Çocuklar M. Yaşar Kandemir okumalı…

Yasar-Kandemir

Bir müddettir seçmeli ders olarak okutulan “Siyer-i Nebi” yani “Peygamberimizin Hayatı” dersi, geleceğimiz ve yeni nesiller açısından hayati bir öneme sahip. Hatta diyebilirim ki en az Kur’an lafızlarının öğretildiği Kur’an dersleri kadar önemli.

Her Müslüman çocuğun öncelikli vazifesi Kur’an’ını ve Peygamberini tanımak olmalıdır. Aileler çocuğa bu bilinci kazandırmakla mükelleftir. Bilhassa çocuğa ahlaki davranışların kazandırılmasında bu dersin çok büyük katkıları olmaktadır.

Ehli takdir edecektir ki bir çocuğa bir saat nasihat etmektense, ona Peygamber Efendimiz’in hayatından çarpıcı bir kıssa anlatmak ondan yüz derece daha tesirli olacaktır.

Anne babalar farkında değil

Fakat gelin görün ki inançlı ailelerin çocukları bile dini içerikli dersleri çok fazla seçmedikleri için “Peygamberimizin Hayatı” dersine de pek fazla ilgi göstermiyorlar. Bunun sebebi anne ve babalarının sürekli Matematik ve Fen gibi derslere önem vererek, çocukları psikolojik olarak etkilemeleri… Birçok anne baba konunun ehemmiyetinin farkında değiller. Okullardaki bu imkanı maalesef iyi değerlendirilemiyor.

Öğretmenler de sorumlu

Bu konuda ailelerin sorumluluğu olduğu kadar elbette ki öğretmenlerin de sorumluluğu var. Bu dersi veren öğretmenlerin çocuklara dersi sevdirmeleri son derece elzem. Bu konuda bazı hususları hatırlatmakta fayda görüyorum.

Siyer-i Nebi dersleri gibi güzel bir imkânı en iyi bir şekilde değerlendirebilmemiz için bu derslerde akıl ve kalp dengesini çok iyi kurmamız gerekiyor. Ne tek başına duygu yoğunluklu bir anlatım ne de tek başına akılcı bir anlatım ideal olmayacaktır.

Çocuğun ruh ve bilinç dünyasını etkileyebilecek en çarpıcı örneklerin çocuğa sunulması gerekmektedir. Dolayısıyla bu dersin amacına ulaşması için ders kitabının yanı sıra yardımcı kaynakların da doğru seçilmesi şarttır.

Yaşar Kandemir Hocamızın göz nuru eserleri…

Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir Hocamızın Nesil Yayınları’ndan çıkan sekiz kitaplık Beni Seven Peygamberim serisinin tam da bu bahsettiğimiz hassasiyete uyduğunu söyleyebilirim. Sade ve nezih bir anlatımla yazılan eserin en önemli özelliği, eserde anlatılan kıssaların en güzel bir şekilde seçilmiş olması. Konuların ise akıl ve kalp dengesine riayet edilerek işlenmesi, eseri ayrıcalıklı kılıyor.

Yani bu kitaplar hem çocuğun duygu dünyasını harekete geçiriyor, hem de çocukta bir bilinç uyanmasına vesile oluyor. Çok samimi bir üslupla yazıldığı için de, çocuk, eseri hiç sıkılmadan bir çırpıda okuyabiliyor.

Siyer ahlakla birlikte verilir

Eserin diğer bir önemli özelliği de Peygamber Efendimizin hayatından seçilen örnek tabloların Efendimiz’in ahlakı ile birlikte ele alınmış olması. Kuru kuruya tarihî olaylar nakledilmek yerine, olayın verdiği ahlakî mesaj da ön plana çıkartılıyor.

Yardımcı kitap olarak da okunmalı

“Beni Seven Peygamberim” serisi, acizane kanaatimize göre, 5. sınıf öğrencilerinin istifade etmesi için en uygun eserlerden birisidir. Resimli baskı olmasının, göze hitap etmesi açısından o yaş grubundaki çocuklar için bir avantaj olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Aynı kitabın, yayınevi tarafından “Sevgi Peygamberi” adıyla bir de resimsiz olarak normal kitap kâğıdına basılmış şekli vardır ki bu da 5. sınıftan sonraki öğrenciler için en güzel bir kaynak eser olacaktır.

Ayrıca Tahlil Yayınevi de, 20 kitaplık Peygamberler serisini, tek cilt halinde “Peygamberleri Öğrenelim” adıyla yayımladı. Bu eser de bu konuda yazılmış en güzel kaynak eserlerden birisidir.

Çocuk kitabı yazmak ciddi bir iş

Çocuk kitapları yazmanın çok ciddi ve önemsenmesi gereken bir konu olduğunu düşünen birisi olarak, Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir Hocamızın bu kıymetli kitaplarını herkese tavsiye etmek istedik.

Öğretmenler de bu kitapları öğrencilerine tavsiye etmeli. Anne babalar çocuklarına bu güzel eserleri mutlaka almalılar.

Biz burada bir ilim ve gönül adamı olan Hocamızın eserlerine sadece işaret edebildik. “Bal küpünden bal sızar” hükmü gereğince bu eserlerin faydasına tüm yüreğimizle inanıyoruz. Onların kıymetini en güzel takdir edecek olanlar ise, bu kitapları okuyan sevgili çocuklarımız olacaktır.

Aydın Başar/ İrfanDunyamiz.com

Tavsiye Kitaplar ↗

Tavsiye kitap listemize ulaşmak için tıklayın.

Seçme Şiirler ↗

Seçkin şairlerin en güzel şiirlerini okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Uçak kazası ve annemin rüyası…

Ülkemizin önemli ilim adamlarından Prof. Dr. Yücel Oğurlu Hoca hayatında hiçbir zaman unutamadığı, yıllar önce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.