Mahmud Efendi’yi işte böyle savunmuş

Son asrın yüce alimlerinden ve Muhammed Zahid el-Kevseri‘nin talebelerinden olan Abdulfettah Ebu Gudde bir gün Mahmud Efendi Hazretleri’ni ziyarete gelmiş ve şöyle anlatmıştır;

Benim sizinle ilgili sekiz sene önce Eyüp Sultan‘da yaşadığım bir hatıram var…

O vakitler sizi ziyaret etmiştim. Bir vakit sonra da Eyüp Sultan‘da bir toplantıya gitmiştik.

Orada birçok profesör, doçent, müftü, imam gibi görevliler vardı. Herkes çıkıp biraz konuşuyordu.

Biri de kürsüye çıkınca isim vermeden “Burada biri var ki ancak iki şeyle ilgileniyor, erkeklerin sakalı ve kadınların çarşafı…” diyerek sizi tahkir edici şekilde konuştu.

O öyle deyince benim ağrıma gitti ve kürsüye çıkıp;

“Diyelim ki İslam 100 şeyden oluşuyor. Bu bahsettiğiniz zat 2 şeyi yüklendi ise burada bu kadar adamsınız, haydi bakalım geri kalan 98 şeyi de siz üstlenin o zaman. Zira sayınıza bakılırsa hepinize çeyrek bile düşmüyor. Siz bu görevi yerine getirirseniz İslâm her yere hâkim olur, hadi yapın bakalım” dedim ve herkes sustu.

Kaynak: Hatıralarla Mahmud Efendi Hazretleri’nin Hayatı c. 2, s. 178

İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Bazı insanlar vardır ki nerede bir hacı hoca, nerede bir alim varsa eleştiri oklarını onlara yöneltir ve bunu bir marifet zannederler. Onların zehirli sözlerinden nasibini almayan neredeyse bir Müslüman bile kalmamıştır. Onların oklarından kurtulabilene aşk olsun! Dikenlerini özellikle öncü Müslüman şahsiyetlere yöneltmeleri ise ibret vericidir. Mahmud Efendi Hazretleri modernite çukurlarına batmamakla kötü mü yapmıştır? Sarıkla, sakalla, çarşafla çağdaş yaşam denilen cahiliyeye direnmişse kötü mü yapmıştır? Batılı hayat tarzına itiraz etmişse kötü mü yapmıştır? Şunu bir kere iyice kavramak gerekir ki Müslümanların farklı meşrepleri olduğu gibi farklı farklı görevleri de vardır. Kimisi ilim cihetiyle hizmet eder, kimisi vakıflar derneklerle hizmet eder, kimisi eğitime önem verir kimisi yardım kuruluşları ile hizmet eder. Her birisi bir boşluğu doldurur. Merhum Abdulfettah Ebu Gudde öyle faziletli bir alimdir ki bu hakikatten yola çıkmış ve Mahmud Efendi’ye yapılan haksız eleştiriye cevap vermiştir. Faziletli kimselere yapılan eleştirilere razı olmaması ve onu savunma gereği duyması da ayrı bir fazilettir. Merhum Ebu Gudde hazretlerine de Mahmud Efendi hazretlerine de Mevla rahmet eylesin. Onlar dünya hayatlarını tamamladılar; şimdi hatıralarıyla yaşıyorlar.

İSMAİLAĞA ÇEVRESİ İRFAN DÜNYAMIZ

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Gönül eri bir paşa Mehdi Sungur…

İlim Yayma Vakfı’nın irfan hizmetlerinden olan “İlim Yayma Vakfı 50 YILDA 50 VAKIF İNSAN” adlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.