Hafız Ahmet Yıldız Hocaefendi izin kullanmazdı

Hafızlığı on bir yaşında babasının yanında tamamlayan ve hafız olduktan sonra her gün kuşluk vaktinden başlayarak ev ev dolaşıp bütün evlerde ezbere mukabele okuyan hocaefendi, bir süre sonra babası gibi imam hatip olur. Aşkale Merkez Camisi’nde başladığı imam hatiplik görevini otuz üç yıl sürdürerek, Erzurum Sıvırcık Camisi’nden emekli olan Hafız Mustafa Yıldız, görevine, oturduğu apartmanın mescidinde hem talebe okutup hem de vakit namazı kıldırmak suretiyle yirmi beş sene devam eder.

Güzel ve gür sesiyle tanınan Hafız Ahmet Hocaefendi, değişik bölgelerde imam olarak görev yapar ve gittiği her yerde mutlaka hafız yetiştirir. Küçük de olsa Kur’an kursu olarak kullanılabilecek bir mekanda hafız yetiştirmeye hiç ara vermeyen ve sabah gençlere, öğleden sonra hafızlık talebelerine ders veren Ahmet Yıldız hoca, günün tamamına yakınını Kur’an-ı Kerim’i öğretmeye ve okumaya ayırır.

Hocaefendinin dokuz çocuğu ve elliye yakın torunu var. Hatta hayattayken torununun torununu bile gördü. Hayatını Allah yoluna adamış, dilinden, elinden ve ağzından Kur’an kelamı eksik olmamıştır.

Sürekli gayret

Hafız Ahmet’in en beğenilen özelliklerinden birisi de ziyaretine gelenlerle dünya kelamı olarak sadece üç beş kelime konuşması, sonrasında ise sürekli Kur’an-ı Kerim okuması veya gelenlere okutmasıdır.

Çocukları Hafız Ahmet Hocaefendi’nin bir başka özelliğini de şöyle anlatırlar: “Her namaza ayrı abdest alır, namazını hep vaktinde ve ayrı abdestle kılar. Bu yaşına kadar teheccüt, kuşluk ve evvabinleri geçirdiği vaki değildir. İlerlemiş yaşına ve adeta santim santim ilerlemesine rağmen teheccütler ve evvabinler dahil mutlaka yeni abdest alır.

Otuz üç yıl görev yapan Hafız Ahmet Hocaefendi hiç izin kullanmadan emekli olur. Hafız Ahmet Yıldız Hocaefendi ayrıca uzun yıllar hatimle teravih namazı kıldırmıştır. Birçok kez hac ve umreye giden Hafız Ahmet Hocaefendi, görevli olmayı arzu etmez ve hep kendi ücreti ile gider.

Hafız olun!

Torunlarından hafızlık yapanların bulunması onu mesrur ediyor. “Kendimden sonra gelecek çocuklarımdan ve torunlarımdan mutlaka bir hafızın çıkmasını istiyor ve bunu tavsiye ediyorum” diyen Hafız Ahmet Hoca’nın çocuk ve torunlarındanda hafızlar mevcuttur.

Hafız Ahmet Hocaefendi’ye göre yetiştirdiği en önemli hafızlardan bir tanesi görme engelli olan öğrencisidir. Gençliğinde hocanın yanına gelmiş ve hafızlığını yapmış olan bu hafıza hocamız; “O’na kelime kelime okuturdum, hemen hafızasına alırdı ayrıca diğer arkadaşları da ezberleyeceği sayfayı ona okurlardı”.

Alimlerle görüştü

Alvarlı Efe Hazretleri ile tanışmış çok sohbetlerinde bulunmuş. Zamanın alimleri, Solakzade ve Sakıp Efendi Hocaefendiler’in muhabbetlerinde bulunmuştur.

Ezanı Arapça okunmaya tekrar başladığı gün Erzurum’da çok yerlerde kurban kesildiğini ve Erzurum halkının gözyaşları ile sokaklara akın ettiğini yine kendisi de gözyaşları ile anlatıyor.

Hafız Ahmet Hocaefendi’nin yanında babasının yeri ise bambaşkadır. Babası Hacı Mustafa Hocaefendi aynı zamanda hafızlık hocasıdır. Babası Erzurum’da başı açık hanımlar gezmeye başlayınca Rabb’inden gözlerini alması için dua eder. Ömrünün son yedi yılını âmâ olarak geçirir fakat camiye gidip cemaate devam eder. Hep diz üstü oturur hiç ayaklarını uzatmazmış. “Babam tam bir edep insanı idi” diyor ve ekliyor “Evliyaullah’tan bir zat idi. Ben çocukken gece uyanır bakardım annem bir tarafta babam bir tarafta tesbih çekiyorlar.”

Babasına karşı çok ciddi bir bağlılık hisseden Hafız Ahmet Hocaefendi babasını rüyada göremeyince çok mahzun olur ve adeta o gün yüzü gülmez. Son zamanlarda babasını rüyada kendisine “artık yeter gel” dediğini ifade ediyor.

Makalelere hatta kitaplara sığmayacak bir hayat yaşayan, ömrünü Kur’an’a hizmete adayan Hafız Ahmet Yıldız Hocaefendi’ nin hayatı günümüz hocaları için çok güzel örneklerle doludur. Allah O’ndan ve yetiştirdiği neslinden razı olsun.

Talabeleri tarafından “Kur’an okumaya ve namaz kılmaya aşık idi. Bunları yapmaktan hiç bıkmazdı” şeklinde tanımlanan Ahmet Yıldız Hocaefendi Kur’an ayında Hakk’ın rahmetine kavuştu. Cenazesi 16 Temmuz Perşembe 2015 günü Gürcü Kapı Cami’inde kıldırılmıstir…

Yusuf Karadaş/ İrfanDunyamiz.com

Hakkımda irfandunyamiz

Şunlara Gözat

Aziz Millet…

Anadolu’nun hangi köşesine giderseniz gidin, sade ve seviyeli yaşam tarzlarıyla, güzel huylarıyla, kanaatkârlıklarıyla, hatır gönül …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir