20. yüzyıl Halep muhaddisleri ve Abdulfettah Ebu Gudde

20. yüzyıldaki hadis çalışmaları ile ilgili önemli bir çalışma. Ayrıca son dönemin büyük muhaddislerden Abdülfettah Ebu Gudde Hocamızın hayatı, ilmi çalışmaları, eserleri ve hadis ilmine katkıları ile ilgili bölümü harika. Benim gördüğüm bu konudaki en kapsamlı bir eser.

Hadisçilerin ve diğer İslami ilimlerde çalışanların Abdülfettah Hocamızdan öğrenecekleri çok şey var. Ben Abdülfettah Hocamızı ilk defa 1993 deki umre yolculuğumuzda görmüştüm. Konya İhti̇sas Merkezi‘nden mezun olduktan sonra, aynı yere asistan olarak atanmıştım.

O yıl Hüseyin Küçükkalay, Ahmet Baltacı gibi hocalar ile birlikte Konya İhti̇sas 1. dönem mezunları ve 2. dönem kursiyerlerle birlikte umre için Mekke’ye gitmiştik. Orada kaldığımız yere sohbet için Abdülfettah Hocamızı getirdiler.

İçeri ilk girdiğinde seleften birisi geldi zannettim. Hareketleri ve konuşması ile onun çok farklı bir ilim adamı olduğunu anlıyordunuz. Konuşmasındaki edebi yapı ve nezaket yanında, ilmi konulara vukufiyeti sizi kendisine hayran bırakıyordu.

O günkü tanışmamızdan sonra, bu büyük alimin kitaplarını okumaya ve ders çekimlerini dinlemeye başladım. Bu tür Rabbani alimlere çok ihtiyacımız var. Bu nedenle günümüz ilim adamları mutlaka onun hayatını okumalı.

Muhammet Beyler Hocanın kaleminden çıkan; “XX. Yüzyıl Halep Muhaddisleri ve Abdulfettah Ebu Gudde” adlı bu çalışma gerçekten çok önemli. Mutlaka okunmalı.

Rıfat Oral/ İrfandunyamiz.com

Hakkımda irfandunyamiz

Şunlara Gözat

Hocam caminizde yuvarlanabilir miyim?

Çocuklarımızın camide halının üstünde yuvarlanmasının, mihrapta oynamasının, minbere çıkmasının hiçbir sakıncası yoktur. Tam tersi, bütün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir