Hacı Hasan Efendi’den çocuk eğitimi tavsiyesi

Merhum hocam Çaykaralı Hacı Hasan Rami Efendimekanı cennet makâmı âlî olsun– anlatmıştı. Bir hocaefendi küçük torunu ile birlikte, Sultan Murat Yaylası’nda kendilerine misafir olmuşlar.

Misafir Hocaefendi akşamdan torununa: “Yarın sen bu Hoca Amca’nın yanında kalacaksın. Ben Bayburt’a gidip geleceğim” demiş ve bunu belli aralıklarla tekrar etmiş.

Hocam sormuş: “Efendi neden yarın yapacağın işi akşamdan çocuğa söylüyorsun ve neden tekrar ediyorsun?”

O hoca da demiş ki: “Yarın gideceğim zaman; ‘Sen bu hoca amcanın yanında kal ben Bayburt’a gidip geleyim’ dersem bu çocuk ağlar, beni bırakmaz. Akşamdan söylüyorum ve tekrar ediyorum ki şuur altına iyice yerleşsin. Benim gitmeme zihnen hazır olsun. Zihnen hazır olunca, yarın ben giderken ağlamaz.”

Hacı Hasan Efendi Hocamın anlattığı bu hatıradan anlıyoruz ki çocukların önce zihinlerini hazırlayıp onları şuurlandırmak sonra da onları camiye götürmek gerekir. Anne babalar küçük çocuklarını akşamdan cuma namazına hazırlayabilirler. Mesela bir anne şöyle diyebilir:

“Oğlum yarın Cuma günüdür. Müslümanların bayramıdır. Yarın sen babanla birlikte camiye gideceksin, camide cuma namazını kılacaksın. Namazdan sonra hocaefendi ile birlikte tesbihini çekeceksin. Hocaefendi dua edecek herkes amin diyecek sen de âmin diyeceksin. Namaz bittikten sonra da babanla birlikte eve gelirsin.”

Anne böyle dedikten sonra ertesi gün çocuğun başına bir de takke koyarak babasıyla birlikte onu camiye yolcu ederse o çocuk cuma namazına psikolojik olarak hazır bir şekilde gitmiş olur.

Hatta akşamdan çocuğa camide uslu durması, kimseyi rahatsız etmemesi gerektiği de söylenirse çocuğa cami adabı da öğretilmiş olur. Şuurlandırılmış, caminin ne olduğu ve camide nelerin yapılması gerektiği ve nelerin yapılamayacağı kendilerine öğretildiğinde çocuklarımız namaz kılanları da rahatsız etmeyeceklerdir.

Çocuklarımız camilere elbette gelecek, namaz kılanları görecek, öğrenecek ve alışacaktır. Ama önceden buna zihnen hazırlanmaları son derece önemlidir.

Süleyman Ramazanoğlu/ İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Karadeniz’in meşhur alimlerinden Çaykaralı Hacı Hasan Rami Yavuz Hocaefendi 1909 ile 1982 yılları arasında yaşamış değerli bir hocamızdır. Yetiştirdiği talebeler dolayısıyla bölgede din eğitimi hususunda derin etkiler bırakmıştır. Yine bölgenin alimlerinden talebesi muhterem Süleyman Ramazanoğlu hocamızın naklettiği Hacı Hasan Efendi merhumun bu hatırası çocuk eğitimine dair çok önemli bir prensibi ortaya koymaktadır. O prensip çocuğun ibadetlere zihnen yani psikolojik olarak hazırlanması gerektiği hususudur. Geçmişte yaşamış kıymetli bir alimimizin tecrübelerini paylaşması ve yıllar sonra bu tecrübelerin talebeleri tarafından birer hatıra olarak anlatılması da irfan dünyamıza güzel bir katkı olsa gerektir.

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayınız.

Şunlara Gözat

Değerli alimlerimizden bize kalan…

Değerli âlimlerimiz, günden güne dünyamızdan ayrılmaktalar. Efendimiz bir âlimin ölümünü bir kabilenin ölümünden daha fena …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.