Mekkeli berber menkıbesi

Hak dostlarından birine, kendisini çokça tesir altında bırakan bir hâdiseyle karşılaşıp karşılaşmadığı sorulunca, Hazret şunları anlatmış:

Mekke-i Mükerreme’de para kesemi kaybedip muhtaç durumda kalmıştım. Basra’dan para bekliyordum, fakat bir türlü gelmiyordu. Saçım sakalım da epeyce uzamıştı. Bir berbere giderek:

“- Param yok, Allah rızâsı için saçlarımı düzeltir misin?” diye sordum.

Berber o esnâda bir adamı tıraş ediyordu. Hemen yanındaki boş yeri gösterip;

“- Buraya otur” dedi ve müşterisini bekleterek beni tıraş etmeye başladı.

Bekletilen müşteri îtirâz edince berber:

“- Kusura bakmayınız efendim, sizi ücret mukâbilinde tıraş ediyorum, lâkin bu şahıs, Allah rızâsı için kendisini tıraş etmemi istedi. Allah için olan işler dâimâ önceliklidir ve maddî bir karşılığı yoktur. Allah için olan işin bedelini kullar aslâ bilemez ve ödeyemez!” dedi.

Tıraştan sonra berber, cebime zorla birkaç altın da sokuşturdu:

“- Âcil ihtiyaçlarını karşılarsın, imkânım bu kadar, kusura bakma!” dedi.

Aradan birkaç gün geçti, Basra’dan beklediğim para geldi. Berbere bir kese altın götürdüm. Berber:

“- Aslâ alamam! Allah için olan işin bedelini ödemeye kulların gücü yetmez. Varın gidin siz yolunuza devâm edin, Allah selâmet versin!” dedi.

Helâlleşip ayrıldım, lâkin tam kırk senedir seherlerde ona duâ ediyorum.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Altınoluk Dergisi, Mart 2009, Sayı: 277, s.32

İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: İnsanlar dünyalık nimetlere erişebilmek için ticaret ve daha başka meşguliyetler içerisine girerler. Kimileri para kazanma hususunda o kadar hırslıdır ki etrafındaki fakir fukaranın, ihtiyaç sahiplerinin hallerini görmez varsa yoksa paralarını artırmayı düşünürler. Bazı insanlar sadece ticaret yapar. Bazı insanlar ise bir taraftan ticaret yaparken diğer taraftan da gönül işi yaparlar. Allah’ı razı edecekleri amelleri öncelerler. Her şey ticaret değildir. İnsanlarla tanışmak, kaynaşmak, hal ve hatırlarını sormak, ihtiyaçlarını karşılamak yahut onlara ikramlarda bulunmak da gönül ehlinin gözettiği hususlardır. Gönlü zengin olan insanlar böylesi işleri kendilerine bir vazife bilirler. Allah için olan işi öne alan berber bizlere bu güzel faziletleri hatırlatmaktadır.

Şunlara Gözat

Ahmed-i Hani’nin etkileyici hayatı

Doğunun büyük bilgesi Ahmed-i Hani, 1651 yılında Hakkâri Yüksekova’ya bağlı Han Köyü’nde doğdu. Bağdat, Şam, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.