Konya’nın Cezerisi Ali Rıza Işın hoca

Hafız, kurra ve kıraat alimi Ali Rıza Işın Hoca Konya’nın büyük ilim adamlarındandır. Biz İmam Hatip Lisesi’nde okurken onu Kur’an ve Kur’an ilimleri hocası olarak duyardık.

Ona “Cezeri” derlerdi. Biz de onun isminin Cezeri olduğunu zannederdik, halbuki Ali Rıza Hoca’ya Kıraat ilmindeki derinliği ve İmam Cezeri’nin kıraatla ilgili kitabını ezbere bilmesi sebebiyle Cezeri denilirmiş. Bunu Yüksek İslam Enstitüsü’ne 1980 yılında başladığımızda öğrendik. (1982 yılında burası İlahiyat Fakültesi oldu.)

Ezbere bilirdi

Ali Rıza Hoca, Konya’nın büyük alimi ve gönül insanı Hacı Veyiszade’nin yaşayan son öğrencilerindendi. Bir çok dini ve edebi metni ezbere bilirdi.

1975 yılında Konya İmam Hatip öğretmenlerinden Süleyman Uğur Hoca’nın dersimizde anlattığına göre; bir gün Hacı Veyiszade Hoca ders yaparken öğrencisi Ali Rıza Işın bir kelimeyi bilemiyor. Bunun üzerine Hacı Veyiszade; “Hay Ali Rıza, Ahter-i Kebir’i ezberleyiversen” demiş.

Bu tavsiye üzerine Ali Rıza Hoca o çok önemli olan Arapça-Türkçe sözlük Ahter-i Kebir’i ezberlemiş. Bunları yazarken Amerikalı Müslüman Malcolm-X’in hapishanede bir sözlük ezberleyip nasıl iyi bir hatip olduğu aklıma geldi.

Yine Konya İhtisas Merkezi kursiyerleri ve Rahmeti Hüseyin hocamızla bir yolculuk yaparken, Hüseyin Hocamız; “Kimin cebinde Muhtaru’s Sıhah var?” demişti ve kendi cebinden çıkartıp bize göstermişti. “Bu kitap küçük bir sözlük ama içinde Arapça kelimelere ait çok güzel ayet, hadis ve Arap şiiri örnekleri var, bunları çok okuyun, ezberleyin” demişti. Burada ilmi çalışmalarda her ilimden bir kısa metin ezberlemenin öneminden bahsetmişti.

Bu anlamda Ali Rıza Hocamız da bir ayaklı kütüphane idi. İlahiyat Fakültesi dönemlerinde bize Kur’an dersine gelmiş ve İmam Cezeri’nin Mukaddime’sini ezberletmişti. Çünkü orada meharicu’l huruf diye bilinen ve sahabe ve selef alimlerinden aktarılan Kur’an harflerinin mahreci; çıkış yeri ve söylenişi aktarılmaktadır.

Bu tür kısa metinleri özellikle İslami ilimlerde çalışan kişiler mutlaka ezberlemeli. Sonra onlar üzerinden daha rahat bir şekilde ilmi çalışmalar yapabilirler. Değilse temelsiz çalışmalar çok da faydalı sonuç vermeyebilir..

Hocaların hocası

Ali Rıza hocamız bugün İlahiyatta ve Diyanet İşleri Başkanlığında görev yapan bir çok ilim adamının da hocasıdır. Vefat eden hocalarımızdan büyük tefsir alimi Hüseyin Küçükkakay da ilkokuldan sonraki dönemde Ali Rıza Hoca’dan Arapça eğitimi almıştı.

Ali Rıza Hoca’nın mütevazı ve mütebessim yüzü hala gözümün önünde. “Alimin ölümü alemin ölümüdür.” Eğer onların yerlerini tutacak ciddi ve ümmete faydalı ilim adamları yetiştirmezsek…

Alli Rıza Işın Hoca 30 Ocak 2022 pazar günü hakkın rahmetine kavuştu. Öğle namazını müteakip Hacı Veyiszade Camii’nde cenaze namazı kılınıp Üçler Mezarlığı‘na defnedildi. Ali Rıza IŞIN hocamıza Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Allah bizi de onun ilminden ve çalışmalarından istifade edenlerden eylesin. Amin…

Rıfat Oral/ İrfanDunyamiz.com

KONYA ÇEVRESİ İRFAN DÜNYAMIZ

Gönül Dünyamız ↗

Gönül insanlarına dair bam telinize dokunacak yazılar okumak için tıklayın.

İrfan Mektebi ↗

Sevdirici, müjdeleyici üslupla yazılmış hayata dair yazılar okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Bilmiyorum farkında mısınız?

Bugün gece biraz rahatsızlandım. Bir anda moralim sıfır oldu. Ne cüzdanımdaki param aklıma geldi, ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.