Eğitim seferberliği çağrısı…

Ülkemizin önemli İslam alimlerinden İbrahim Cücük Hocaefendi tüm etkili ve yetkili kimseleri, nesiller iyice avcumuzdan kaymadan eğitim seferberliğine davet etti. İşte İbrahim Cücük hocamızın yazısı:

Şimdi sıra ilim adamlarına geldi. Milli Eğitimle nasıl Müslüman yetiştireceğiz? Milli Eğitim, Kültür ve Gençlik bakanlıklarına garbı, şarkı bilen kadroların atanması…. Emanetin ehline tevcih edilmesi… Bu konuya daha fazla önem verilmelidir.

Bununla beraber her şeyi hükümetten, üstten beklemek yanlışından da kurtulmak gerekir. Üste yön veren bilgi ve doğru dosyalar sunan, vahye zıt düşünmeyen ilim adamlarımızın bulunduğu düşünce kuruluşları ve ilgili platformlar lazımdır.

Türkiye’nin eğitimini düzenleyen Amerikalıların eğitim anlayışını bütün çıplaklığı ile ortaya koyup, doğru, vahye uygun düşünebilen, ilim adamlarının hazırladıkları Milli Manevi Eğitim Sistemi‘nin acilen hazırlanması gerekir.

Bütün eğitim sistemindeki; “Yoktan var olmaz, vardan yok olmaz” diyerek ahiret inancını reddeden, tabiatı yaratıcı görerek Allah’ı inkar eden dinsiz dünya görüşünü reddederek doğru olan Tevhidî Düşünce‘yi ortaya koymak gerekmektedir.

Şunu çok iyi biliyoruz ki bu eğitimle Müslüman yetişmez. Öyleyse ne yapmamız lazım?

Ölçüyü, bilgiyi, yani vahyi ölçü alıp usuliddin ve üsul-i fıkhı kavrayan insan yetiştirmek…

İnsanlığın önüne yegane önder ve örnek olarak ölçüyü ortaya koyan Peygamberi bütün yönleriyle ortaya koymak ve peygamberlerin tevhid hareketini kavratacak bilgiyi sunmak…

Sahabenin icmasını üst referans kılarak şarkı garbı bilen problemlere hikmetli cevaplar ortaya koyabilen aydını yetiştirmek….

Ölçüyü kavrayan daima gelişir, ölçüyü kavramayan daima değişir.

Doğru anlayış ortaya konmadan doğru davranış ortaya çıkmaz. Doğru anlayışın kaynağı doğru bilgidir.
Ayet-i kerîmede Rabbimiz ne güzel buyurmuş: “Sıdkı (vahyi) getiren (Peygamber) ve onu (vahyi) tasdik eden (mümin)ler muttakî (her türlü hatadan korunan) kimselerdir.” (Zümer, 33)

Müslüman yetiştirecek eğitimin acilen hazırlığına girişmek lazımdır

Maddî gelişmeler, ilerlemeler, aklın ve ruhun doğru eğitimi olmadan bir mana ifade etmez.

Önce itikaden mümini yetiştirmek doğru bilgi ile, sonra kamil mü’mini yetiştirmek…

Bedenen, aklen ve ruhen kuvvetli mü’mini yetiştirmek…

Bedenen kuvvetli mü’min sağlıklı beslenme ve sporlar; aklen, kuvvetli mü’min doğru düşünceyi sağlayan doğru bilgi ile; ruhen kuvvetli mü’min ibadet ve zikirle olur.

Bilgide de ibadette de akılda da yani tefekkürde tatil olmaz.

Özetle ölçü, usul çerçevesinde düşünebilen, ana caddeden savrulmayan, inançlı, dirayetli, akıl yürütebilen, cesur ve kuvvetli mü’mini yetiştirmek birinci vazifemizdir. Bundan başka yol ve kurtuluş yoktur.

Allah celle celaluh Cumhurbaşkanımız ve kadrosuna daima doğruyu ilham ede. Allah Teâlâ onları nefislerinin şerlerinden korusun. Onlara başta Milli Eğitim’de olmak üzere bütün alanlarda hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin.

İbrahim Cücük/ İrfanDunyamiz.com

Çocuk Eğitimi ↗

Çocuk eğitimini batılı pedagojiyi esas almadan işleyen yazılar okumak için tıklayın.

Aile Okulu ↗

Mutlu evlilik ve huzurlu aile konusunu ele alan seçme yazılar okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Gönül eri bir paşa Mehdi Sungur…

İlim Yayma Vakfı’nın irfan hizmetlerinden olan “İlim Yayma Vakfı 50 YILDA 50 VAKIF İNSAN” adlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.