Farklı metotlar denemeli

Diyelim ki, bir hastalığınızdan dolayı doktora gittiniz. Doktorunuz muayenesini yaptı ve size birkaç ilaç verdi. İlaçları tarif üzere kullandığınız halde şikâyetleriniz geçmedi. Hâlbuki doktorunuz ilaçların bitiminde şikâyetlerin büyük oranda kaybolacağını söylemişti. Siz başka çare aramak yerine, eczaneden aynı ilaçları alıp kullanmaya devam eder misiniz? Elbette etmezsiniz.

Ya doktorunuza gidip o ilaçların tedaviye cevap vermediğini anlatır, başka bir tedavi talep edersiniz, ya da başka çareler arasınız.

Fakat sosyal hayatımızda çoğu kez böyle yapmıyoruz. Mesela çocuğunuzla bir problem yaşamışsınız. Bir çözüm aklınızdan geçiyor veya birisi öneriyor. Uyguluyorsunuz, fakat bir faydası olmadı. Sonra aynı metodu bir daha uyguladınız yine faydası olmadı. Sonra bir daha denediniz yine faydası olmadı hatta aranız biraz daha açıldı. Ne yapmanız lazım?

Metodu değiştirmek gerekmez mi? Demek ki bu metot bu çocukta etkili değil. Ama öyle olmuyor. Birçokları aynı metodu uygulamakta ısrar ediyorlar. Ebeveyn diyor ki: “Hocam en az elli kez söyledim ama yaptıramadım. Söz dinletemedim.” Bu durum faydası dokunmayan ilaçları kullanmakta ısrar etmeye benzemiyor mu?

Kişilerin manevi yapıları hep aynı değildir. Birisine çok faydalı olan bir metot diğerinde ters etki yapabilir. Bu durumu sadece çocuklarımızla alakalı olarak düşünmemek gerekir. Ailemizle, çevremizle, işimizle ile ilgili problemlerimizin çözümünde, (yani pek çok alandaki problemlerimizin çözümünde) bir metot defalarca uygulandığı halde çare olmuyorsa metodu gözden geçirmek gerekir.

 Konuyla ilgili Albert Einstein’a ait olduğu belirtilen bir sözü nakledeyim: “Aynı şeyleri tekrar tekrar yaptığı halde farklı sonuçlar beklemek deliliktir.”

Ali Uslu/ İrfanDunyamiz.com

Çocuk Eğitimi ↗

Çocuk eğitimini batılı pedagojiyi esas almadan işleyen yazılar okumak için tıklayın.

Aile Okulu ↗

Mutlu evlilik ve huzurlu aile konusunu ele alan seçme yazılar okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Hac bir arınmadır…

Yine dönüp dolaşıp geldi hamdolsun! Bir ömür gibi… Gidince geliyor tekrar ömrü olanlara… Bir Hacc …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.