İzzet ve direnişin mektebi Gazze…

Filistin halkı şimdiye kadar maruz kaldıkları zulmün ve soykırımın artık zirve noktasını yaşamaktadır. Bölgeden gelen haberlere göre tecrit altındaki Gazze halkı açlık, susuzluk ve salgın hastalıklarla mücadele etmek durumundadır. Yardım faaliyetleri ise kısıtlanmaktadır.

Böyle bir ortamda dünya adeta bu zulümlere kör, sağır ve dilsiz kesilmiştir. Gazze insanların gerçek yüzünü ortaya çıkaran bir mektep gibidir. Batının iki yüzlülüğünü gözler önüne sermekte, bunca zulmü görmezden gelen İslam ülkelerinin hal i pür melalini de göstermektedir.

İnsanın değeri

İnsanın gerçek değeri duyarlılıklarında gizlidir. Bizim de bu şartlar altında nerede zulüm işleniyorsa, nerede bir insanlık ayıbı varsa gündemde tutmamız zaruridir. En başta kendi halkımıza, bu zulümleri işleyenleri ve onlarla ortak hareket edenleri tanıtmamız gerekiyor. Ve tabi ki bir yaşam tarzı olarak boykotu sürdürmemiz de son derece önemli.

Bizler çağımızın şahidleri olarak büyük vebal ve sorumluluk altındayız. Gazze mektebinden insanlık adına ders almak zorundayız. Şuurlu insanlar yetiştiremezsek, duyarlı insanları çoğaltamazsak biz bu imtihanı alnımızın akıyla korkarım geçemeyiz. Batılıların istediği gibi insan yetiştirmek İslam davasına yapılan en büyük ihanettir.

Filistin ve Müslümanların yaşadığı diğer coğrafyalarda bugün kan ve göz yaşı hiç eksik olmuyor. Dünyayı sömürenler, her şeye madde ve refah gözüyle bakanlar bu kanı durduramazlar. Bizim bir an önce yeniden dirilmemiz ve umut olmamız gerekiyor. Bütün planlarımızı, çalışmalarımızı bu perspektiften sürdürmeliyiz.

Direniş dersi

Evet, bugün bizler için Gazze bir mekteptir. Bu mektepte en güzel direniş dersi veriliyor. Bunca imkansızlıklara rağmen Hamas mücahidleri dünya harp tarihinde eşi görülmemiş bir destan yazıyorlar. Bütün zalimler şunu çok iyi biliyor ki; “Namlunun ucunda cenneti gören” bu mücahidlerle baş etmek mümkün değil. Zira onlar düşmanlarının hayatı sevdiklerinden daha çok şehadeti seviyorlar.

Kudüs; mahşer (toplanma) ve menşer (diriliş) yurdudur” kutlu sözünün gereği olarak Kassam Tugayları, diriliş tohumlarını ekiyorlar. Dileğimiz ve duamız odur ki; ümmetin ve insanlığın dirilişi bu mücahidlerin eliyle olsun. Bütün bu yaşananlar dünya Müslümanlarının uyanışına vesile olsun.

Kassam erleri bütün bir insanlığa; “İslam nedir, iman nedir ve cihad nedir?” dersini en iyi şekilde öğretiyorlar. Gerek savaş stratejileri, gerekse esir takası sırasında ortaya koydukları tutum ve tavırlarıyla İslam’ın bir “hal” dini, bir davranış dini olduğunu gösteriyorlar.

Bu tutum ve tavırlarıyla binlerce insanın Aziz İslam dini ile tanışmalarına ve sırat-ı müstakim üzere bir hayatı seçmelerine vesile oldular. Bu asil duruşlarıyla bugüne kadar sadece Fransa’da 20 bini aşkın insan İslam ile şereflendi. Bunların büyük çoğunluğu gençlerden oluşuyor. İslam fıtrat dinidir. Fıtrata uygun bir söylem ve eylemle insanlara bu fıtrat dini anlatılırsa insanlar bu nizama koşar adımlarla gelir. Bugün olan da budur.

Yeryüzünün öğretmenleri

Aliya İzzetbegoviç; ”Gökyüzünün öğrencisi olunmadan, yeryüzünün öğretmeni olunmaz” der. Gökyüzü ve yeryüzü bir bütünün parçalarıdır. Gökyüzü ve yeryüzü helalleşmeli ki insanlık huzur bulsun. Gökyüzünü reddeden, hayatı sadece yeryüzü ile sınırlandıran Laisizm anlayışı, hayatı parçalamaktadır. Bu parçacı ve parçalayıcı hayat anlayışı kimseye fayda sağlamamaktadır.

Varlığı maddeye indirgeyerek manayı reddeden, insanı bedene indirgeyerek ruhu reddeden bu parçacı ve parçalayıcı anlayış ilmî ve insanî yaklaşımdan uzaktır. Parçacı değil, bütüncül yaklaşarak varlığı madde ve mana insanı da beden ve ruh  olarak tanımak fıtratın ve ilmin gereğidir. “Yeryüzünün öğretmenleri” olan Kassam erleri, yeryüzünün öğretmenleri olarak; insanlığın ihtiyaç duyduğu bu fıtri güzellikleri bu zor şartlar altında bütün bir insanlığa sunmaktadırlar.

İzzet dersi

İslam izzetli yaşamak demektir. İzzetsiz bir Müslümanlık ancak sömürgecilere maşa olmayı gerektirir. Biz bugün Gazze mektebinden en güzel izzet dersini alıyoruz. Bize izzet ile ölmenin izzetsiz yaşamaktan daha güzel olduğunu öğretiyorlar. Çünkü Gazze ehli, izzet ehlidir.

Gazze ehli izzetini; çağlar üstü mutlak nizam, ezel ve ebed nizamı İslam’dan alıyor.

Gazze ehli izzetini; “Kenar-ı Dicle’de bir koyunu bir kurt kaparsa, korkarım ki Adli İlahi onu Ömer’den sorar” diyen adaletin güneşi ve Kudüs’ün ilk fatihi Hazreti Ömer radıyellahu anh’dan alıyor.

Gazze ehli izzetini; “İslam kal dini değil, hal dinidir” diyen Gazzeli İmam Şafii‘den alıyor.

Gazze ehli izzetini; “Dostlarıyla uğraşanlar, düşmanlarıyla savaşamazlar” diyen bilge insan, 88 yıllık haçlı işgaline son veren Şarkın Sultanı ve Kudüs’ün fatihi Selahaddin Eyyubi’den alıyor.

Gazze ehli izzetini; “Yakında bizim büyük ölümlerimizi duyacaksınız, o zaman alınlarımızda şu yazılacak: Bizler direndik! İleri atıldık ve kaçmadık” diyen muvahhid alim Şeyh Ahmed Yasin’den alıyor.

Gazze ehli izzetini; Suriye’de Fransızlara karşı, Libya’da İtalyanlara karşı, Filistin’de İngilizlere karşı cihad eden, gençleri İslami şuurla eğiten büyük mücahid alim İzzeddin El Kassam’dan alyor.

Prof. Dr. Şemsettin Dursun/ İrfanDunyamiz.com

İrfan Mektebi ↗

Sevdirici, müjdeleyici üslupla yazılmış hayata dair yazılar okumak için tıklayın.

Gönül Dünyamız ↗

Gönül insanlarına dair bam telinize dokunacak yazılar okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Değerli alimlerimizden bize kalan…

Değerli âlimlerimiz, günden güne dünyamızdan ayrılmaktalar. Efendimiz bir âlimin ölümünü bir kabilenin ölümünden daha fena …

Bir yorum

  1. Abdullah Dursun

    Allah razı olsun kaleminize saglik hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.