Avrupa’da İslam gençliği yetişiyor…

Ekim ayı içerisinde dört tane bölgeyi gezmek nasip oldu. Önce Köln bölgesine gittik. Perşembe günü gidiyoruz, cuma, cumartesi, pazar oradaki kardeşlerimizle beraber oluyoruz. Köln bölgesine gittiğimde dört yıldır İslami eğitim gören kızlarımızın icazet programları vardı. Program çok büyük salonda oldu. Salon hınça hınç doluydu. Gerçekten görülmeye değerdi.

Bu kızlarımızın anne babalarından ve dört yıldan beri onları eğiten, okutan hoca hanımlardan Allah Teala razı olsun. Avrupa’da doğup büyüyen kızlarımız giyim kuşamları başta olmak üzere her halleriyle İslam’ın kızı olduklarını belli ediyorlardı. Gerçekten Avrupa’nın ortasında örnek bir gençlik yetiştirilmiş.

Genç simalar

Orada 15- 20 dakika kardeşlerimize hitap ettikten sonra diğer şubelerimizi gezdik. Hangi birisine yazmaya kalksam bitiremem. Avrupa’da çok vefakar kardeşlerimiz var, gece gündüz demeden hem kendi işlerine gidiyorlar, hem de gelip buradaki insanların yetişmesi için emek sarf ediyorlar. Allah emeklerini zayi etmesin.

Bir hafta sonra Allah nasip etti Berlin bölgesine gittik. Berlin bölgesindeki çalışmalar da bambaşkaydı.
Berlin’de camiler birbirine çok yakın ve çok güzel eğitim merkezleri var. Oralarda Türkiye’deki seksenli yılların imam hatiplerindeki şuur var desek herhalde hata yapmış olmayız. Orada hem genç kızlarımıza, hem de erkek öğrencilerimize hitap etme imkanımız oldu. İhLaslı genç simaları görmek bize de enerji verdi.

Daha sonra bir kampa gittik. Ardından bir ev sohbetine katıldık. Buradaki gençlerimiz okumuş, çeşitli sahalarda görev almışlar. Haftanın belli günlerinde ev sohbetleri yapıyorlarmış. Cuma günü hutbe okuyan kardeşimiz Avrupa’da doğmuş, orada okumuş, 26 yaşında, Almanca, Arapça, Türkçe olarak hutbe irad etti. Görüyor musunuz Avrupa’da neler oluyor kardeşlerim. Allah istikametten ayırmasın.

Canlılık var

Bu ay içerisinde Avusturya’ya da gitmek nasip oldu. Önce Viyana’ya gittik, orada hizmetleri yürüten genç idareci kardeşlerimiz ile beraber olduk. Akşam Milli Görüş Teşkilatı bölge idare kuruluyla beraber olduk. Ertesi gün Linz bölgesine geçtik Linz bölgesinde de güzel programlar oldu. Gittiğimiz camilerde kermesler düzenlemişler, bir canlılık, bir bir hareket göze çarpıyordu.

Akşam bir salonda gençlere hitap etme imkanımız oldu. Gençler hocaları dinlemiyor, bu devrin gençleri şöyle böyle deniliyor. Hatta onlar Z kuşak falan gibi uyduruk kelimelerle tanımlayanlar var. Bunların hepsi hikaye… Gençler gayet güzel dinliyorlar, salonlar hıncahınç dolduruyorlar. Program süresince bir tane gencin salondan kalktığını görmedim.

Sohbete gelen gençler telefonuyla uğraşıyor falan deniliyor. Doğrudur içlerinden telefonlarına bakanlar olabilir. Amca bu biraz da hatipten kaynaklanır. Hatip aşkla ve samimiyetle anlatırsa, bir noktadan sonra gençlerin dikkatini çekmeyi başarır, artık o dinlemeyenler de dinlemeye başlar. Gençlerimiz pırıl pırıl maşallah, Allah istikametten ayırmasın.

Viyana bir başka

Viyana‘daki gençler ile bizim bir özel bağımız var. “Mescidten gönüllere” diye bir program yaptıkları zaman da bizi çağırmışlardı. Bu üçüncü gelişimiz oldu. Programa katılım epeyce yüksekti. Program sonrası 16- 17 yaşındaki gençlerin yanımıza gelip; “Hangi kitapları tavsiye edersiniz? Gelecekte başarılı olmak için nelere dikkat edelim?” gibi güzel soruları sormaları hoşuma gitti.

Siz yeter ki gençlerle beraber olun, onlara hizmet edin, onlar sizi yaşlılardan daha iyi anlıyorlar. İnanın ben buralara geldiğim zaman ömrüm tazeleniyor. Bütün gençlerimizde inşallah ümit var. Hem okuyorlar, hem çalışıyorlar, hem de cemiyetlerde görev alıyorlar. Tek kelime ile hepsi mükemmel. Cenab-ı Hak genç kardeşlerimizi muhafaza eylesin. Viyana’dan selam ve dualarımla…

Geylani Akan/ İrfanDunyamiz.com

İrfan Mektebi ↗

Sevdirici, müjdeleyici üslupla yazılmış hayata dair yazılar okumak için tıklayın.

Gönül Dünyamız ↗

Gönül insanlarına dair bam telinize dokunacak yazılar okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Konya günlerim böyle başladı…

Konya’nın meşhur hafızlarından Hayra Hizmet Vakfı kurucusu merhum Hasan Hüseyin Varol hocamızın hatıralarını rahmete ve …

2 Yorumlar

  1. Allah razı olsun hocam
    Rabbim gençlerimizi muhafaza eylesin

  2. Avrupa’da İslam yükseliyor ama türkiyedeki İslam batıyor. Türkiyedeki islamın batmasının yegane sebebi hükümetimmiz.. İslam’da hangi hadisi şerifte. Hangi AYET’İ KERİM DE. Boşandığı karısına 23 sene nafaka öder. 3 ay evli kalan birisi 1500 TL nafaka ödüyor. Kız filanın evinde hizmetçi verilmiž.ş adı altında imam nikahlı evli. Veya arkadaşı ile Bodrum’da tatilde. Nafaka parası ile .. Bunu islamınız böylemi islamı yayıyorsunuz. Türkiyede bir camideki (cuma günleri). 500 kişiden 300 tanesi namazı kıraatı namazdaki tadili erkanı bilmiyor. 25.000 TL maaş alan imamlar para toplamaya çıkmış. İmamlar hep siyaset ve cemaatla kavgalı halde. Camiler mescitler boşaldı. YETER BE YAZMIYCAM DÜZELTECEK NE İDARECİLER VAR. NE ALLAH İN RIZASINI BİLEN İMANLI ADAM VAR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.