Sahabeden Caban El-Kürdi’nin hayatı ilk defa yazıldı

Son yıllarda önemli yayınlara imza atan Asalet Yayınları yine çok ilgi çekici bir çalışmaya imza attı.

“SAHABÎ Caban el-Kürdî & TABİÎ Meymun bin Caban (radıyallahu anhüma) Hayat Hikayeleri ve Rivayetleri” isimli bu çalışmayı Dr Daham İbrahim El Hesinyani kaleme almış, tercümesini Arapça konusunda ehil bir kalem olan Ahmet Varol yapmış.

Yeni çıkan bu kitapla ilgili olarak kitabın editörü Recep Songül şu açıklamayı yapmış:

“Asalet Yayınları olarak yayınladığımız önemli bir eseri dikkatlerinize sunarım. Ümmetin kardeşlik ruhuna, Kürt kardeşlerimizin ilk dönemlerden itibaren İslam ile iç içe olduğuna ve bölgemizin İslam’a girmesinde Sahabe etkisini ele aldığımız bu çalışmanın hepimize hayırlı olmasını temenni ederim. Rabbim hayırlara vesile kılsın.

Hacim olarak küçük/mütevazı olan bu eserin; insanımızın, özellikle de Kürt kardeşlerimizin önüne farklı ideolojiler bırakmaya çalışan kötü niyetlilere karşı anlamlı bir mesaj olmasını umuyoruz.

Kitabın okunması ve kendi alanı ile ilgili yeni çalışmalara vesile olması temennisiyle destek ve önerilerinizi bekler, selam ve hürmetlerimi sunarım.”

Kitabın arka kapak yazısı ise şöyle:

Bu araştırma sahabi efendimiz Caban ve onun oğlu Meymun’un (r.a.) hayatları ve rivayetleri hakkında kapsamlı olarak hazırlanmış tek çalışma sayılır. Araştırmanın ayrıntılarından anlaşıldığı üzere, Caban ve oğlu Meymun (r.a.) takva, vera ve zühd sahibi kimselerdendi. Zira Ebu Halde’nin şöyle dediği rivayet edilmiştir:

“Malik bin Dinar’ın yanında olduğu sırada Meymun el-Kürdî’den duydum. Malik bin Dinar ona dedi ki: ‘Şeyh, neden babasından bir şey nakletmiyor? Senin baban Resûlullah (s.a.s.) zamanına yetişti!’ O da şöyle dedi: ‘Babam bir şeyi fazla veya eksik söyleyeceği korkusuyla bize Hz. Peygamber’den (s.a.s.) bir şey nakletmezdi.”

Oğul Meymun da babası gibi zahid ve salih kişilerdendi. Tabiînden gelen rivayetlerden çok etkilenirdi. Malik bin Dinar’la çok sohbet ederdi. İmam Zehebi onun hakkında şöyle demiştir: “İyi âlimleri tanıdı/bildi. Tabiînin güvenilir sayılanları arasındadır. Mushaf yazanların tanınmışlarındandı.”

Malik bin Dinar, Meymun el-Kürdî’yi “Şeyh (hoca)” olarak nitelerdi.

Eseri Asalet Yayınları Whatsapp numarasından irtibata geçerek temin edebilirsiniz

Asalet Yayınları Whatsapp Numarası: 02125118547

Asalet yayınlarının diğer eserlerini icelemek için lütfen buyurunuz.

İrfanDunyamiz.com

Tavsiye Kitaplar ↗

Tavsiye kitap listemize ulaşmak için tıklayın.

Seçme Şiirler ↗

Seçkin şairlerin en güzel şiirlerini okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Konya günlerim böyle başladı…

Konya’nın meşhur hafızlarından Hayra Hizmet Vakfı kurucusu merhum Hasan Hüseyin Varol hocamızın hatıralarını rahmete ve …

2 Yorumlar

  1. Çok isabetli bir çalışma olmuş. Basireti açık insanların faydalanacağını umuyorum. Katkısı olan herkesten Allah razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.