Ali Sert hocamız kendinden bahsetmezdi…

Türkiye‘nin mudakkik alimlerinden Ali Sert Hoca, aslen Antakya Yayladağlıdır. Uzun yıllar Kırıkhan‘da ikamet etmiş, müftülük yapmış, yüzlerce hafız ve talebe yetiştirmiş, Kur’an kursu Hocalığından emekli olmuştur. İhlaslı, sadık, muttaki, mütevazı, gayretli, fedakar ve ehli kalp bir zattır.

Ali Sert Hoca, Üstad Bediüzzaman Hazretlerini ziyaret etmiş ve onun “Sen duası makbul kimselerdensin. Allah bütün dualarını kabul eylesin” iltifatına mazhar olmuştur. Bediüzzaman Hazretlerinin manevi evladı merhum Mustafa Sungur Ağabey de onun manevi olgunluğuna işaret etmiştir.

1 Mayıs 2017 Pazartesi akşamı Ali Sert Hocamız kalp krizi geçirmiş, Antakya Devlet Hastanesi’ne kaldırılmış. Ertesi gün durumu ağırlaşmış, konuşamayacak dereceye gelmiş.

Hastalığını öğrendikten iki gün sonra ziyaretine gittik. Hastaneye gittiğimizde kan veriyorlardı. Selam verdim, elini öptüm. “Hocam elhamdulillah sizi iyi gördüm” dedim. Bir iki kelime dahi kendisinden bahsetmedi. Hemen Peygamber Efendimiz’i anlatmaya başladı.

Bizden az evvel kendisini ziyaret eden Suriye/ Hama’lı alim Şeyh Mahmud Hasan’ın kendisine hediye getirdiği Peygamber Efendimize muhabbetin Müslümanın hayatındaki ehemmiyetine dair Arapça eserden bazı kısımlar okudu ve izah etti.

Kısaca her Müslümanın Peygamber Efendimiz sallellahu aleyhi ve sellem’i tanıması, yüksek vasıflarını bilmesi, muhabbet etmesi ve onun üstün ahlakıyla ahlaklanması gerektiğini vurguladı. “Cihanın sevgilisi Peygamber Efendimiz aleyhis selatü ve selam’dır, ikinci bir Hazreti Muhammed aleyhis selatü ve selam yok” dedi.

Evet Ali Sert Hocamız, tam Peygamber aşığı bir zattı. Peygamber Efendimiz’i nefsinden çok seven Rabbani bir alimdi. Onun bu hasta haliyle Efendimiz’den bahsetmesi, “Peygamber, mü’minlere kendi nefislerinden daha evlâdır”(Ahzab, 6) ayetine masadak bir mümin olduğunu gösteriyor.

Ölüm döşeğinde, ağır hastayken bile ilimden, okumaktan, anlatmaktan ayrılmaması bana çok tesir etti. Bu ziyaretten takriben iki buçuk ay sonra 17 Temmuz 2017’de dar-ı bekaya irtihal eyledi.

İnşaallah çok sevdiği ve Sünnet-i Seniyyesine ittiba ettiği Resul-i Ekrem aleyhis selatü ve selam’a, Eshab-ı Kiram’a ve Üstadı Bediüzzaman Hazretlerine ve hizmeti Kur’an’iyedeki arkadaşlarına kavuşmuştur.

Ferhat Doğan/ İrfanDunyamiz.com

Gönül Dünyamız ↗

Gönül insanlarına dair bam telinize dokunacak yazılar okumak için tıklayın.

İrfan Mektebi ↗

Sevdirici, müjdeleyici üslupla yazılmış hayata dair yazılar okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Uçak kazası ve annemin rüyası…

Ülkemizin önemli ilim adamlarından Prof. Dr. Yücel Oğurlu Hoca hayatında hiçbir zaman unutamadığı, yıllar önce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.