Hoca ile at bakıcısı fıkrası

Kamil Efendi at bakıcısıdır. Bir cuma günü, camiye gelir. Bakar ki camide hiç kimse yok! Vaaza hazırlanan hoca, cemaat olmadığını görünce, Kamil Efendi’ye sorar:

– Senden başka kimse yok. Ne dersin; Vaaz edeyim mi, yoksa etmeyeyim mi? Kamil Efendi;

– Ben seyisim, bu işlerden anlamam. Benim yirmi atım var. Hepsi kaçıp gitse biri kalsa, onu ihmal etmem, yine bakarım, der.

Bunun üzerine hoca, uzun uzun vaaz eder. Namaz sonrası Kamil Efendi’ye sorar:

– Nasıl, vaazımı beğendin mi? Kamil Efendi şöyle der:

– Ben seyisim, vaazdan anlamam. Ancak ben yirmi atın suyunu ve yemini bir ata verip de onu çatlatmam.

İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: İslam’ı tebliğ ederken, muhatabın durumu, seviyesi, hazır bulunuşluluğu mutlaka dikkate alınmalıdır. Sohbet veya vaaz verirken de ölçüyü kaçırıp muhatabı usandırmamak gerekir. Yüce dinimiz İslam bize her konuda ölçülü olmamızı emretmiştir. Kur’an-ı Kerim’de; “Allah sizin için kolaylık ister, güçlük istemez.” (Bakara, 2/185) buyurulmaktadır. Fahr-i Cihan Efendimiz sallellahu aleyhi ve sellem de bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır: “Bu din kolaylıktır. Kimse (aşırı gayretle) dini geçmeye çalışmasın, (başa çıkamaz, yine de yapamadığı eksiklikleri kalır ve) galibiyet dinde kalır.” (Buhârî, İman, 29) Yine başka bir hadis-i şeriflerinde; “Kolaylaştırın, zorlaştırmayın ve müjdeleyin, nefret ettirmeyin.” (Buhârî, İlm 12, Edeb 80) buyurulmaktadır. Ayrıca hadis-i şeriflerde az ama istikrarlı ibadetin, çok ama istikrarsız ibadetten daha efdal olduğu vurgulanmaktadır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır: “Az olsa bile  devamlı yapılanı, Ve takatinizin yettiği amelleri yapınız.” (Buhari, Rikak, 18, 5984) Bu ayet-i kerime ve hadis-i şeriflerden de anlaşılacağı üzere, dinde itidalli yani dengeli olma mükellefiyetimiz bulunmaktadır. Müslüman bir ölçü insanıdır.

İrfanDunyamiz.com

Şunlara Gözat

Ahmet M Ziylan’dan İki Çift Söz Yeter

Çocukken dedelerimiz ve ninelerimiz bize bazı hikâyeler anlatırlardı. Çok güzel ve tesirli mesajları olurdu bu …

Hafız Halil Necati Coşan Efendi

Halil Necati Efendi, 1906 yılında (Rûmî 1322) Ahmetçe Köyü’nde doğdu. Babası Molla Mehmed’dir. Ailenin ikinci …

Çocuklar M. Yaşar Kandemir okumalı…

Bir müddettir seçmeli ders olarak okutulan “Siyer-i Nebi” yani “Peygamberimizin Hayatı” dersi, geleceğimiz ve yeni …

Her gösteri masum mudur?

Niçin toplandıklarını ve ne istediklerini bilmeksizin kendilerini yöneten ve yönlendiren toplum mühenislerinin gazıyla meydana çıkan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.