Güzel bir boykot örneği…

Boykotla ilgili son günlerde çok paylaşılan ibretli bir kıssa var. Şam’da Melik Salih İmaduddin İsmail, haçlılarla anlaşma yaparak Sakîf, Sayda, Safd ve bazı kaleleri onlara bıraktığında aynı şekilde Haçlıların Şam’a girip silah alımlarına izin verince büyük alim İz bin Abdisselam, silah satışının haram olduğuna hükmedip yapılanın haram olduğunu sultanın yüzüne haykırdı. Bununla da yetinmeyen İz bin Abdisselam esnafları bir bir gezerek şöyle bir fetva yayınladı:

“Bugünden sonra topraklarımıza girip çıkan Haçlılara hiçbir şey satılmayacak ve hiçbir şey alınmayacaktır.” Hatta kılıç üreten esnaflara giderek özellikle onlara Haçlılar için kılıç yapmanın ve satmanın haram olduğu fetvasını verdi ve bu hususa dikkat etmeleri gerektiği telkininde bulundu. Buna riayet etmedikleri taktirde Allah katında zulme ortak olmaktan ötürü zalim olacaklarını açıkça beyan etti.

Aynı günlerde bir terzi; “Ey şeyh, Haçlılar bana elbise diktirmeye geliyorlar. Ben Haçlılara elbise dikersem zulme ortak olur muyum?” diye sorar. İz bin Abdisselam’ın cevabı keskindir: “Hayır, sen zulümlerine ortak olmazsın. Sana iğne iplik satan zulme ortak olur, sen zalimin ta kendisi olursun.” (Nüveyri, Nihayetül Ereb, XXIX, 278)

Boykotun gerekli olduğunda bir çok Müslüman hemfikir. Bir de her türlü boykot kırıcı tayfa var ki gerçekten ne yapmak istediklerine hiç bir mana veremiyorum. Yok boykot ediyorsunuz ama fesyten yazıyorsunuz, İncirlik’e gidiyorsunuz ama şu arabaya biniyorsunuz, burger yemiyorsunuz ama ortakları yerli bilmem bir şeyler bir şeyler…

Alemin akıllısı sensin kardeşim evet, çünkü kimse bunları bilmiyor. Bu arada sen ne yapıyorsun bu dava için, o da ayrı merak konusu tabi. Velev ki hiç bir şeye yaramamış ve yaramayacak olsun -ki ben kesinlikle işe yaradığı kanaatindeyim- şu uyanış, şu kenetlenmeyi görebilmiş olmak bile yetmez mi ya hu?

İnsanlar anca böyle kriz anlarında bu ruhu yakalayıp birlikte hareket edebiliyorlar. Ödeme sisteminden, bardağındaki kahveye kadar her şeyde yerli üretime yönelmiş, yerli sermaye yükselişe geçmiş yetmez mi? Bugün bu adım atılmazsa bu boyunduruğu kırmak hiçbir zaman mümkün olmayacak, görmüyor musunuz?

Samimi Müslümanların üzerinde birleşebildikleri konularda her zaman rahmet olduğuna inanıyorum. Bugün de kimse boykotu “yaptım, bitti, sorumluluğumu yerine getirmiş oldum” zihniyetiyle yapmıyor. Elinden gelebilen ne varsa, gücünün yettiği ne varsa onu yerine getirmeye çalışıyor.

Şöyle garip bir tiksinti ile devamlı Müslümanları aşağılayıp, hiç bir birlikteliklerine aidiyet hissedemiyorsan bence kendini sorgula kardeşim.

Özlem Par Sefir/ İrfanDunyamiz.com

İrfan Mektebi ↗

Sevdirici, müjdeleyici üslupla yazılmış hayata dair yazılar okumak için tıklayın.

Gönül Dünyamız ↗

Gönül insanlarına dair bam telinize dokunacak yazılar okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Uçak kazası ve annemin rüyası…

Ülkemizin önemli ilim adamlarından Prof. Dr. Yücel Oğurlu Hoca hayatında hiçbir zaman unutamadığı, yıllar önce …

Bir yorum

  1. Böylece birbirimize hatırlatmak düzel. Teşekkür ediyorum. Hizmeti beğenmemek olmaz, hepimiz devamlı aktif olursak bu dünyada da ahirette de kazananlardan oluruz inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.