Abdulkadir Geylani ve sarhoş menkıbesi

Abdülkadir Geylani Hazretleri bir gün talebeleri ile birlikte yürürken yolun kenarında sızmış, perişan bir sarhoş durdurur onu ve ona ;

– “Ey Abdülkadir Allah Kâdir midir değil midir?” diye sorar. Abdulkadir Geylani gülümser ve:

– “Evet, Kâdirdir” der. Sarhoş ikinci kez:

– “Ey Abdülkadir Allah Kâdir midir değil midir?” diye sorar. Abdulkadir Geylani yine gülümser ve:

– “Evet, Kâdirdir” der. Adam üçüncü kez sorar:

– “Ey Abdülkadir Allah Kâdir midir değil midir?” Abdulkadir Geylani bu sefer ağlar ve secdeye kapanır ve üç sefer:

– “Kâdirdir Kâdirdir Kâdirdir,” der.

Sonra talebelerine o sarhoşu götürüp yıkamalarını ve o sarhoşa ikram etmelerini emreder. Bu değişik konuşmaya şahit olan talebeler hiç bir şey anlamaz ve ona sarhoşun neyi sorduğunu ve onun verdiği cevapların manasını sorarlar.

Geylani Hazretleri şöyle açıklar:

– “Birincide bana, Allah beni affetmeye Kâdir midir değil midir dedi, ben de KÂDİRDİR dedim. İkincide bana Allah beni senin yerine koymaya kâdir midir dedi, ben de evet KADİRDİR dedim. Üçüncü de bana, SENİ BENİM YERİME KOYMAYA Kâdir midir dedi, ben de korkumdan ağladım ve KÂDİRDİR KÂDİRDİR KÂDİRDİR, dedim. Ve secdeye kapanıp Allah’a hidayet nimetini benden almasın ve âfiyetini üzerime daim kılsın diye dua ettim.”

İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Bu menkıbe bize çok güzel bir şeyi hatırlatıyor ve çok önemli bir ders veriyor. Güzel bir söz vardır; “Ne oldum deme, ne olacağım de” diye. Bugün iyi bir halde olabiliriz ama yarının ne getireceğini bilemeyiz. Hani derler ya “Düşmez kalkmaz bir Allah’tır” diye… Madem yarının ne getireceğini bilemiyorsak, düşenin halinden anlamalı ve bizim de bir gün düşebileceğimizi düşünerek hayat yolculuğumuzda şımarık bir tavır almamalıyız. İnsanları ayıplamak ve kınamak gibi davranışlar da dinimizce uygun görülmeyen davranışlardır. Bir gğn kınadığımız haller bizim de başımıza gelebilir.

MENKIBE DERYASI↗

Özenle seçilmiş geleneksel eğitici menkıbeler okumak için tıklayın.

KISSA HAVUZU↗

En güzel kıssa ve hikayelerin derlendiği özel arşivimize ulaşmak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Dinlerini tahrif edenler…

Kur’an-ı Kerim dindeki tahrifat süreçlerinden bahsederken Ehl-i Kitab’tan örnekler vererek Müslümanları bu konuda uyarır. Yüce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.