Millî Görüş neferi Hasan Damar ağabey

Avrupa Milli Görüş’ün bir Hasan Damar Abisi vardır ki teşkilatlarda olup da onu tanımayan, bilmeyen yoktur. Ömrünü mücadelelerle ve hizmetlerle geçirmiştir. Avrupa’nın birçok yerinde kurulan teşkilatlarda ve yaptırılan camilerde onun emeği vardır. İnsanları bir araya getirmiş, motive etmiş ve onları hayırlı hizmetler yapmaya sevk etmiştir. Bunları yaparken de heyecanını hiç yitirmemiştir.

Ülkemizdeki seçimler dolayısıyla Hasan Abinin ismi daha çok konuşulur oldu. 1940 Hayrabolu doğumlu olan Hasan Abi, 50 yıllık siyasi tecrübelerini çeşitli vesilelerle her zaman insanlara aktarmaya devam ediyor. Son zamanlarda onun konuşmalarını birçok kardeşimiz izledi ve çeşitli sosyal mecralarda, whatsapp gruplarında paylaştı.

Tarihi sorumluluk

Hasan Damar Abi son yaptığı konuşmalarda ülkemizin bekasının her şeyden daha önemli olduğunu vurguluyor ve Sayın Cumhurbaşkanımızı desteklemek gerektiğini ifade ediyor. Fakat Hasan Abinin bu konuşmalarını destekleyenler olduğu gibi desteklemeyenler de var. Hatta bu süreçte kendisi de biraz üzülmüş. Son videosunda şöyle diyor Hasan Abi:

“Yıllarca birlikte çalıştığımız dava arkadaşlarımız beni acımasızca eleştirdi. Hatta bazıları o kadar ileriye gitti ki; ‘Aklın yerinde değildir” dediler. Allah’a hamdolsun 50 senedir bu davanın içindeyim hiç kimse beni kullanamadı, kullanamaz da. Benim gayem Allah’ın rızasıdır.

Türkiye’de bütün kardeşlerimden mevcut Cumhurbaşkanımıza destek vermelerini rica ediyorum. Devlet elimizden giderse bir daha bizim devlet kurma şansımız olmayabilir. Bunun endişesini taşıdığım için bunları ifade ediyorum.”

Değerli kardeşlerim, elli yıllık hizmeti olan böyle bir büyüğümüzü elbette ki birkaç sözüyle değerlendirmek doğru olmaz. Onun şimdiye kadar siyasi binlerce açıklaması veya konuşması olmuştur. Her şeyden önce Hasan Damar Abi bu davanın çilesini çekenlerdendir. Hapislerde yatmış, hücrelerde kalmış ama davasından taviz vermemiştir. Bunu iyi anlamak lazım. Onun bu samimi ikazlarına da bu zaviyeden yaklaşmak lazım.

Onunla tanışmam

Bendeniz onun samimiyetine şahidim. Onunla tanışmam şöyle olmuştu. 1980’li yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı’nda koruma polisiyken bir arkadaş bana; “Siz İslami faaliyetleri çok seviyorsunuz. Yıllarca Almanya’da İslami faaliyetlerde bulunan sayısız caminin açılmasına vesile olan, Milli Görüş Teşkilatı’nın kurulmasında önemli rolleri olan Hasan Damar Abi var. Kendisi şu an hapishanede yatıyor, onu tanıyor musunuz?” diye sordu.

Ben onu tanımıyordum, kimmiş Hasan Damar Abi doğrusu merak ettim. Bir gün Allah nasip etti kendisini Ulucanlar Cezaevi’nde ziyaret ettim. Benim gibi başkaları da ziyaretine gelmişti. Camiada tanınan biri olduğu için sevenleri, arayanları soranları çoktu.

Hiç unutmuyorum ziyarete gelenlerden birisi çıkardı 500 mark para uzattı ona. Hani hapiste olduğu için belki ihtiyacı vardır diye düşünüp harçlık vermek istedi. Hasan Abi parayı elinin tersiyle ittiği gibi şunları söyledi: “Biz yaptığımızı Allah için yaptık, bedelini de ödemeye hazırız. Biz kimsenin parasını almayız, paranızı fakirlere verin.” Ben onun bu net ve mert tavrından çok etkilendim. Bu sözlerini de çok takdir ettiğim için o günden sonra Hasan Abiyi sürekli ziyaret ettim.

Çok aktifti

Bu gibi insanlar nerede olursa olsun boş durmazlar. Hasan Abi sivil hayatta nasıl aktif idiyse, hapishanede de boş durmamıştır. O zor yıllara rağmen hapishanede iki mescid açılmasına vesile oldu. Daha sonra Haymana Cezaevi’ne gitti orada da mescid açtı. Sayısız insanın namaz kılmasına, Kur’an öğrenmesine vesile oldu.

Ülkemiz o yıllarda bugünkü gibi değildi, çok sıkıntılı günler geçiriyorduk. Ülkemizin çeşitli illerindeki hapishanelerde İslami meseleler yüzünden yatan birçok insanımız vardı. Biz bir grup arkadaş fakir, muhtaç mahkûmların adreslerini tespit ediyor onlara para gönderiyorduk. Kimisine kitap gönderiyorduk, kimisinin çocuklarına burs buluyorduk. Tüm bu çalışmalarımıza Hasan Damar Abi vesile oldu.

Gün geçtikçe kendisi ile abi kardeş gibi olduk. Gerçekten de kendisiyle güzel bir dostluğumuz oldu. 2000 yılında emekli olduktan sonra bir vesileyle Almanya’ya gitmiştim. Bizi o zaman Hasan Abi misafir etti. Bana; “Hannover’de hemşerilerim var, seni onların yanına göndereyim” dedi. Sağ olsun Hannover’deki Davut Toklu kardeşim başta olmak üzere orada bizimle ilgilenen çok dostlarımız oldu.

Vefa borcu

Orada ufak tefek sohbetler yapmaya başlamıştım. Birkaç gün sonra Hasan Abi beni aradı; “Ya kardeşim sen polis misin, hoca mısın? Bu insanlar seni hatip olarak istiyorlar. Seni Ramazan boyunca Hannover’e hatip olarak veriyorum. Git oralarda sohbet et” dedi. İşte benim Avrupa’daki sohbetlerim böyle başladı. İşte onun için her zaman söylerim; Hasan Abiye vefa borcum var diye…

Bu benim için hayal edemeyeceğim bir nimetti. Allah Teâlâ bizi neredeyse bütün Avrupa’yı diyar diyar gezdirdi. Hatta Avusturalya’ya bile gittik. Şimdi yıl olmuş 2023… Hasan Abi hastalanmış evinde ziyaret ettim. Tabi artık yaşlılığın ve hastalığın tesiri ile o eski Hasan Abi yoktu. Tabi daha durgun ve sakindi. Ama yine de ülkemizi ilgilendiren meselelerle ilgilenmeye devam ediyordu.

Gerçekten de Hasan Abi bir değerdir. Hasan Abi yaptıklarını Allah için yapan, Allah rızasının dışında bir şey beklemeyen değerli bir abimizdir. Böyle kısacık yazılarla Hasan Abi’nin hizmetleri anlatılmaz. Hay Allah az kalsın unutuyordum, kendisinin Avrupa’da Milli Görüş Hareketi’ne dair kitapları da bulunuyor. Rabbim kendisine şifa versin, çektiği hastalığını günahlarına keffaret etsin.

Geylani Akan/ İrfanDunyamiz.com

Gönül Dünyamız ↗

Gönül insanlarına dair bam telinize dokunacak yazılar okumak için tıklayın.

İrfan Mektebi ↗

Sevdirici, müjdeleyici üslupla yazılmış hayata dair yazılar okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

İçli ses Mahmud Esad Coşan hoca

Vahdet meyinin cur'asın, mâşuk elinden içmişemBen dost kokusun almışam, misk-i hıtânı neylerem. Yunus Emre Âşık-ı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.