Muhammed Hamidullah hocayı ağlatan olay

Allah gani gani rahmet eylesin bir müddet Türkiye’de de bulunan merhum Muhammet Hamidullah Hoca, hac vazifesini yaparken, Osmanlının torunları Türkler nerede diye düşünmüş ve onları aramış.

Altınoluğun karşısına doğru giderken bakmış ki tüm hacıların ellerinde Kur’an var fakat bizimkilerin ellerinde Kur’an yok.

hamidullah-din-kulturu-atolyesi

Türkleri çok sevdiğinden hüsn-ü zan etmiş: “Herkes Kur’an’ı yüzünden okuyor Türkler ise herhalde hepsi hafız; ezberden okuyorlar” diye düşünmüş.

Sonra bu düşüncesini bizimkilerden birine söylemiş. Bunu duyan hocalarımız biraz utanmışlar ve ”Hocam maalesef durum bildiğiniz gibi değil, ülkemizde uzun yıllardır Kur’an okumak ve okutmak yasaktı, bizimkiler Kur’an okumayı bilmiyorlar” demişler.

Hamidullah Hoca bunu duyunca: “Vah Osmanlı’nın torunları demek siz bu hale düştünüz” diyerek hüngür hüngür ağlamaya başlamış.

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma/ İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Ülkemizde ve diğer İslam ülkelerinde tarih boyunca Müslüman toplumlar bir çok zulme maruz kalmış ve Müslümanlar kendi ülkelerinde dinini yaşayamaz hale getirilmiştir. Cumhuriyet kurulduktan sonra ülkemizde de Kur’an eğitimi yasaklanmış ve dindarlara büyük baskılar yapılmıştır. Kuşkusuz bu durum Müslümanların tarihindeki kanayan bir yarasıdır. Şuurlu Müslümanların bu tür olaylardan ibret alması ve Müslümanları içtimai hayatta ezik duruma düşürmek isteyen din düşmanları ile son nefese kadar mücadele etmeleri gerekir. Eğer yeryüzünde bir yerde İslam’ın yaşanması yasaklanıyorsa, bu durum bütün Müslümanların derdi olmalıdır. Peki ya öyle midir? İslam’ın önündeki engelleri kendimize ne kadar dert ediniyoruz? Bu soruya verdiğimiz cevabımız Müslümanlıktaki kalitemizi ve samimiyetimizi de ortaya koyacaktır. Merhum Muhammed Hamidullah Hoca’nın hac vazifesini yaparken karşılaştığı bu olay karşısında ağlaması, onun İslam’ın derdiyle dertlendiğini göstermektedir. Cenab-ı Hak bizlere de böylesi bir şuuru nasip eylesin.

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayınız.

Hakkımda irfandunyamiz

Şunlara Gözat

En çok namazı özledim

Avrupa’da programlarım başlamadan önce istişare ettiğim kardeşlerime: “Konuşmalarımda özellikle anlatmamı istediğiniz konular var mı?” diye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.