Türkler seni sahipsiz bırakmaz…

Sıkıntısı olan bir Hollandalı, Mehmet isimli bir danışmandan destek alıyormuş. Hollandalı başka bir şehre göçmek mecburiyetinde kalmış. Gideceği yerde kendisini yapayalnız hissedeceğini, daha da mutsuz olacağını Mehmet’le paylaşmış.

Gideceği şehirdeki yeni adresine bakan Mehmet, bakmış ki evin tam karşısında bir Diyanet camii var. Ona şöyle demiş: “Evin tam karşısında bir Türk Camii var. Oraya git, ‘Mehmet’in size selamı var’ de, sana her türlü yardımı yaparlar. Türkler seni sahipsiz bırakmazlar.”

Hollandalı pek inanmamış ama oraya gidince ilk işi camiinin kapısını çalmak olmuş. Oradakilere şöyle demiş: “Ben buraya yeni taşındım. Evimin boyanması gerekiyor. Yardıma ihtiyacım var. Mehmet’in size selamı var.”

Oturanlar biraz şaşırmışlar ama hiç bozuntuya vermeden: “Mehmet’in selamı başımız üzere. Önce bir çay iç, merak etme gerekenleri biz yaparız.”

Sonra arabayla malzemeleri almışlar, ev için gerekenleri yapmışlar. Adam şaşkın halde iş sonunda bir miktar para uzatmış. “Mehmet’in selamını getirdin ya, bu ne parası?” deyip geri çevirmişler.

Bunu bana bizzat o Hollandalıya yardım eden ağabey anlattı. Öyle şeyler söyledi ki buz gibi havada içim ısındı:

“Türkler seni yardımsız bırakmaz deyip bize birini göndermiş. Biz ne Mehmet’i tanırız ne de o bizi tanır. Bir selam göndermiş, başımız üstüne dedik. Olması gerekeni yaptık sadece. Selamı nasıl yere düşürebiliriz ki? Biz vefayı henüz unutmadık…”

Tekin Deniz/ İrfanDunyamiz.com

İrfan Mektebi ↗

Sevdirici, müjdeleyici üslupla yazılmış hayata dair yazılar okumak için tıklayın.

Gönül Dünyamız ↗

Gönül insanlarına dair bam telinize dokunacak yazılar okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Gönül eri bir paşa Mehdi Sungur…

İlim Yayma Vakfı’nın irfan hizmetlerinden olan “İlim Yayma Vakfı 50 YILDA 50 VAKIF İNSAN” adlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.