Hacıveyiszade bir çuval patlıcanı ne yapmış?

Merhum Üstad Ali Ulvi Kurucu anlatıyor:

Bir gün amcam Hacıveyiszade ile yakındaki bir sebze pazarına gittik. Meydanın orta yerinde elinde şemsiyesiyle bir ihtiyar, bahçesinden topladığı patlıcanları küçük bir çuvala koymuş, çuvalın ağzını açmış müşteri bekliyor…

Amcam vardı. Adamcağıza selam verdi. “Kaça babam?” dedi. “Şu kadara.” Peki! Pazarlık etmedi. Adam patlıcanları bizim sepete döktü, çuvalını aldı.

Sepeti eve götürdüm. Yengem şaştı.

“Allah’ın kulu kaç gün pişireceğiz bunları? Burada bir çuval patlıcan var!”

Sonra bunu Yengem Amcama da söyleyince, Amcam şöyle demiş:

“Koskoca insan. Hangi köyden geldi, bahçesi neredeydi kim bilir? Ekti, dikti, suladı, toparladı, pazara kadar yayan, geldi… Hanım, pişireceğin kadarını pişir, pişiremeyeceğini komşulara dağıtıver. O anda o adamın malını satıp, kurtulup, çuvalını silkeleyip, şemsiyesini alıp bir gidişi var evine… Onun oturduğu yerden kalkıp, ferahlayıp, çuvalını katlayıp koltuğunun altına alıp evine gitmesinden aldığım zevk, pişireceğin patlıcandan kıymetli geldi bana… Komşulara veriver, komşular yesinler… O  Müslümanın gönlünü aldık ya, patlıcan yemeğinden de kebabından da zevklidir.”

Kaynak: Dr. Adem Ergül, “Heybene Gönül Doldur” Genç Dergi, Mayıs, 2018, s. 27

Dr. Adem Ergül/ İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Efendim Allah’ın güzel kulları; “Yaratana itaat, yaratılana da şefkat” düsturu ile hareket ettikleri için onların gözleri fakiri fukarayı görmekte, kulakları dertlileri dinlemekte, elleri ize yardıma ihtiyacı olana uzanmaktadır. Merhamet Rahman’ın bir güzel hediyesidir. Ancak güzel kullar merhamet sahibi olabilir. İnsanda merhamet adlı o güzel duygu olduğunda Hacıveyiszade Mustafa Kurucu Efendi gibi, yaşlı bir pazarcının derdiyle hemhal olur ve onu sevindirmek ister. Güzel insanların kafası hep böyle güzelliklere çalışır. Nerede Rabbimizi razı edecek bir iyilik var onu işlemek isterler. Rabbim bizleri de böyle bir erdem seviyesine yükseltsin. Amin.

Hakkımda irfandunyamiz

Şunlara Gözat

Yusuf Işıcık hoca merhamet yüklüydü…

24 Kasım 2020 öğretmenler günüydü… O gün, çok değer verdiğim, üzerimde büyük emekleri olan değerli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir