Basiretli davranmak zorundayız

Ülke olarak çok yönlü operasyonlara maruz kaldığımız bir gerçek.

Bu operasyonlarla hedefin; haksızlığa karşı tepki verme hassasiyeti üzerinden kurulacak cümleler ile büyük bir kargaşanın fitilini alevlemek olduğu anlaşılmaktadır.

Bu hadise bize gücün zayıflaması durumunda nelerin yaşanacağını ve ülkenin karanlık günlere dönmesi için kenarda nasıl beklenildiğini de bir kez daha göstermiştir.

Mağdur olan kızımızın söylemediği bir cümleyi ona nispetle sosyal medya hesapları üzerinden başlık olarak kullananlar belki farkında olmadan hem kızımızı ve hem de mağduriyetini istismar etmişler veya da edenlerin ekmeğine yağ sürmüşlerdir.

Zaman zaman mukaddesat lehinde veya aleyhinde tahrik içerikli söylem veya slogan üretebilecek nice İngiliz aklının iki zıt figüranlarının olacağını hatta olduğunu unutmadan basiret ile davranmalıyız.

Kontrolümüz dışı gelişen maneviyat içerikli görülen bazı başlıklar üzerinden bizleri; “toplumu geren kitle” olarak göstermeye çalışan bu slogan hareketliliğini fark etmeli ve bu fitneye karşı dikkatli davranmalıyız.

Basiret hakkı anlatmamak ve zulme sessiz kalmak değildir. Basiret; hakkın hukukunun ve ehlinin bakiliğine mâni ve yeni mağduriyet kapıları açmadan davranmaktır.

Basiret; hadiselerin neticesini ve aktörlerinin maksatlarını fark ederek davranmaktır.

Bu tür vakıalara zemin hazırlayan haksızlıkların da haksızlıkların peşinden basiretsizce yürümenin de bizi götüreceği netice: ülkeyi kavgaya ve kaosa sürüklemek.

Bu nedenle arkasında ne olduğu kesin bilinmeyen meselelerde temkinli olmak, basiretli olmak ve itidal ile davranmak zorundayız.

Olayı kasıtlı olarak mağdur kız üzerinden şişirenlere fırsat verilmemelidir.

Toplumsal kaos çıkarmak için ciddi gayretlerin ve sinsi planların olduğu sloganlardan ve hareketlilikten fark edilmektedir.

Şu gerçeği de beyan edelim ki: Basiret ahlakı ile ahlaklanmak zorunda olanların her şeyin peşine kimi zaman şuursuzca sürüklendiğini görmek acı veriyor.

Sosyal medya paylaşım ağları da bu ve benzeri hadiselerde fitnesinin ele başı olarak bizzat meselelere müdahil olduğunu fark etmeliyiz ve ne melanet bir bela olduğunu da unutmamalıyız.

FİTNE ile varılmak istenen; güvensizlik tesis etmek ve kaos oluşturarak DİN kisveli FETÖ’ye toplumu razı etmek için; “Bakın işte bizim anlattığımız ve yaşadığımız din de toplum sükûnet ve barış içindeydi, şimdi ise biz çekildik radikal islam hortladı” diyerek Müslümanı yine Müslümanın basiretsizliği ile mahvetmek hedeflenmektedir.

Kamuoyundan ve sağduyulu gençlerimizden itidal ve basiret ile davranmalarını ve ülkesinin sevdalısı genç kardeşlerimizden ülkenin tüm kazanımlarına operasyonlar çekilmeye çalışıldığını görmelerini istirham ediyoruz.

Her türlü sosyal medya paylaşımlarında ve konuşmalarda basiret ve itidal ile davranılmalıdır. Kamuoyuna hürmetle duyurulur.

Ömer Faruk Müderisoğlu\ İrfanDunyamiz.com

ÖMER FARUK MÜDERRİSOĞLU HOCANIN DİĞER YAZILARI

İrfan Mektebi ↗

Sevdirici, müjdeleyici üslupla yazılmış hayata dair yazılar okumak için tıklayın.

Gönül Dünyamız ↗

Gönül insanlarına dair bam telinize dokunacak yazılar okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Uçak kazası ve annemin rüyası…

Ülkemizin önemli ilim adamlarından Prof. Dr. Yücel Oğurlu Hoca hayatında hiçbir zaman unutamadığı, yıllar önce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.