Belaların def’i için hangi duaları okuyalım?

Arkadaşlar, belaların, sıkıntıların ve bombaların bu derece kol gezdiği günümüz dünyasında dualara ve sadakaya her zamankinden daha sıkı sarılmalıyız…

Özellikle “Bismillahillezi la yedurru” ile başlayan duayı mutlaka ezberleyin ve zarar gördüğünde çok üzüleceğiniz bütün sevdiklerinize de ezberletin… Çocuklarınızın da üstlerine okuyun.

Bu arada “Gidip de dönmemek,, dönüp de bulamamak” lafı bize hiç bu kadar yakın olmamıştı…

Allah Teâla ülkemizi ve Ümmet-i Muhammed Mustafa’yı (sallellahu aleyhi ve sellem) muhafaza eylesin….

İmam-ı Rabbani Hazretleri, talebeleri ile uzak bir yere giderken, gece, bir handa kaldılar. [Bu gece bir bela zuhur edecektir. (Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim) duasını üç defa okuyun.] buyurdu. Gece büyük yangın oldu. Her odada eşyalar yandı. Duayı okuyanlara bir şey olmadı.

Dert, bela, fitne, hastalık, nazar, sihir ve zalimlerin şerrinden korunmak için, sabah akşam, İmam-ı Rabbani Hazretlerinin bildirdiğini hatırlayarak, üç defa okumalıdır.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki: “Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim.” duasını sabah üç kere okuyana, akşama kadar, akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez.” (İbni Mace)

Manası: “Yüce Allah’ın ismiyle hareket ederim. O yüce Allah ki, O’nun mübârek ismiyle hareket edildiği (O’nun ismi söylendiği) vakit, yerde ve gökte hiçbir şey okuyana zarar veremez. O yüce Allah, her şeyi en iyi işiten ve en mükemmel bir şekilde bilendir.”

Korkulu yerde ve düşman karşısında, emin ve rahat olmak için Li ilafi’yi (Kureyş Suresi‘ni) okumalıdır. Tecrübe edilmiştir. Gece ve gündüz, hiç olmazsa, on bir defa okumalıdır!

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: “’Euzü bikelimâtillahittammâti min şerri mâ haleka.’ duasını okuyana, o yerden kalkıncaya kadar, hiçbir şey zarar veremez.” (Müslim)

“Hasbünallahü ve ni’mel vekil, sözü her korku için bir emniyettir.”

İmam-ı Rabbani Hazretleri cinden korunmak için ve korkulu zamanlarda, “Lâ havle velâ kuvvete illa billah-il-aliyyilazim.” okunmasını tavsiye ederdi.

Muhammed Masum Hazretleri buyuruyor ki: “Dertlerden kurtulmak ve murada kavuşmak için beş yüz kere; “Lâ havle velâ kuvvete illâ billah” demeli, okumaya başlarken ve okuduktan sonra yüzer kere salevât-ı şerife okuyup dua etmelidir.”

Dertlerin, belaların gitmesi için, istiğfar okumak da çok faydalıdır, çok tecrübe edilmiştir.

Hadis-i şerifte, “İstiğfara devam edeni, çok okuyanı, Allah Teâlâ, dertlerden, sıkıntılardan kurtarır. Onu, hiç ummadığı yerden rızıklandırır.” buyuruldu.

İstiğfar, insanı her murada kavuşturur. Tövbe etmeli, istiğfarı çok okumalı. Bütün dertlere, sıkıntılara karşı faydalıdır…

Not: Muhterem Prof. Dr. Ethem Cebecioğlu Hocamızın ismi ile sosyal medyada dolaşan bu yazı Muhterem Hocamıza ait değildir. Bunu kendisine ulaşarak teyit ettik. Yazının kaynağına ulaşınca bildireceğiz.

İrfanDunyamiz.com

Altın Öğütler ↗

Hayatınızı değiştirecek birbirinden faydalı altın öğütler okumak için tıklayın.

Dua Defteri ↗

Gönüllerin pasını silen birbirinden güzel dualar okumak için tıklayın.

BENZER YAZILAR

Şunlara Gözat

Değerli alimlerimizden bize kalan…

Değerli âlimlerimiz, günden güne dünyamızdan ayrılmaktalar. Efendimiz bir âlimin ölümünü bir kabilenin ölümünden daha fena …

Bir yorum

  1. Hocam Allah razı olsun iyi ki varsınız siz olmasanız bu gece uyuyamayacaktım Allah size dert bela vermesin inşallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.