Süte su katan kadın

Bir gece vaktiydi. Hazreti Ömer radıyellahu anh, her zaman olduğu üzere Medîne sokaklarını gezmekteydi ki, ansızın durakladı. Önünden geçmekte olduğu evden dışarıya kadar taşan bir tartışma sesi dikkatini çekmişti. Bir ana, kızına:

“- Kızım, yarın satacağımız süte biraz su karıştır!” demekteydi.

Kız ise:

“- Anacığım, halîfe süte su karıştırılmasını yasak etmedi mi?” dedi.

Ana, kızının sözlerine sert çıkarak:

“- Kızım, gecenin bu saatinde halîfe süte su kattığımızı nereden bilecek?!.” dedi.

Ancak gönlü Allâh sevgisi ve korkusu ile dipdiri olan kız, anasının süte su katma hîlesini yine kabullenmedi:

“–Anacığım! Diyelim ki halîfe görmüyor, peki Allâh da mı görmüyor? Bu hîleyi insanlardan gizlemek kolay, ama her şeyi görüp bilen Kâinâtın Hâlıkı Allâh’tan gizlemek mümkün mü?..” dedi.

Kızın verdiği cevap, Hazreti Ömer radıyellahu anh’ı son derece duygulandırdı. Ve bu temiz huylu dürüst kızı oğluna gelin olarak aldı.

Kaynak: İbnü’l-Cevzî, Sıfatü’s-Safve, II, 203-204

İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Peygamber Efendimiz sallellahu aleyhi ve sellem “ihsan” kavramını tarif ederken; “Allah’a onu görüyormuş gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurmuştur. Nesilden nesle, dilden dile aktarılan bu meşhur olay, ihsan kavramının en müstesna örneklerindendir. İnsanımızın her birisinin başına bir polis veya bekçi dikmemiz mümkün olmadığı için, insanlara ihsan duygusunu kazandırmak bir zarurettir. Aksi takdirde toplumda güvenilir insanlar azalacak ve hileli işler çoğalacaktır.

Hakkımda irfandunyamiz

Şunlara Gözat

Bediüzzaman’dan anne babalara öğüt

Evet, bir valide veledini tehlikeden kurtarmak için hiçbir ücret istemeden ruhunu feda etmesi ve hakikî bir ihlâs ilevazife-i fıtriyesi itibarıyla kendini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir