Seyda Muhammed Konyevî ve Erbakan Hoca

Şeyh Muhammed Konyevi Hazretlerine Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. Kendisini Konya’da sık ziyaret eder, duasını alır, nasihatlerini dinlerdik. Her ziyaretimizde tekke çorbası ikram ederdi.

Bir hatıramı da bu vesile ile anlatmak isterim. Rahmeti Erbakan Hocamızla Refahyol hükümetinden sonraki Ramazan ayında bir çok şehirde iftar programları yaptık.

Rahmetli Erbakan Hocamız yaptığı konuşmalarda hükümetin başarılı icraatlarını anlatıp sonunda da “Biz bunları çok akıllı, çok bilgili olduğumuz İçin mi başardık, hayır bunları Allah lütfettiği için başardık” diye bitiriyordu.

Daha sonraki bir bayramda Şeyh Muhammed Konyevi Hazretlerine Konya Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarımız, bazı milletvekili arkadaşlarımızla beraber ziyarete gittik.

Yine yer sofrası kuruldu, çorbamızı içerken ben bize nasihatlerini sordum. Erbakan Hocamızla nerdeyse aynı kelimeleri kullanarak; “Sakın ha ben başardım, ben çok çalıştığımdan başardım gibi içinizden geçirmeyin ha.. Allah lütfetti diye düşünün” deyiverdi.

O an bu iki zatın da önemi benim için kat be kat arttı. Rabbim ikisine de, cümle geçmişlerimize de rahmet etsin. Bizleri de Cennet sofralarında buluştursun.

Teoman Rıza Güneri/ İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: İnsan ne kadar büyük işler yaparsa yapsın, bunu Allah Teala’nın izni ile başardığını, onun lütfu ve ihsanı olmasa muvaffakiyetin gerçekleşemeyeceğini idrak etmeli ve nefsinin esiri olarak o işte benlik davası gütmemelidir. İnsan bir kere “ben yaptım” dediği zaman şeytan oradan onu yakalayarak kendisine maskara yapar. Etrafındaki yağcı ve yalaka takımı da “Sen şöyle büyük adamsın, böyle büyük adamsın” tarzındaki yaklaşımlarla o kimsenin iyiden iyiye enaniyetin çukurlarına yuvarlanmasına sebep olurlar. Halbuki Mevlamızın lütf u ihsanı olmasa bizim ne kudretimiz var ki neyi başaralım. Bütün başarılarımız Allah’tan bütün yanlışlarımız nefsimizdendir. Bilhassa siyaset ve yönetim dünyasındaki insanların ayaklarının kaymaması için bu tür öğütlere çok ihtiyaç vardır. Bu bakımdan kendisi de geçmişte bakanlık yapmış bir siyasetçi olan muhterem Teoman Rıza Güneri Bey’in bu hatırası oldukça manidardır. Allah Teala merhum Muhammed Konyevi Efendi’ye ve merhum Necmettin Erbakan Hocamıza rahmet eylesin.

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayınız.

EBAKAN HOCA İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR

Şunlara Gözat

Bu da size düğün hediyem olsun…

Allah’ın affetmeyeceği tek günah şirkten sonra kul hakkıdır. Kul hakkı yiyen insan o kulla helalleşmediği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.