Kur’ansız okul karanlıktır…

Büyük ediplerimizden merhum Üstad Ali Ulvi Kurucu Bey hatıratında dedesinin eğitime bakışına dair şöyle bir hatırasını anlatıyor:

Dedem bir gün mektebin önünden geçerken durup bahçedeki çocuklara bakmış. Kız oğlan karışık, beşinci sınıfın büyük talebeleri, kadın erkek muallimlerle voleybol oynuyorlar…

Eve gelince nineme “Yahu, demiş, Ali’ye ilim öğretecek kimseler kadın erkek, kız oğlan top oynuyorlar. Eski mektep de mi böyleydi?” diye sormuş ve kendisine gelmemi tenbih etmiş. Gittim, elini öptüm. O da beni öptü.

Mektepten sualler sordu. “Programınız nedir?” dedi. Derslerin isimlerini saydım. “Kur’an yok mu?” diye sordu. Olmadığını, yahut dördüncü ve beşinci sınıflarda Kur’an dersi olduğunu söyledim. O sınıflara başı örtütülü bir hanımın geldiğini görmüştüm. “Pekala” dedi. Ben çıktım.

Ben gittikten sonra, dedem, ağlayarak nineme şöyle demiş:

“Muhsine, bu çocuk pınarın başında susuzluktan ölecek … Yazık yahu, ben neslimden, hafiz-ı Kur’anlığın bu kadar çabuk kesileceğini tahmin etmezdim. Çok erken oldu. Yahu Muhsine, sinesinde Kur’an olmayan bir insan kabirde gibi karanlıktadır. Kur’an nurdur, ışıktır, feyizdir. Kur’ansız bir okul zulmettir, karanlıktır; bu karanlık mektep çocuğa ne verecek?”

Ben eve gelince ninem “Aslan Ali’m, dedenle ne konuştunuz? Bana; Bu çocuk pınarın başında susuzluktan ölecek, ilim evinde cahill kalacak, mektepte Kur’an yokmuş dedi, ağlayarak gitti” dedi.

Kaynak: M. Ertuğrul Düzdağ, Üstad Ali Ulvi Kurucu Hatıralar, c.1, s.109)

Ali Ulvi Kurucu

İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Konya’nın ulu alimlerinden Hacı Veyis Efendi hazretleri yüreği iman nurlarıyla parlayan, İslam’ın derdiyle dertlenen, İslam davasını en güzel şekilde temsil eden müstesna bir şahsiyettir. Tabi ki onun yüreği iman ve Kur’an aşkıyla atmaktadır. Dolayısıyla eğitim denilince, okul denilince onun düşündüğü ilk şey o mektepte Kur’an eğitiminin olup olmamasıdır. Ne acıdır ki İki Cihan Güneşi Peygamber Efendimiz sallellahu aleyhi ve sellem beşikten mezara kadar ilim öğrenmemizi tavsiye ettiği halde, okullarımızda din eğitimi ilk okul dördüncü sınıftan itibaren başlamaktadır. İşte bunu dert edinen kıymetli bir alimin hatırasını okumuş oldunuz. Yüce kitabımız Kur’an’ın seçmeli ders olarak değil, bütün okullarda mecburi olarak okutulduğu günlerde görüşmek üzere.

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayınız.

Şunlara Gözat

Ülkemizin en önemli problemi nedir?

Geçenlerde bir gençle konuşuyordum; “Hocam durum çok vahim” dedi. “Hayırdır vahim olan nedir?” dedim. “Hayat …

Bir yorum

  1. İsmail Şahin

    Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.
    İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayınız.
    Bunlar tamam da.. Hz Muhammed in hayatını okumak için tıklayınız neden yok efendim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.