Bir kötünün birçok iyiye zararı olur…

Geçtiğimiz yıllarda, kızım ve ailesi Ankara‘da oldukları için zaman zaman Ankara’ya gidip geliyordum. Muhtemelen ağustos sonu veya eylül başlarında, arabamla Ankara’dan dönerken Polatlı yakınlarında yol kenarında kavun satan bir yerde, gençliğimde yediğim ve çok beğendiğim dışı yeşil gri arası kavunlardan gördüm ve durdum.

Fiyatını sordum, Tavşanlı‘da o zaman 1,5- 2 lira olan kavun orada üç lira… Neyse iki buçuğa pazarlık ettik. Kavunları büyük bir poşete koyduk. Fakat tartmak için adamın terazisi yok. Eski zamanlarda kullanılan bir el kantarı çıkardı. Ben hayret ettim. Şimdi elektronik terazi ve el kantarları varken hala niçin bunu kullandığını. Gerçi daha önce de Temelli’den kavun aldığımda eski el kantarıyla tartmıştı.

“Şu kadar kilo, şu kadar lira” dedi, verdim parasını… Poşeti elime aldığımda, söylediği kadar kiloda olmadığını tahmin ettim. Bir de eski el kantarı kullanmasını düşününce içime bir kurt düştü. Tavşanlıya geldiğimde kavunları tarttım, söylediği kilodan bir buçuk kilo noksan çıktı. O zaman eski el kantarı kullanmasının sebebini daha iyi anladım.

Kavunun birisini kestim kelek çıktı. “Belki diğerleri iyidir” diye düşündüm. Diğerlerini de kestikçe ilk kavundan farkları olmadığını gördüm. Araplarda iki yönden kandırmalar için şöyle bir söz kullanılırmış: “Hem kötü hurma, hem eksik tartı.” Bizimkisi bunu geçti… Hem kötü kavun, hem eksik tartı, hem de yüksek fiyat…

İnsan verdiği paraya acıyor da daha ağırı kandırılmış olma duygusu oluyor. O günden sonra o yoldan kavun almadım. Halbuki o yolda dürüst satıcılar da vardır. Ne derler bir kötünün bir çok iyiye zararı olurmuş. Ahirette hesap vereceğine gerçekten inanan bir mü’min böyle şeylerden uzak durmalıdır.

Mutaffifin Suresi’nde Rabbimiz bizleri uyarıyor: 1- Ölçüde ve tartıda hile yapanların vay haline! 4-6- Onlar, büyük bir gün; insanların, âlemlerin Rabbinin huzurunda duracakları gün için diriltileceklerini sanmıyorlar mı?

Ali Uslu/ İrfanDunyamiz.com

İrfan Mektebi ↗

Sevdirici, müjdeleyici üslupla yazılmış hayata dair yazılar okumak için tıklayın.

Gönül Dünyamız ↗

Gönül insanlarına dair bam telinize dokunacak yazılar okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Gönül eri bir paşa Mehdi Sungur…

İlim Yayma Vakfı’nın irfan hizmetlerinden olan “İlim Yayma Vakfı 50 YILDA 50 VAKIF İNSAN” adlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.