Musa Efendi’yi hizmetçi sanmışlar…

Merhum Nimetullah Yurt Hoca’dan arif ve fazıl zatlarla ilgili birçok hatıralar dinlemiştim. Bunlardan bir tanesi de ülkemizin yetiştirdiği maneviyat büyüklerinden merhum Musa Topbaş Efendi ile ilgiliydi.

Nimetullah Hoca, merhum Musa Topbaş Efendi ile gerek İstanbul‘da gerekse Medine-i Münevvere’de birçok kereler görüşmüştü. Onun hakkında şu ifadeleri kullanıyordu:

“Çok mübarek bir zattı. Topbaş ailesi, fakir Sultan Ahmet’te müezzinlik yaparken her sene ramazanda bütün cami görevlilerine elbise gönderirlerdi. Çok cömert bir aileydi.”

Onunla olan bir anısını da benimle paylaştı. Şöyle anlattı:

“Bir zaman fakir Üsküdar’da bir yerde imamlık yapmıştım. Hacı Musa Efendi’nin de Sultantepe’de evleri vardı. Bir gün o evde bir davet verdiler. Fakir de caminin müezziniyle beraber evlerine gittim.

Çıkışta o müezzin arkadaşım bana dedi ki: ‘Bu evin bir hizmetçisi var ki maşallah çok çalışkan, herkese hizmet etti, ben abdest alırken peşkırımı (havlu) da getirip tuttu.’

Ben de ona; ‘O hizmetçi sandığın kişi evin sahibi Musa Topbaş Efendi’ydi’ dedim. Müezzin çok hayret etti.

Ondan birkaç zaman sonra tebliğ cemaatinden misafirlerimiz geldi. Onlar bir gün Musa Efendi’nin evine gitmişler, orada Mahmut Sami Ramazanoğlu Efendi’yi ziyaret etmişler.

Gece yarısı eve döndüler: ‘Biz öyle güzel Müslümanlar gördük, öyle güzel Müslümanlar gördük ki ne kadar mübarek ve nurlu insanlar’ diye heyecanla bize anlattılar. “

İşte böyle şahitlik ediyordu merhum Nimetullah hocamız bu güzel aileyi ve bu nurani büyükleri. Allah Teala cümlesine rahmet eylesin.

Aydın Başar/ İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu:  İslam ahlakını yaşayan örnek ve öncü insanların hayatlarına baktığımızda hayatlarında misafirperverlik konusuna çok önem verdiklerini görüyoruz. Nerede güzel, mübarek, nurlu insan varsa istisnasız hepsinin misafir sevdiğini görüyoruz. Açıkçası misafir sevmeyenlerin ise kalplerinin kararacağından endişe ediyoruz. Rahmetli Musa Topbaş Efendi de varlıklı ve itibarlı bir ev sahibi olarak, misafirlerine bizzat kendisi hizmet ederek, İslam ahlakının inceliklerinden birini sergilemiştir. Büyüklerimizin bu güzel yönlerini kendimize örnek alalım ve biz de misafirlerimizi en güzel bir şekilde ağırlayalım. 

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayınız.

Benzer Yazılar

Hakkımda irfandunyamiz

Şunlara Gözat

En çok namazı özledim

Avrupa’da programlarım başlamadan önce istişare ettiğim kardeşlerime: “Konuşmalarımda özellikle anlatmamı istediğiniz konular var mı?” diye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.