Muhasibi’nin çok güzel bir menkıbesi

Rivayet edilir ki Muhasibi bir gün aç bir şekilde riyazet halindedir. Bir tanıdığı onun açlıktan sarardığını görünce; “Evimize gidelim sana yemek ikram edeyim” der. Muhasibi; “Peki evlat” der, beraber eve giderler.

Ona bir düğün yemeği ikram edilir. Yemekten bir lokma ağzına aldıktan sonra ağzında defalarca dolaştırır ama onu yutmaz.

Dışarı çıkar ve müsait bir yerde o lokmayı çıkartır. Sonra oradan ayrılır.

İkram eden kimse birkaç gün sonra ona sorar; “Böyle yapmanızın hikmeti neydi?” Muhasibi şöyle cevap verir: “Senin evinde yemek yiyerek senin gönlünü almak istedim. Fakat Allah ile aramızda bir işaret var. Rabbimden en ufak bir haramı boğazımdan geçirmemesi için niyaz ettim. Böyle olunca o yemeği yutmak nasip olmadı.”

Sonra ona yemeğin nereden geldiğini sorar ve bir yakınının düğününden geldiğini öğrenir.

Tanıdığı kendisini bir kez daha yemeğe davet eder. Beraber eve giderler. Bu sefer kendisine kuru ekmek ikram edilir. Onu afiyetle yer ve şöyle der: “Bir dervişe yemek ikram edeceğiniz zaman işte böyle helalinden olsun ama kuru ekmek olsun.”

Ya Rabbi bir lokma bile olsa haram lokmayı bizim de boğazımızdan geçirme. Amin.

İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Namazlarımızdan ve ibadetlerimizden zevk almayışımızın ve ibadetlerdeki isteksizliğimizin nedenlerinden birisi de yediğimiz lokmalarla ilgilidir. Lokmaların insan duygularına menfi ve müsbet tesirleri bulunmaktadır. Bilhassa sebebi belirsiz huzursuzluklarımızın arkasında yediğimiz lokmaların üzerindeki şüpheler etkili olabilir. Olgunluğa ulaşmış ve manevi terbiye almış kişilerin helal lokma hususuna çok önem verdiklerini görürüz. Muhasibi hazretleri gibi veli zatların helal ve haram hassasiyetleri o derece yüksektir ki bu durum onlarda bazı özel hislerin gelişmesine vesile olmuştur. Rastgele bir yemeği yemek istemezler. Rastgele yenilen gıdaların gönüllere menfi tesirler yapacağını düşünürler. Bugün ilim adamlarının suyun molekülerini fotoğrafladıklarını biliyoruz. Üzerine dua okunan su ile kötü sözler söylenen suyun moleküllerinin çok farklı görüntüler arz ettiği biliniyor. Demek ki gıdaların da üzerinde bir takım enerjilerin olması normaldir ve bu enerjileri bazı insanların hissetmeleri de mümkündür.

MENKIBE DERYASI↗

Özenle seçilmiş geleneksel eğitici menkıbeler okumak için tıklayın.

KISSA HAVUZU↗

En güzel kıssa ve hikayelerin derlendiği özel arşivimize ulaşmak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Hac bir arınmadır…

Yine dönüp dolaşıp geldi hamdolsun! Bir ömür gibi… Gidince geliyor tekrar ömrü olanlara… Bir Hacc …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.