Metin Balkanlıoğlu hoca dininin adamıydı

Kuran’a ve Sünnet’e adanmış bir hayatı yaşadı. Örnekti, öncü idi, önden gitti. Gönüllerde sevgi tahtını kurdu. Her daim mütebessimdi. Sımcıcak sarıp sarmalardı. İçimizden birisi idi. Dosttu, yarendi, yoldaştı, arkadaştı, kardeşti, babacandı, çilekeşti, sıkıntı çekmiş ama kimseye sıkıntı vermemişti, verendi, alan değildi.

Kabına sığmazdı, kürsülerin kahramanı olduğu gibi, gönüllerin de kahramanı olmuştu. Yunus’tu, Mevlana’ydı, sevgi ile örerdi, yürekten hissettirirdi. Samimi idi, yapmacık davranışı yoktu, Kuran ve Sünnet’i bilir, yaşar ve yaşatma arzusu ile dolup taşardı.

Hep koşardı

Heyecanı zirvede idi, her yere koşar ve koştururdu. Vakti israf etmezdi, sönük, silik, heyecanı olmayan insanlardan hoşlanmazdı. Kabına sığmaz, dolup dolup taşardı. İsmailağa cematine mensuptu. Cemaatçi değildi. Her meslek, meşrep, cemaat, cemiyet, vakıf, dernek ve grupların davetine icabet ederdi. Yanan yüreklerdeki yangını söndürmek için, mazlum ve mahzun coğrafyadaki kardeşlerimiz için gönlü yanardı ve gönüllerdeki ateşi harlayandı.

Dua eden, duayı isteyendi. Ehli Sünnetin kahramanı idi. Tavizsiz bir mümin, muvahhit, mücahitti. Ahir zamanın İslam kahramanı idi, hitabeti güçlü idi, belig ve fesih konuşurdu, muhatabına göre söz söylerdi, kimseyi kırmaz, kimseden kırılmazdı, engin gönüllüydü, yürümez, koşardı, koşmayanlara sitem ederdi, kimse sözünden alınmazdı, Allah için konuşurdu, vatan ve millet kahramanıydı, din, devlet ve vatan düşmanlarının karşısında dimdik dururdu.

Dünya ile işi yoktu

Vatanı koruyan kahramanların yılmaz savunucusu idi. Korkutmaz ve incitmezdi. Müjdeleyendi, sevgi ile gönüllerde iz bırakandı. Sünnete ittiba edip, sünneti yaşama ve yaşatma arzusu ile yanıp tutuşandı. Ceplerinde koku, tesbih, misvak, şeker, takke eksik olmazdı. Hediyeleşmeyi ihmal etmez, herkese birşeyler verir, sımsıkı kucaklar, gözlerinin içine bakar, sıkıca kavrar, bolca dua ederdi.

Dağ gibi koca yürekli bir dava insanı idi. Dünya ile işi yoktu, gönlünde Kudüs, Mekke, Medine coşardı. Nerede bir Müslüman yürek varsa, onu coşturmak için koşardı. Sever, sevdirir, sevindirirdi. Sohbetine doyum olmazdı. Her daim mütebessimdi. Ailesine düşkündü, iletişimi ve ilişkisi kuvvetli idi, haykıran gür sesimizdi, söylenmeyenleri söylerdi, uslubü ve usulü zarifti, gönülleri titretirdi.

Allah ve Rasulune çok bağlı idi, Din adamı değil, dininin adamı idi, birini kurtarmak için koşardı, koştururdu. Gereğini yapan bir müslümandı. Duyuran değil, doyurandı, yaptığı işi en iyi yapandı, tatlı söz söyler, beliğ konuşurdu. Yumuşak söze başlar, güzel söylerdi. Doğru idi, mütevazi yaşardı, gönül alıcı sözler konuşurdu, yapmadığını söylemezdi, kendini herkese sevdirmişti. Gönül insanı idi, iyi bir yol arkadaşı, kadim bir dosttu. İkramı sever, yedirmeyi daha çok severdi, kimseyi boş çevirmezdi. Cebindeki kokuların nereden çıktığını bilemezdiniz.

Dilinde zikir

Dilinde ve kalbinde her daim zikir vardı. Boş lakırdı etmezdi. Espirili idi, yanında hiç sıkılmaz ve yorulmazdınız.
Seven sevdiğine kavuştu, vuslat gerçek oldu. Kader tecelli etti, ölüm vuku buldu. Geride bıraktığı ailesi, dostları, ahbapları, akrabaları, arkadaşları öksüz kaldı.

Yüreğimiz acıdı, içimiz hüzünlendi. Güzel yaşadın, güzel göçtün. Gönüllerde ve baki kalan bu kubbede hoş sadalar bıraktın. Rabbim yolcuğunu hayırlı eylesin, Rasulullah komşun, Amellerin yoldaşın olsun, Mekanın cennet, Makamın Ali olsun. Güler yüzlü, gül yüzlü, candan, içten, samimi dava yoldaşımız, muhteşem ağabeyim, kıymetli hocam, seni tanımış olmaktan dolayı bahtiyarım.

Rabbime şükürler olsun..

Gönlümde müstesna bir yere sahipsin. Rabbimin katında da müstesna bir yerin olduğuna inanıyorum. Bu geçici dünyada, dimdik durduğuna, eğilip bükülmediğine, muvahhit bir mümin olduğuna şahidim.

Menzilin mübarek, Cennetin yurt, yurdun Cennet olsun. Hakkımız var ise Helal olsun. Sen’de bize hakkını helal et. Rabbim sana merhamet etsin.

Amin

(Vefat Tarihi: 20.06.2018 / Çarşamba, Hicri 7 Şevval 1439)

Hüseyin Kader/ İrfanDunyamiz.com

Gönül Dünyamız ↗

Gönül insanlarına dair bam telinize dokunacak yazılar okumak için tıklayın.

İrfan Mektebi ↗

Sevdirici, müjdeleyici üslupla yazılmış hayata dair yazılar okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Lütfi Doğan hoca iyilerdendi…

Lütfi Doğan Hocamız bizim memleketimizin insanıdır. Gümüşhane’nin Köse ilçesine bağlı Salyazı beldesi doğumlu olduğu için …

Bir yorum

  1. allah rahmet eylesin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.