Şükürlü sofralar için yemek duası

Çocuk eğitiminde yemek duasının ayrı bir önemi vardır. Yemek duası çocukların dini hayata aktarabilecekleri pratik bir alan ortaya koymaktadır. Dinin hayatın içinde olduğunu gösteren çok kolay ve pratik bir uygulamadır. Din teoriler bütünü olmayıp hayatın içinde olan bir olgu olduğundan işe hayatın tam ortasından başlamamız gerektiğini düşünüyoruz.

Günümüzde maalesef yemek duasının çok ihmal edildiğini gözlemliyoruz. Cenab-ı Allah bizlere bunca güzel nimetler vermişken, nimetlere duasız yaklaşmak biz Müslümanlara yakışmaz diye düşünüyoruz.

Duasız sofralar kalmasın diyor, çocuklarımıza, öğrencilerimize yemek duası öğrenmelerini tavsiye ediyoruz. Bu duayı veya Türkçe yahut Arapça bir duayı da ezberleyebilirsiniz.

Sevgili Anne Babalar!

Farz edin ki bir gün çocuklarınız duasız, namazsız, Kur’ansız, manevi açıdan kurak bir ortamda kalmak durumunda kaldılar. İşte o gün, her yemekte okumayı alışkanlık haline getirdikleri bu dua belki de onları imana ve İslam’a bağlayan bir pamuk ipliği olacaktır.

Yemek Duası Niçin Önemlidir?

* Her nimet şükür ister. En güzel şükür ifadesi “Elhamdülillah” kelimesidir. Yemeğe başlarken besmele çekmek, sonunda ise “Elhamdülillah” demek Fahr-i Kainat Efendimiz’in bir sünnetidir. Çocukların verilen rızıklara şükretmeye alışması açısından yemek duası öğretimi önem arz etmektedir.

* Yemek duası sofradan tefekkür iklimine açılan bir pencere gibidir. Yemek duası manevi bir firen gibi, aceleyi önleyip sükuneti sağlamaya hizmet ettiğinden yemeklerin boğaza takılması ve nefes borusunu tıkaması gibi olumsuzluklara karşı da Cenab-ı Allah’ın izniyle engel teşkil edecektir.

* Yemek duası bir hatırlayış bir kendine gelmedir. Besmele ve dua ile yenilen bir yemek sıradan bir yemek olmayıp bir ibadete dönüşür ve Cenab-ı Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için bir vesile olur.

* Duayla yenilen bir yemek her zaman helal rızkı çağıracaktır. Madem ki duayla yiyoruz, o halde helal yemeliyiz düşüncesini pekiştirir.

Yemek Duası

Ey bizi nimetleriyle perverde eden Sultanımız!

Bize gösterdiğin numunelerin ve gölgelerin asıllarını, menbalarını göster. Ve bizi makarr-ı saltanatına celbet. Bizi bu çöllerde mahvettirme. Bizi huzuruna al. Bize merhamet et.

Burada bize tattırdığın leziz nimetlerini orada yedir. Bizi zeval ve teb’id ile tazib etme. Sana müştak ve müteşekkir şu mûtî raiyyetini başıboş bırakıp idam etme.
Ya Rab! kusurumuzu affet, bizi kendine kul kabul et. Emanetini kabzetmek zamanına kadar bizi emanette emin kıl.

Ruhumuzu cesedimize, kalbimizi nefsimize, aklımızı midemize hakim eyle. Lezzeti şükür için isteyen kullarından eyle.

Ya Rab! Resûl-u Ekrem Aleyhissalatü Vesselam’ın bereketi hürmetine bize ihsan ettiğin maddî ve manevî rızkımıza bereket ihsan et.

Sözlük

Perverde eden: Besleyen
Numune: Örnek
Menba: Kaynak
Makarr-ı saltanat: Başkent
Celb etmek: Çekmek
Zeval: Sona ermek
Teb’id: Kovmak
Tazib: Azab etmek
Müştak: Fazla istekli
Müteşekkir: Şükür eden.
Muti: İtaatli
Raiyyet: İdare altında olanlar.
Kabz etmek: Tahsil etmek.

Danışman Notu 1: İrfanDunyamiz.com danışmanımız Muhterem Ümit Şimşek Hocamızdan aldığımız bilgiye göre bu dua Bediüzzaman Said Nursi’nin bizzat derlediği bir dua olmayıp Risale-i Nur Külliyatında geçen bazı cümlelerin derlenmesiyle oluşturulmuş bir duadır. İçeriği itibariyle “İnsanlık Duası” olarak nitelendirilebilir.

Danışman Notu 2: İranDunyamiz.com danışmanımız Muhterem Prof. Dr. Mehmet Yaşar Kandemir Hocamız yemek duası hususunda Fahri Kainat Efendimiz’in dualarının özlü ve kısa olduğunu hatırlatarak, sevgili yavrularımıza Efendimiz’in şu duasını yapmalarını tavsiye etmektedir: “Evinizde oruçlular iftar etsin. Yemeğinizi iyi insanlar yesin. Melekler size dua etsin.”

Yer Sofrası Sünneti yazısını okumak için lütfen buyurunuz. 

Aydın Başar/ İrfanDunyamiz.com

BENZER YAZILAR

Hakkımda irfandunyamiz

Şunlara Gözat

Yaşasın! Okula dualarla başlıyoruz

Her hayırlı işe başladığımız gibi, okulun ilk gününde de okula dualarla gidilmeli, derslere dualarla başlanılmalıdır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir