eğitimciyim derdi hep Tek amacı iyi bir Eğitimci olmaktı iyide bir Eğitimciydi ..Hocamıza yapılan bu yanlışlık en kısa sürede düzeltilmeli. Adalet yerini bulmalıdır …

 250. Nazifi ÇELİK

  Selamın Aleyküm
  Prof. M. Zeki AYDIN Hocamı kızımın Sivas İlahiyat Fakültesinde okurken başörtüsü boykotu vesilesi ile tanıdım, başörtüsü yasağı yüzünden içi kan ağlayan binlerce aileden birisiyiz. İlahiyatta başörtüsü yasağı başlamıştı. Kız ve erkek öğrenciler boykota başlamıştı. Fetöcüler kısa bir süre boykota katıldılar, ancak belli bir süre sonra Fetö nün talimatıyla ‘baş örtüsü fürüattır’ (saçmalığını söyleyerek) okula başınızı açarak girin okuyun dendi. ona uydular. Zeki hocam başını açmayan, boykota devam eden öğrencilere her türlü desteği (barınma, yeme, içme, özellikle de moral desteği) verdiğini yakinen biliyorum. Fetöcü birisinin yukarıdan gelen bir talimata uymaması mümkün müdür ? Zeki bey boykota devam eden mağdur öğrencilere her türlü yardımı yaptı. Kendisini ziyaret ettiğimizde Fetönün ‘dinler arası diyalog’ saçmalığını eleştiren, bizi bu konuda uyaran, baş örtüsünün fürüat olmadığını bize izah eden bir insandır.
  Böyle bir insanın Fetöcü olması mümkün mü ? Bu akla ziyan bir durumdur.
  Ayrıca; ben Niğde Eğitim Bir-Sen’ in İlk-San temsilcisiyken hocamızı Niğde ye konferansa çağırdık, Niğde nin Çİftlik ilçesinde Müftülüğün organizasyonu ile konferans verdi. Kur’an Kursu öğreticisi olan kızım ile birlikte refakat ettik. Sendika olarak Fetöcü birisinden istifade etmek bir yana, İslamın pek çok meselesine şaşı bakan bu tiplere muhabbetimiz yoktur.
  Zeki hocamla bu Fetöcüleri aynı kefeye koymak en hafif tabirle insafsızlıktır, istemeyerek de olsa mazlumları, mağdurları çoğaltmaktır. Hükümetimizin olayın vehametinden dolayı hassasiyetine katılıyorum. Ancak toplumda mazlumların çoğalması ve onların yüreği sızlayarak beddua etmesinin gücü, 14 yıllık ülkemize ve gönül coğrafyamıza yapılan güzel hizmeti sekteye uğrayatabilir diye de hayıflanıyorum.
  Hocamın ne fikren ne de davranış olarak bu Fetöcülerle ilişkisinin olmadığına eminim. Rızık Allah’tandır. Bize düşen doğrunun, Hakk’ın ve haklının yanında durup gayret göstermektir. ‘Takdir gayrete aşıktır. Allah dilerse siler, dilerse yazar.’ Zeki hocamın mağduriyetinin bir an evvel giderilmesini önce Rabbimden niyaz ediyorum. Yetkililerimizin de Allah yardımcıları olsun diye dua ediyor, hayırlı sonucu bekliyorum.

 251. Muhammed DÖNDER

  Hocamızın neredeyse her dersine girdim hatta seçmeli derslerini bile özellikle seçerdim. Girdiğim dersler haricinde hocamızın odasına her zaman uğrardim. Hiç bir şekilde fetöcü olduğuna inanmıyorum ve fetöcü olmadığına şahitim. Bu adaletsizliğin bir an önce düzeltilmesini ümit ediyorum. İnşallah mutlu haberi alırız.

 252. Safiye Nuran Goktepe

  Mehmet Zeki Aydın hocamız ile ilk olarak torpilin en yoğun şekilde kol gezdiği bir döneme denk gelen 2009 senesinde Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde girmiş olduğum Yüksek lisans mülakatında karsilastim. Bu sınavı kazanarak yüksek lisansa başladım. Haksızlık ve torpilin kol gezdigi bir donemde mezun oldugum üniversitemde dahi yüksek lisansa baslayamamisken. İlk kez geldiğim bir şehirde ve İlk olarak sınav günü karşılaştığım bir komisyon tarafından seçilmemi de dikkate değer buluyorum. 2009 yılından bu yana gerek ders gerek tez gerekse sonrasında farklı vesilelerle birçok kez okul ev sempozyum seminer vb birçok ortamda hocamla bulundum. Kendisi bir insanın hayatı boyunca taniyabilecegi nadir bir insan olup gene hayatına dokunduğu insanlarda çok güzel izler bırakan çok değerli bir insandır. Tanıştığı hatta karşılaştığı her insanın hatrını sorup ilgilenen derdine derman olmaya çalışan kitaplarını sofrasıni ilmini paylaşan nadide bir insandır. Sozkonusu örgütle irtibatlı olması bir yana kendisi herzaman kuran ve sünnet ekseninde sivil bir duruş sergileyen ve geçmişte de sozkonusu cemaate mesafeli hatta karşı duran bir kişidir. “Rabbim son nefesimi verinceye kadar bana öğrenci yetiştirebilmeyi, ilimle hemhal olmayı nasibetsin.” Duasını dilinden düşürmeyen hocamıza bu yapılan gerçek bir zulümdür. Sorumluların en kısa zamanda hatasından dönmesi ve hocamiza yapilan bu haksizligi telafi etmesi gerekmektedir.

 253. Şeyma Bozdam Samancı

  Mehmet Zeki amca benim umre arkadaşım. Öğretmenlik vasfını nasıl yerine getiriyor bilmiyorum. Insan olarak saygı duyulacak nitelikleri oldukça fazla. Konyaya geldiğinde evimizi ziyaret eden, sohbetiyle bizi memnun eden harikulade bir insan. Şimdi ona FETÖ damgası vuruldu. Katiyen bu durumda olmayan birine ağır gelen şeyler bunlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın dediği gibi ‘at izi, it izine karıştı. Rabbim tez vakitte hayr ile sonuçlandırsın durumu. Marmara ilahiyat hocasına kavuşsun. Rabbim sabrını bol ve daim etsin inşaAllah

 254. Harun ve Hacer Yıldız

  4 aydır açığa alınmış olan saygıdeğer hocamız M.Zeki AYDIN fakültede olmaması derslere girmemesi demek yeni yetişen nesillerin vatan, millet, devlet, bayrak, ahlak gibi önemli konuda bir bilen Alim den mahrum kalması bir çok yönden eksik olması demektir.
  Hocamızın Ünv. açıldığından beri derse girmemesi bu milletin evlatlarına zulümdür.
  Yaptığı her şeyi Allah rızası için yapan bunu da davranış larıyla öğreten nadir bulunan alimlerdendir.
  Fetöcü olmak demek devlete millete zarar vermek demektir.
  M.ZEKİ AYDIN hocamız bırakın devlete zarar vermeyi kamuda gereksiz yanan bir lambayı kapatmak için üşenmeden, yorulmadan nasıl gidip kapattığını defalarca gördük ve şahit olmuşuzdur.
  M.Zeki AYDIN hocamız başkaları tarafınfan yönlendirilecek bir insan değildir. O her daim ufku açık vizyon sahibi bir bilim insanıdır.

 255. Adam olmak…
  Herkesin bir “olmak” hedefi vardır. Öğretmen olmak, akademisyen olmak, doçent, profesör olmak… Bilginin artıp ahlâk’ın değiştiği, diploma ve statü sevdasının arttığı bu dönemlerde Mehmet Zeki Aydın hocamızın bize tavsiye ettiği hedef ise her şeyden önce “adam olmak”tı.
  Biz öğrencilerine her zaman sorgulamayı, araştırmayı, bir şeye körü körüne bağlı olmamayı ve işe kendimizi geliştirmekle başlamayı tavsiye ederdi. Kendisi de bunu yapar, haksızlığa karşı susmaz, haklı olanı savunurdu. İnce düşünür ince yaşardı, bizi de buna teşvik ederdi. Malum yapıyla alakası olmadığına inanıyor, her öğrencinin istifade etmesi gereken örnek bir kişiliğe sahip olan değerli hocamın en kısa zamanda göreve dönmesini temenni ediyorum.

 256. Zübeyde Çelik

  Mehmet Zeki Aydın hocamızı; ilim sevdalısı ve ilmini her ortamda paylaşmaktan çekinmeyen , insanları aydınlatmak için her fırsatı değerlendiren özelliğiyle tanıdık. Diyanet personelinin eğitiminde nasıl özverili çalıştığına bizzat şahit olduk. Bu yönü bilindiğinden her kesimden onun ilminden faydalanmak isteyenler olmuş ve elleri boş dönmemişlerdir. Dileriz Hak ve hakikat tez zamanda ortaya çıkar. Bu iftirayı atanlar da utanırlar.

 257. Mehmet Zeki Aydın hocamız kendini ilme adamış vatanina milletine bağlı her bir insana değer veren, bu milletin evlatlarina bir şeyi daha öğretebilir miyizin derdinde olan, yaptığı işlerde Allah’ın rızasını önceleyen değerli öğretmenimiz.Bu ümmetin evlatlarinin Mehmet Zeki hocam gibi öğretmenlere ihtiyacı var. Rabbim en yakın zamanda görevinin başına dönmesini nasip eder inşallah. Bir an önce bu vahim durumun ortadan kalkmasini temenni ediyoruz.

 258. Mehmet Zeki Aydın hoca ile Manisa İmam Hatip Lisesi’nden dönem arkadaşıyız (1979). Bunun yanısıra MTTB çatısı altında dava arkadaşıyız. Mesir bayramı geceleri sokaklara yazdığımız yazıları unutmam. Bereketli yıllardı ve çalışmalarımız meyve verdi. O zihniyet şimdi iktidar. Bu davanın akıncılarını heder etmek aslında davayı heder etmektir. Adalet bir an önce tecelli ettirilmelidir. 30 yıl MEB’de çalıştıktan sonra Akademik Dünya ile tanıştım. Burada meb’e göre ilişkiler soğuk, kıskançlık ve haset hat safhada. Bu gözardı edilmemeli. Selamlar.

 259. Değerli Mehmet Zeki Aydın hocamin sadece bir dersinegirmek nasip oldu. Bir derste bile öğrencide iz bırakan muhterem hocam inşallah en kısa zamanda gorevinize iade edilirsiniz.

 260. Marmara’nın o soğuk, düzensiz ve basık sınıflarını tam manasıyla yuva yapan bir ses tanıyorum. O ortama kendini ait hissettiren Babacan bir ses. Müfredatı değil, öğrencilerini hayata yetiştirme çabasını sırtlanmış bir sesten söz ediyorum. Müşfik bir ses. Dertlerini dert edindiği onca insana feda edilmiş zamanlarıyla tanıdığım bir ses. Kaleminin ucundan kibir değil fedakarlık akan bir ses. Tutuğu kitabı ve bunun sağladığı AYDINLIK’ı bir meşale gibi elinde taşıyıp küçük dünyalara ışık olma çabasını taşıyan bir ses. Topluma olan faydayı hep bireyin önüne koyup kendinden vazgeçmiş bir ses. Tabi olmayı değil, eleştirel ve araştırmacı bakış açısını önemseyen, bunu salık veren bir ses.Ve bu sese kulak vermiş onca insan tanıyorum. Onca insan tanıyorum…aynada hocamı görüyorum. Eğilmiş ve bükülmüşüm . Tamam olmak ne mümkün değişmişim. Gözlerim açılmış da dünyayı görmüşüm. Kulaklarıma o ses değmiş ve tam manasıyla duyar olmuşum. Şimdi tıkanan benim kulaklarım mı? Yoksa o ses mi sustu ? Ne yani o kürsüden gelmiyor diye gözlerim eski karanlığına, kulaklarım da eski sükutuna mı döndü? Ne mümkün açılmış bir gözü, açılmış bir kulağı tıkamak. Ne mümkün davası Allah olana, yolu Hak olana ,toprak sükutu giydirmek. Halkın yanında Hak derdiyle bulunan o iç huzuru sese bin selam olsun .

 261. Prof.Dr. Nevzat Aşıkoğlu

  Değerli arkadaşım ve meslektaşım M. Zeki Aydın hayatı boyunca usanmadan insanları aydınlatmaya çalışmıştır. Kendisine isnat edilen asılsız iftiralardan kurtulmasını diliyorum.

 262. Kiymetli öğretmenim.. siz ve sizin gibi eğitime gönül vermiş büyük yürekli insanlar gönüllerimizde bıraktığınız izlerle asla unutulmazsınız.. hayat gailesine dalıp bir gün gecikmeli olarak atsam da bu mesajı,asla unutulmadığınızı bilmenizi isterim.. benim en büyük ögretmenim ,gününüz kutlu olsun.. en kısa zamanda üzerinize yapıştırılmaya çalışan leke aka çıkar inşallah.. dualarımızdasınız.. Allah’a emanet olun.saygılarımla ellerinizden öpüyorum..

 263. Selamun aleykum. Ders aldığım dönem boyunca kibirden itinayla uzak durma gayretinde olduğunu gözlemlediğim nadide öğretmenim. Dersine ; “Acaba devamsızlık hakkımı kullansam mı?” diye bile düşünmeden merak ve öğrenme isteğiyle gittiğim örnek insan.Evrensel bir değer öğretecek olsaydım bu kul hakkı (empati) olurdu diyecek kadar ince düşünen insan.Israftan misafirperverliğe kadar gerek öğretmenlik hayatımızda gerek kulluk boyutunda bize faydalı olacak birçok konuyu hayatından kesitlerle bize aktaran, bu aktarım sürecini sevgiyle bize yaşatan kıymetli insan.Ders aldığım dönem boyunca sizin asla bir cemaatin ya da cemaat altında gizli işler yürüten bir terör örgütünün savunuculuğunu yaptığınızı görmedim ve darbe sonrasi adınıza yapılan suçlamaları da asla isminizin yanına yakıştıramadm. Görevinize en kısa zamanda dönmeniz ve haksızlıkların en kısa zamanda giderilmesini umarak vatanımızın birlik ve bütünlüğünün daim olması duasıyla selâm ile değerli hocam…

 264. Mehmet Çolakoğlu

  Değerli kardeşim ve dava adamı Mehmet zeki Aydın’a en az 40 yıldır tanırım milli görüş ve Erbakan’la başlayan çok derin ve uzun hizmetleri vardır şu anda ki durumunun basit koltuk çekişmesi Sonucu Olduğumu tahmin ediyorum ve inşallah bu yanlıştan dönülecektir kanAatındayım Allah yardımcısı olsun

 265. Harun & Hacer YILDIZ

  Yirmi iki yıldır tanıdığımız çok kıymetli hocamız Mehmet Z. AYDIN’ın feto soruşturmasında açığa alınmış olduğunu duyunca çok şaşırdık. Kendisinin ne eylem ne de söylem olarak hiçbir yapılanmanın içinde olmadığını bizler onun hayatında bizzat gördük. Çünkü o hep vizyon sahibi bir ilim adamıdır.üniv. açıldığından beri fakultede derslere girmemesi bu milletin evlatları için, yeni yetişen öğrenciler ve devletimiz için kayıptır. Onun her dersinde öğrenci sevgiyi saygıyı kul ve kamu hakkını daha iyi kavrar ve bu konularda öğrencinin hassasiyeti artar. Fetö demek devlete millete zarar vermek demektir. M.Z.AYDIN hoca hep milletini dini değerlerini düşünen davranışları ile de öğrencilerini düşündüren büyük bilim insanıdır. Kendine yapılan ithamlar büyük bir iftiradır. Tez zamanda bu yanlışlıktan dönülmesi dileğiyle. Hacer & Harun YILDIZ.

 266. Çok muhterem Mehmet Zeki Aydin hocamiz, dini ve ahlaki değerlerin toplum vicdaninda diri tutulmasini dert edindiği kadar Islam ümmetinin kanayan yaralarini da kendine dert edinen, mütevazi kişiliğiyle herkese kapisi açik olan ve bi şekilde kendisi ile yollari kesişen her kişiyi kimlik ve kişiliğini ayirt etmeksizin o kişide düşünsel ve davranişsal bir farkindalik oluşturarak yanindan uğurlayan, odasinda ders dışı zamanlarda akra fm dinledigine sıklıkla şahit olduğum,milli görüş çizgisine yakin vefâkâr hâl ehli eserleri ve yetiştirdiği öğrencilerinin eserleriyle ülkemize din öğretimi alaninda çok büyük çok kiymetli hizmetler sunmuş ömrünü inancina adamiş bir insan. Fetöcü olmak nerede hocamiz nerede!! Böyle değerli insanlar bu kadar kolay zan altinda birakilip yipratilmamali diye düşünüyorum. En kisa zamanda hocamizin aklanacağina inaniyorum. Kendisine bu eziyeti reva görenlerin halini bile biz müslümanlar nerede hata yapiyoruz diye dert edinecek kadar yüce gönüllü bir insan olduğunu biliyorum. Her zorluktan sonra muhakkak bir kolaylik vardir. Hocamizin en güzel eser ve projelerini vücuda getirecegi bir surecin başlangici olmasini diliyorum.

 267. Doç.Dr. Eyüp ŞİMŞEK

  Mehmet Zeki Hocamım içinde bulunduğu sıkıntılı süreçten alnının akıyla çıkacağından şüphe duymuyor ve kendisini her zaman, saygıyla anıyorum.

 268. Saygı değer hocamız Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın beyefendiyi, ben Sivas il müftüsü iken tanıdım. O dönem 28 şubatın keskin olduğu günlerdi. Hem ilahiyat hem de imam hatiplerin önünde her gün baş örtüsü nedeniyle olaylar yaşanıyor, mahalli tv lerin, radyo ve gazetelerin ilk haberlerini bunlar oluşturuyordu. Öğrencilere moral vermek ve motive etmek için bu okullara bir kaç defa konferansa davet edildim. Değerli hocamızı bu vesile ile gittiklerimde Sivas İlahiyat Fakültesinde tanıdım. Muhtereme eşi Hatice hanımefedinin de müftüğümüzde çalışan bir Kuran Kursu öğretmeni olması nedeniyle kısa zaman da iki dost aile olduk. Böylece değerli hocamız Prof. Dr. M. Zeki Aydını ve ailesini yakından tanıma fırsatım oldu. Zeki hocam konusunda iyi yetişmiş, başarılı, fakültedeki akademisyen arkadaşları, fakülte yöneticileri, başta Cumhuriyet Üniversitesinin o günkü rektörü olmak üzere ilin diğer üst düzey yetkilileri, yöneticileri ve öğrencileri ile çok iyi diyaloğu olan, çevresinde sevilen, sayılan bir kişiliğe sahipti. Zeki hocamız devletini milletini seven, doğru dürüst, herhangi bir cemaat ve dini kıliklerle, hele hele adi ve ahlaksız Feto ve Fetocularla yakından uzaktan hiç bir alakası olmayan, vakur, onurlu, şahsiyetli, sahip olduğu ilmin verdiği olgun ve ağırbaşlılıga sahip bir insandır. Kendisi benim kaleme aldığım bir kitabıma ön söz yazmış ve beni motive etmiştir. Ülkemizin içinden geçtiği şu zor dönemde, inancıma göre çekememezlikten ve istememezlikten kaynaklanan bir takım iddia, iftira ve yakıştırmalarla saygı değer hocamızın bir yerlere şikayet edildiğini, bu yüzden de kendisinin görevinden uzaklaştırıldığını üzülerek öğrenmiş bulunuyorum. Sivastan sonra görev yaptığım Çorum ve Afyon’a da kendisini davet ederek, verdiği seminer ve konferanslarından personelimin de, hocamızın din eğitimi sahasındaki engin bilgi ve tecrübesinden istifade etmelerini sağladığım çok değerli Prof. Dr. M. Zeki Aydın hocamıza yapılan iftira ve isnatların tez elden araştırılarak müfterinin bulunup tecziye edilmesini, hocamızın da görevine iade edilerek maddi ve manevi mağduriyetinin giderilmesini saygı değer yetkililerden arz ve talep ederim. Dursun Kaplan emekli il müftüsü. Not. Bu konuda “Bimer”e de baş vurum olmuştur.

 269. M. Zeki Aydın Hocamızın bu duruma maruz kalması, onun öğrencisi olan bizleri ve onu tanıyan insanları derinden üzmüştür. Bu haberi duyduğumda bir yanlışlık olacağını düşündüm. Çünkü onu hem derslerinden hem de 28 Şubat sürecinden tanıyan bir öğrencisi olarak saygıdeğer hocamın böyle hain bir yapılanma ile uzaktan yakından ilişkisinin olabileceğine ihtimal dahi veremiyorum. Onun derslerine katılmış her öğrencisi bilir ki, sayın hocamın en fazla üzerinde durduğu konu kul hakkıdır. Kul hakkı konusunda bu kadar hassas olan bir insanın, bırakınız kul hakkını Türk milletine ve İslam ümmetine bir hançer saplama girişimi olarak değerlendirebileceğimiz böyle bir yapıya muhabbet duyacağını düşünemiyorum. Benim tanıdığım M. Zeki Aydın Hoca, kendisinin göreviyle ilgili böyle bir muameleye maruz kalmasına değil bu hain yapılanma ile kendisinin ilişkilendirilmesine üzülmüştür. Bu yanlışlığın kısa zamanda düzeltilerek görevine döneceğine inanıyorum.

 270. Müslim Kılıç

  28 Şubat sürecinin o karanlık günlerini yaşadığımız süreçte Mehmet Zeki bey bizim hocamızdıO zor dönemlerde bir kez bile ima ile dahi olsa eğildiğini büküldüğünü görmedik. Uzaktan yakından bu yapıyla alakasinin olduğunu düşünmüyorum.
  Bir an evvel bu hatadan dönülmesi gerekir.

 271. Yusuf Güneş

  Hocam, yakın mesai arkadaşınız olarak,
  lehinizdeki bunca şahide rağmen göreve iade edilmemenizin akılla mantıkla hakla hukukla bir izahı yok..
  niye böyle, bir türlü anlam veremiyorum,
  sizin masumiyetinize ben de inanıyorum
  sorgusuz sualsiz ve savunması alınmadan ihraç edilenlerin masum ve mağdur olduklarına inandığım gibi…

 272. Mehmet Zeki Aydın hocamız Ankara İlahiyattan sınıf arkadaşımdır. O dönemlerde de FETÖ yapısıyla ilgisini duymadık. Rabbim yardım eylesin. Yanlışlıkların düzeltilmesi dileklerimle…

 273. Kübra Şen Çelebi

  Yukarıda yazılan birçok yorumu okudum ve Mehmet Zeki Aydın hocamı tanıyan insanlar gibi asla fetö mensubu bir insan olmadığına şahidim. Hocam insana insan olduğu için değer veren bizleri öğrencisinden çok dostu olarak gören her vakit yanına gidebileceğimizi bildiğimiz üniversitede bize duruşu karakteri ahlakı hocalığı ve birçok özelliği ile örnek olan insana böyle bir iftira nasıl atılır aklım almıyor. Rabbim başta değerli hocam olmak üzere haksızlığa uğrayan herkese sabır versin ve bir an önce bu durumun düzelmesini nasip etsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.