Ahmet Ziylan abimizden hayat dersi

Kırgızistan’da Araşan İlahiyat Fakültesi’nde ders verdiğim yıllarda (2006-2009) Türkiye’den ziyarete gelenler olurdu. Bir defasında FLO ayakkabılarının sahibi ve Kazakistan’daki dinî hizmetlerin sponsoru olan Ahmet Ziylan Bey de Bişkek’e gelmişti. Orada bir hâtırasını şöyle anlattı:

“Bizim memlekette yani Gaziantep’te bir zamanlar bir lise müdürü ev sahibi olmak için apartman ya da site yapan bir müteahhite para vermiş. Vatandaştan paraları toplayan müteahhit ise daireleri yapmadan kaçıp gitmiş.

Bu okul müdürü kendi kendine: ‘Ben üniversite bitirdim, öğretmen oldum, okul müdürü oldum. Bu müteahhit ise ortaokulu bile bitirememiş cahil bir adam. Böyle bir kişi benim gibi koskoca okul müdürünü nasıl kandırır? Nasıl kandırır?‘ diye kafaya takmış, aklî dengesi bozulmuş ve akıl hastanesine yatırmışlar.

Para gittiği gibi akıldan da olmuş. Oysa resmî kurumlara gereken şikâyet başvurusunu yaptıktan sonra evine geldiğinde: ‘Hayrihî ve şerrihî minallahi Teâlâ‘, yani; ‘Hayır da, şer de Allah’tandır‘ deyip, adam yakalanırsa paramızı alırız, yakalanmazsa âhirette alırız, kafaya takmaya gerek yok. Kadere râzı olayım’ deseydi, belki para giderdi ama kafayı kurtarırdı.

Şimdi aklî dengesi de bozuldu. Daha kötü oldu. Demek ki âhirete ve kadere îman, insanların akıl ve ruh sağlığı için çok önemli ve faydalı şeyler. “

Prof. Dr. Necdet Tosun/ İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Merhum Hacı Ahmet Ziylan Bey her sözü irfan, her sözü hikmet olan çok erdemli bir şahsiyetti. Allah’a hamdolsun ki hikmet hazinelerinin bir kısmını yazıya döktü ve birbirinden güzel eserler neşretti. Eserlerinde olduğu gibi, muhterem Necdet Tosun hocamızın anlattığı bu güzel hatırada da okuyanlar için çok güzel nasihatler var. Bir insan kadere teslim olmayı başarır ve Rabbimizin kendisi için uygun gördüğü imtihana razı olursa bu hayat imtihanında başarılı olur. Kadere rıza gösteremez ve “niye ben” sorusunu sorarsa o vakit kaybedenlerden olur. İnsanlar bu teslimiyet haline kendiliğinden ulaşamazlar. Böylesi bir olgunluğa kavuşmak için vaktinde nefis terbiyesi ile iştigal edilmezse, böylesi kimseler hayatın bir yerinde takılır kalır ve telafisi mümkün olmayan zararlara uğrarlar.

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayınız.

BENZER İÇERİKLER

Şunlara Gözat

Bu da size düğün hediyem olsun…

Allah’ın affetmeyeceği tek günah şirkten sonra kul hakkıdır. Kul hakkı yiyen insan o kulla helalleşmediği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.