Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’ndan bir hatıra

Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu vefat ettiğinde herkes çok üzülmüştü. Onun bu kadar sevilmesinin arkasında ne vardı, bunu anlamak lazım.

Bir gün rahmetlinin odasına gittim:

– Ben bir sanat gecesi yapacağım, istiyorum ki bu gecedeki onur konuğum siz olun. Bana bir tarih verin ben de ona göre bu tarihte programı organize edeyim, dedim.

Özel kalem müdürünü çağırdı;

– Komutana hangi günümüz uygunsa ona bir gün verin, dedi.

Biz verilen gün üzerine her şeyi hazırladık, davetiyeleri bastık, sanat gecemizin olmasına yaklaşık on gün kala Muhsin başkana davetiyeyi götürdüm. Davetiyeye bir baktı:

– Biz o gün müsait miyiz acaba? dedi. Tereddüt etti. Hemen özel kalem müdürünü çağırdı.

– Biz komutana söz vermiştik. Bakın bakalım o günde bir şey var mı?, dedi. Özel kalem müdürü:

– O gün Adana’da mitingimiz var, dedi. Muhsin Başkan:

– Nasıl olur? Komutan ta iki ay önce geldi bizden gün istedi. Biz de ona gün verdik. Nasıl bu tarihe miting koyarsınız? O mitingi iptal ediyorsunuz, biz komutanın programına gideceğiz.

Böyle der demez inanın şok oldum ben. Dedim ki:

– Başkanım bu sözünüz, sizin o programımıza gelmeniz kadar değerli. Siz mitinginizi iptal etmeyin, bizim başka bir programımıza gelirsiniz.

İnanın zor kabul ettirdim bunu. İşte Muhsin Yazıcıoğlu bu gibi erdemlerinden dolayı değerliydi.

Kendinizi insanlara armağan etmek, insanların özel günlerinde bulunmak, insanların gönlünü fethetmek için çok önemli bir olaydır.

İnanın bir genç gidip de; “Başkanım nikâhımızda sizi de görmek istiyoruz” dediğinde vakti müsaitse hiç kimseyi geri çevirmezdi. On beş dakika da olsa gider o gençlerin nikâhında bulunurdu.

Asım Yekeler/  İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu‘nun bu örnek tavrı sözünde durmanın, mertliğin, dürüstlüğün müşahhas bir örneği olarak karşımızda durmaktadır. Sözünde duran, sözünün eri olan insanlar toplumda kabul görür ve itibar sahibi olurlar. Bizler de güzel hatırlanmak istiyorsak verdiğimiz sözleri unutmamalıyız. Anıda geçen dikkate diğer hususlardan biri de Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun insanların mutlu günlerinde yanlarında olmaya gayret ettiği ile ilgili bölümdür. Bu da son derece örnek bir davranıştır. İnsanlar acı ve tatlı günlerinde yanında olan kimseleri asla unutmazlar. İnsanların gönüllerine girmenin en kestirme yolu, böylesi zamanlarda yanlarında olmaktır.

BENZER İÇERİKLER

Hakkımda irfandunyamiz

Şunlara Gözat

Genç adam, durma harekete geç!

Gençler ve kendini genç hissedenler! Haydi harekete geçin! Nerede hareket, orada bereket… Ne güzel söylemiş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir