Süleyman Efendi’nin faiz hassasiyeti…

Süleyman Hilmi Tunahan Efendi’nin önde gelen talebelerinden Eskişehir, Bilecik ve Balıkesir eski müftüsü Mehmet Emre Efendi şöyle anlatıyor:

1954 yılında ilk defa başlayacak olan tekâmül kursuna katılmam uygun görülmüştü. Bu tarihte Demirci ilçesinin Kıran (resmiyetteki adıyla Şeyh-i İlâhi) Camii’nde imam bulunuyordum. Yolculuk sırasında âile efradımla birlikte Manisa‘nın Saruhanlı ilçesine bağlı Büyükbelen köyüne gitmiştim.

Oraya vardığımda, eşi vefat eden Ayşe teyzeme “başsağlığı” dilemek için gittim. O, vefat eden kocasından kalan para ve emlâki taksim ettirmiş olduğunu ve büyük yaştaki kızlarının hisselerini kendilerine verdiğini açıkladı.

Yaşça küçük olan kızına düşen paranın muhafazası için bankaya koymanın uygun olup olmayacağım bana sordu. Ben; “Teyze! Yakında İstanbul‘a okumaya gideceğim. Bu mes’eleyi Hocaefendimize sorayım, dönüşte sana cevap vereyim” dedim.

Tekâmül derslerinin devam ettiği günlerin birinde, öğle namazı için derse ara verildiği sırada üstadımızın huzurunda bulunuyordum. Bu mes’eleyi kendilerine açtım ve teyzemin küçük kızına ait parayı bankaya faizsiz, vadesiz hesaba yatırmasının doğru olup olmayacağını sordum.

Üstadımız; “Hafız Emre! Hırsıza merdiven kurmak gibidir” cevabını verdi ve müsaade etmedi.

(Mehmet Emre Hoca devamında şöyle diyor) Bizim görüşümüz: Soygun yapmak isteyen bir hırsıza, “Çaldığın şeylerden ben hiçbir şey istemem. Sana iyilik yapmak için şu merdiveni vereyim de işini kolayca halIet” diyen kimse, nasıl yanlış bir yol tutmuş olursa, bu kimsenin durumu da ona benzetilebilir.

(Kaynak. Mehmet Emre, Hatıralarım, s.42)

İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: İnsan bir meseleyi birçok kişiden dinler fakat her defasında kalben ikna olmaz. İrfan sahibi bir Allah dostu öyle bir şey söyler ki bir cümleyle muhatabını ikna eder. Herkesin sayfalar dolusu yazı ile anlatabileceği bir meseleyi küçük bir sözle halleder. Zira velilerin sözleri son derece etkili ve güçlüdür. İşte bu güzel hatırada da anlatıldığı üzere, merhum Süleyman Hilmi Tunahan Hazretleri öyle güzel bir benzetmeyle meseleyi anlatıyor ki fazla söze hacet kalmıyor. “Hırsıza merdiven kurmaktır” derken faizli bankaların faizsiz hesaplarına bile para yatırmanın o bankanın işlediği suça ortak olmak anlamına geldiğini ifade ediyor. Faizli bankalarda tuttuğumuz her kuruş Allah’ın lanetlediği faiz düzenini ayakta tutmaya yardımcı oluyor. Bizler İslami şuur ve hassasiyetleri zayıflamış Müslümanlar olarak maalesef gerekli tavrı sergilemiyoruz. Düzen de zaten bizi bankalara bağlamak ve köle yapmak için elinden gelen her türlü teşviki yapıyor. Bankalar ahlaksız kredi teklifleri ile Müslümanları sürekli taciz ediyorlar. Maalesef bankaları yaşatan kredi kartlarının caiz olduğuna dair fetva verenler bile var.

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Gönül eri bir paşa Mehdi Sungur…

İlim Yayma Vakfı’nın irfan hizmetlerinden olan “İlim Yayma Vakfı 50 YILDA 50 VAKIF İNSAN” adlı …

Bir yorum

  1. ONUN İÇİN Mİ ÖĞRENCİLERİ “FAİZ HELALDIR,DARULHARB DİYORLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.