Babam bu kitabı ağlayarak okurdu

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla,

Tüm noksanlardan münezzeh olan (el-Kuddûs) ve karşılıksız nimetler bahşeden (el-Vehhâb) Allah Teâlâ’ya hamd; hikmet ve kitapla gönderilen, akıl ve izân sahiplerini hakka ve doğruya hidayet eden Efendimiz Hazreti Muhammed’e (aleyhisselâm) salât ve selâm olsun.

Bu kitap, merhum babamın en çok sevdiği ve en fazla değer verdiği kitaplar arasındadır. Babam bu kitaba ilminin ve hilminin özünü, bu ilimdeki yani ahlâk, sülük, terbiye ve pâk tasavvuf ilmindeki tecrübe ve bilgisini aktarmıştır.

“Bu mübarek eser babamın ruhu veya ruhaniyetidir” desem gerçekten doğru söylemiş olurum. Bu kitaba nice nice notlar koymuştur gözyaşları dökerek ve âhlar çekerek. Eklediği notları gözyaşları içinde ve hasretle iç çekerek nakletmiştir.

Merhum babam bu kitabın, özelde istikâmet yolunu arzulayan çağımızın gençlerine ve genelde ise hidayet peşinde koşanlara bir işaret taşı, bir ışık ve bir kandil olmasını arzu ederdi. Onun arzusu bu kitabın doğru yolu arayanlara gerçekten bir delil ve kılavuz olmasıydı. Allah’ım! Onun amelini kabul eyle, ona mağfiret et, ona rahmetinle muamele buyur, kabrini nurlandır ve genişlet. Allah’ım! Müslümanlar için onun yerini daha hayırlısıyla doldur!

Merhum babam bu kitaptan istifade edenlerin kendisine olan dualarını gözünde canlandırdığında nasıl da hüzünlenir ve gözlerinden yaşlar dökülürdü! İşte sevenleri ve öğrencileri onu dualarla ve rahmetle anıyorlar. Bu muhtaç kula ve aciz hizmetkâra da onunla birlikte dualar ediyorlar. Hiç şüphesiz Allah Teâlâ tasadduk edenleri mükâfatlandırır.

Allah Teâlâ geçmiş ve gelecek herkesin efendisi, yüzleri ve bedenleri nurlu müminlerin imamı ve sâdıkâne Allah’a seyredenlerin göz nuru Hazreti Muhammed’e; onun âline ve ashabına salât ve selâm eylesin; onları mübarek kılsın. Bize de onlarla birlikte affın, fazlın, keremin, lütfun ve ihsanınla yardım eyle ey merhametlilerin en merhametlisi Allah’ım! Duamızın sonu, hamd olsun alemlerin rabbi olan Allah’a, sözüdür.

Allah Teâlâ’ya muhtaç kul

Selmân bin Abdülfettâh Ebû Ğudde

10 Ramazan 1424, Cidde

(Bu yazı Selman Bin Abdülfettah Ebu Ğudde’nin şerhiyle El Haris El Muhasibi’nin Mehmet Odabaşı tarafından çevrilen Hakikati Arayanlara Kılavuz adlı kitaptaki “11. baskısının önsözü”dür.)

İrfanDunyamiz.com

Tavsiye Kitaplar ↗

Tavsiye kitap listemize ulaşmak için tıklayın.

Seçme Şiirler ↗

Seçkin şairlerin en güzel şiirlerini okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Lütfi Doğan hoca iyilerdendi…

Lütfi Doğan Hocamız bizim memleketimizin insanıdır. Gümüşhane’nin Köse ilçesine bağlı Salyazı beldesi doğumlu olduğu için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.