Çocuğunuzun ilgi alanını keşfedin!

Aynı filmi izlettiğiniz bir gruba daha sonra; “Filmde sizi etkileyen bölümleri veya daha çok dikkatinizi çeken bölümleri anlatınız (veya yazınız)” deseniz, muhtemelen bir kaç farklı cevap gelecektir. Mesela, bazılarının dikkatini komik şeyler çekerken, bazıları dramatik sahnelerden etkilenmişlerdir. Bazıları için dövüş veya kahramanlık sahneleri ön plana çıkmış, bazıları duygusal bölümlerden etkilenmiş, bir kısmının dikkatini bazı hikmetli sözler daha fazla çekmiştir.

Bazen öğrencilerime Kur’an mealinden bir sayfa okuturdum. Sonra sorardım “sizi en çok hangi bölüm etkiledi” diye. Orada da farklı cevaplar alırdım. Sebebi ne olabilir? Bence kişinin o günkü ve genel psikolojik durumu etkili olabildiği gibi ilgi alanlarının da etkisi büyüktür.

Aynı caddeden yürüyen kişilerin caddede dikkatini çeken şeyler kişinin yaşına, ihtiyacına ve ilgi alanına göre değişiklik gösterecektir. Aynı ailede yetişmiş çocukların bile ilgi alanları farklı olabilir.

Geçmiş yıllarda lise son sınıfa giden zeki bir öğrencimle sohbet ederken bana şunu söylediğinde çok şaşırmıştım: “Hocam ben ilkokul birinci sınıftan itibaren haber bültenlerini hiç kaçırmadım, izledim.” Bu öğrencimin Ülke ve dünya meseleleriyle ilgilendiğini onunla ilgili güzel yorumları olduğunu bilirdim.

Çevresiyle çok muhabbeti olmayan biraz içine kapanık gibi duran ortaokul öğrencisi bir tanıdığımla (o zamanlar kanatlı hayvanlara ilgi duyduğunu biliyordum) bir bıldırcın muhabbeti yaptık. Çocuğun gözleri parladı. Çocuğun dili çözüldü neredeyse. Neler neler anlattı bir bilseniz. Belki bu çocuk hayatında hiç baştan sona haber bülteni izlememiştir.

Ortaokulda, çok çalıştığı halde Maun Suresi’ni çok zor ezberleyen bir öğrencimin, bir öğretmenin karikatürünü çok güzel yaptığını gördüğümde onu bir dergiye yönlendirmiştim. Şimdi başarılı bir mimar olarak görüyorum.

İnsanlar, ilgi alanına giren şeylerle meşgul olurlarsa daha mutlu olurlar. Hele bir de bu konuda yetenekleri varsa çok da başarılı olurlar. İlgi alanına girmeyen şeyleri yapsalar bile yaptıkları işlerden pek zevk almazlar, iş yaparken mutlu olmazlar sadece görevlerini yerine getirmiş olurlar.

Çocukların ilgi alanlarını keşfetmek onların mutlu ve başarılı olmaları için önemlidir. Senin çok istediğin bir meslek, çocuğunuzun ilgi alanına girmiyorsa, sırf seni kırmamak için o mesleğe yöneliyorsa, hatır için meslek seçmiş olur.

İlgi alanları önemlidir dedik. Mesela, İnsanları ve onlarla ilgilenmeyi seven kişiler, doktor, hemşire veya hastabakıcı olduklarında ne kadar mutlu olurlar ve muhataplarını da memnun ederler değil mi? Çocukları çok seven kişilerin öğretmen olmaları durumunda da çift taraflı mutluluk yaşanır. Hayvanları seven kişilerin veteriner olması veya hayvancılık işleriyle uğraşması onları mutlu ve başarılı yapar.

Eline geçen oyuncağı merak edip söküp takan, içindeki malzemeleri inceleyen çocuğun tamirciliğe ve makine mühendisliğine ilgisi olduğu anlaşılır. Bu misalleri çoğaltabiliriz. Fakat bizim maksadımız bunları anlatmaktan çok ilgi alanlarına dikkat çekmektir.

 Bir de tersinden örnek verelim. Çocukları ve onlarla ilgilenmeyi sevmeyen bir kişinin öğretmen olması durumunda hem kendisinin mutsuz olacağını hem de öğrencilerinin heyecansız ve mutsuz bir şekilde okula gidip geleceklerini söyleyebiliriz.

“… Ve Allah’a yaklaşmaya yol arayın” (Maide,35) Ayet-i kerimesini bu bağlamda düşündüğümüzde müminler ilgi alanlarına veya durumlarına göre Cenab-ı Hak’ka yaklaşabilirler.

Kimisi daha çok infak yolunu kullanırken, kimileri ilim öğrenme ve öğretme yolunu tercih edebilirler. Kimisi insanlara faydalı olmayı onların işlerini görmeyi tercih ederken, bazıları nafile ibadetler yoluyla Allah Teala’ya yaklaşmaya çalışabilirler. Tabi bu söylediklerimiz asgari farzları yapmak kaydıyla.

Ali Uslu/ İrfanDunyamiz.com

BENZER YAZILAR

Hakkımda irfandunyamiz

Şunlara Gözat

Usul bilmeyenlerin devirdiği çamlar!

Hükümlerin illetini bilmeden veya illetleri karıştırmak suretiyle, “Hazreti Ömer de nasları uygulamamıştır” diyerek Kur’an’ın lafızlarını hafife …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir