Ali Yakup Hoca 17 yıl ders ücreti almamış

Emin Saraç Hoca anlatıyor:

Tûba Kız Kur’ân Kursu açıldığı zaman oranın kurucusu olan şahıs bana geldi. “Arapça okutacak bir hoca istiyoruz” dedi. Ben de ona, “Onlara ders okutacak kimse babaları çağında birisi olsun. Benim gibi genç olmasın” dedim. Aldım Ali Yakup Abi’yi götürdüm, durumu anlattım. “Ali Yakup Abi bu işi sen yap” dedim.

Ali Yakup (Cenkçiler) Hoca, çok samimi bir Osmanlı’ydı. “Tek kuruş almadan”, evinden yürüyerek gidip gelmek suretiyle tam 17 sene buraya devam etti. Para almamasının gerekçesi olarak da şunu söyledi:

“Ben, bizim sebeb-i saadetimiz olan Osmanlı’ya karşı şükür borcunu ödüyorum. Çünkü onlar gelmeselerdi, ben bugün bir Katolik olarak kalacak ve gavur olarak ahirete gidecektim. Osmanlı geldi, İslâm meşalesini yaktı. Biz de onun nuruyla nurlandık. Onların çocuklarına, torunlarına öğretmek bir vecibe-i şükrâniyemdir.”

(Kaynak: Necdet Yılmaz, Ali Yakup Cenkçiler, s. 59.)

İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Merhum Ali Yakup Cenkçiler Hocaefendi Osmanlı’nın son çınarları diyebileceğimiz çok mübarek bir neslin temsilcisidir. O neslin özelliği medreselerin kapatılmasından sonra ilim irfan pınarlarının kuruduğu, batılılaşma denilen yozlaşmanın nesillere şırıngalandığı bir dönemde ihlas, fedakarlık ve üstün gayret ile din-i mübin-i İslam’a hizmet etmiş olmalarıdır. O neslin fedakarlıklarının benzerlerine bugün rastlamak hayli güçtür. Onlar paraya, mala, mülke önem vermemiş ve bütün gayretlerini ilim yolunda sarf etmişlerdir. Bu nesil ki diğerkâmlık, ahde vefa, sabır ve bütün faziletleriyle hatırlanan, hatırlandıkça da müminlerin burunlarının direklerini sızlatan müstesna bir nesildir. 17 yıl boyunca Osmanlılara vefa duygusu ile sırf Rıza-yı Bari’yi kazanmak için derslerinden ücret almayan merhum Ali Yakup Cenkçiler Hocaefendi gibi müstesna şahsiyetlerin hayatları hepimiz için ibret ve ilham olmaya devam etmektedir.

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayınız.

Şunlara Gözat

Bu da size düğün hediyem olsun…

Allah’ın affetmeyeceği tek günah şirkten sonra kul hakkıdır. Kul hakkı yiyen insan o kulla helalleşmediği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.