Lafzın hâmili, mânânın âmili gençlik

Üsküdar Müftülüğü‘ne bağlı Çengelköy Buhara Kur’an Kursu‘nda “Her Ay Bir Konu Bir Konuk” programı gerçekleştirildi. İlçe Vaizi Mustafa Çınar‘ın konuk olduğu sohbet ve muhabbete Buhara Kur’an Kursu yöneticisi Ahmet Özcan ve Kur’an kursu öğreticilerinden Ahmet Küçük iştirak etti.

Hafızlık öğrencileri ile “Kuran-ı Kerim’i Anlamak ve Samimiyetle Yaşamak” konusu çerçevesinde hasbihal eden Mustafa Çınar; Kerim Kitabımız’ı ezberlemenin yanı sıra onu anlamanın ve ahkamını gereği gibi hayatımızda tatbik etmenin nedenli mühim olduğundan bahsetti. Bu anlamda hafızın ibadetlerine dikkat eden, doğru sözlü, haramlardan uzak duran, sevgi, saygı ve sabrı kuşanan, adaletli, iyiliksever, paylaşmayı bilen, fedakar, topluma karşı sorumluluğunu bilen, insanlara ve Rabbine karşı vazifelerini yerine getiren bir kişi olması gerektiğini vurguladı.

Kur’an-ı Kerim’i okuyanlara bu mukaddes kitabın kıyamet günü şefaat edeceği hadis-i şerifi bağlamında, kendi hayatından örneklerle daha bu dünyada yüce kitabımızın hafızlara nasıl şefaatçi olduğunu da dile getiren Hafız Mustafa Çınar; öğrencilerin zorlu hafızlık sürecini en verimli ve bilinçli bir şekilde, kolaylıkla devam ettirebilmeleri için kelamullah hafızlarına yardımcı olacak hususları onlarla paylaştı. Bu konuda şu hadis-i şerif-i okudu.

“Kim ilim öğrenmek için yola çıkarsa, Allah Teâlâ ona cennet yolunu kolaylaştırır. Melekler, ilim öğrenenlerden hoşlandıkları için onlara kanat gererler. Göklerde ve yerde bulunan varlıklar, hatta sudaki balıklar bile âlimlerin bağışlanması için Allah’a yalvarırlar. Bir âlimin sadece ibadetle uğraşan bir kimseye üstünlüğü, on dördüncü gecesinde ayın diğer yıldızlara üstünlüğü gibidir. Âlimler peygamberlerin mirasçılarıdır. Peygamberler altın gümüş değil, sadece ilmi miras bırakmışlardır. İşte bu ilim mirasına konan kimse, çok büyük bir kısmet kazanmış olur” (Ebû Dâvûd, İlim 1; Tirmizî, İlim 19. Ayrıca bk. 1379-1395. hadisler)

İlim yolunun insanı cennete taşıyan bir sefer halinden ibaret olduğunu hadisi şerifler ışığında müjdeleyen Çınar, bu yolda çekilen meşakkatlerin sonunda cennetin kapısının olduğunu ifade etti. Son olarak; “insan için ancak çalıştığının karşılığı vardır” ayeti celilesi fehvasınca hafızlık sürecinde birçok fedakarlık yapan öğrencilerin Mevla’nın izniyle büyük lütuflara mazhar olacaklarını da bizzat müşahede ettiği tecrübeleri ile paylaştı. Öğrencilerin soruları cevaplandırılıp dua ile program sona erdi.

İrfan Haksöz/ İrfanDunyamiz.com

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayınız.

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Kur’an kursunda okumayı kafama koymuştum

Köyümüzde ortaokul yoktu. 5 km uzaktaki annemin köyünde vardı. Ben oraya gidip gelmeyi göze alamadım. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.