Sakallı kardeş şöyle öne buyur!

1901 yılında doğan Hacı Şaban Efendi (v. 15 Eylül 1992) Bayburt’un yetiştirdiği en önemli maneviyat büyüklerindendir. İslam’ı tavizsiz yaşaması ve sünnet-i seniyeyi harfiyen tatbik etmesiyle bilinen Hacı Şaban Efendi, tanıyanların anlattıklarına göre çok heybetli bir zattır. Gözlerine bakmaya bile cesaret edemeyen müritleri, onun o heybetli görüntüsünün ardında çok merhametli bir yüreği olduğunu ifade ederler. Öyle ki çok yaşlı olduğu dönemlerde bile kardeşleri için koşuşturmuş, bilhassa sıkıntısı olanlarla özel ilgilenmiştir. Onun bu hali sevgi dolu yüreğini ortaya dökmek için kâfidir.

Hacı Şaban Efendi’nin hayatında öncelediği kavramların başında cihat, ilim, takva ve zikir kavramları gelmektedir. Sohbetlerinde bu konulara sık sık değinen Hacı Şaban Efendi zikir konusuna ayrı bir ehemmiyet vermiş ve dervişlerine nerede bir zikir sofrası bulurlarsa oraya oturmalarını tembih etmiştir. Bu konuda söylediği en güzel vecizelerden biri de şudur: “Benim dervişanımın iki atı vardır, birinden yorulur ötekine binerler. Biri Kelimeyi Tevhit, biri Salâvatı Şerife…”

Hacı Şaban Efendi’nin sünnete verdiği önem de ayrıca takdire şayandır. Bir sohbeti esnasında yeni sakal bırakmış bir gencin arkalarda oturduğunu görünce ona şöyle demiştir: “Sakallı kardeş! Sen arkalarda kalma, öne buyur. Çünkü senin sakalın var. Ahir zaman Nebisi sallallahu aleyhi ve sellem; ‘Benim kaybolmakta olan bir sünnetimi ihya edene yüz şehit sevabı vardır’ buyurmuştur.”

Hacı Şaban Efendi bu tavrıyla sünnete önem verdiğini göstermiş ve bizlere de sünnetin baş tacı edilmesi gerektiğini öğretmiştir.

Aydın Başar/ İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Hacı Şaban Efendi’nin bu güzel hatırası, sünnete ittibanın ve sünnete değer vermenin bize en güzel örneklerini sunuyor.  Bizler de yaşantımızda sünneti yaşayarak ve teşvik ederek hayatımızı daha da anlamlı hale getirebiliriz. Böylece inşallah Efendimiz’in şefaatine nail oluruz.

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayınız.

Şunlara Gözat

İçli ses Mahmud Esad Coşan hoca

Vahdet meyinin cur'asın, mâşuk elinden içmişemBen dost kokusun almışam, misk-i hıtânı neylerem. Yunus Emre Âşık-ı …

Bir yorum

  1. Çok guzel bir yazı. Allah razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.