Ebubekir Sifil Hoca’dan İstikamet Yazıları

Doç. Dr. Ebubekir Sifil Hoca’nın savrulmaktan sakınanlar ve istikameti önemseyenler için yazdığı son derece kıymetli eserlerden birisi de İstikamet Yazıları.

Ebubekir Hoca bu okuyucuyu adeta tutup sarstığı bu kitabında şöyle uyarıyor:

“Eğer Sünnet’i kulak arkası ederek gerçek anlamda Müslüman olmak ve Kur’an’ı murad-ı ilahiye uygun tarzda anlayıp yaşamak mümkün değilse, Kur’an’ın her ayetinin ne dediğini ve nasıl pratize edileceğini Sünnet’e bakarak tayin etmek durumundayız. Sünnet’te bulamadığımız açıklamalar için Sahabe’nin ittifakına bakacağız. Sahabe bir konuda “Kur’an’ın hükmü şudur” diye ittifak (icma) etmişse, o da Kur’an ve Sünnet’in hükmü gibi bağlayıcıdır; inkârı kişiyi dinin dışına savurur.”

“Sünnet’i ya da Sahabe’yi devre dışı bırakarak “Kur’anî hayat” yaşamak bu sebeple mümkün değildir; eşyanın tabiatına aykırıdır. Bir diğer söyleyişle Kur’an’ı mehcur bırakmak, bu iki tayin ediciye arka dönerek kişisel tercihleri Kur’an’ın emri/hükmü diye takdim/empoze etmekle mümkün oluyor. Dikkat edin, Sünnet’i ya da Sahabe unsurunu devre dışı bırakanlar, bunu, onların önemsiz olduğunu, dikkate alınmayabileceğini vs. söyleyerek yapmıyor. Sürekli bu iki unsurun sübutunda şüphe ve bağlayıcılığında tartışma bulunduğunu söyleyerek yapıyorlar bunu.”

“Size Kur’an adına kendi görüşünü zerk eden, “Sünnet ve Sahabe unsurlarını dikkate almak gerekir” diyenleri “Kur’an’ı mehcur bırakmak”la, “Kur’an’la Müslüman arasına aracılar sokmak”la suçlayanlar sizi farklı bir Müslümanlığı çağırıyor. Bu Müslümanlık ne Kur’an’da, ne Sünnet’te ne de tarihte tarif bulabiliyor. Dikkat edin! Dikkat edin!”

Bu kitabı tüm okurlarımıza tavsiye ediyoruz.

Ebubekir Sifil – İstikamet Yazıları I

İrfanDunyamiz.com

Hakkımda irfandunyamiz

Şunlara Gözat

Eyüp Sultan’da kabul olur dualar…

Celal Hocamız bizim yakından tanıdığınız zaman zaman görüştüğümüz son zamanlarında Mudanya’da ikamet eden değerli bir hocamızdı. Kendisinden bu hatıraları dinlemek nasip oldu. Celal Hoca 31 Aralık 2020’de Hakk'ın rahmetine kavuştu. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir