Muhammed Hamidullah hocanın unutulmaz sözü…

Ben Fransa’da öğrenciyken Muhammed Hamidullah Hoca haftada bir gün Müslüman öğrencilere seminer verirdi. Bir kış günüydü; seminer yaptığı merkezde ben nöbetçi olduğum için sobayı yakıp bekledim. Saat üç oldu, Hoca’dan başka kimse gelmedi.

“Sobayı söndürelim, gidelim” dedim. Kulağımdan tuttu, karşısına oturttu, beş yüz kişi varmış gibi seminerini anlattı. “Oğlum” dedi; “Bugün kapatırsak bir daha açılmaz.” İşte Hoca böyle disiplinli bir adamdı.

hamidullah-din-kulturu-atolyesi

Fikir bekçisi

Hamidullah Hoca tam bir fikir bekçisiydi. Fransa’da her Cuma bir müsteşrik profesör yani Müslüman olmadığı halde İslam’ı araştıran bir bilim adamı seminer verirdi. Bir seferinde İmam Gazali’yi anlatıyordu.

Programdan sonra Hamidullah Hoca’ya; “Hocam sen niye geliyorsun? Gazali’yi bu adamdan daha iyi biliyorsun?” dedim. Hoca dedi ki: “Ben size bekçilik yapıyorum. Ben orada oturunca o yanlış bir şey söyleyemez.” Hakikaten de o var diye müsteşrik çok dikkatli konuşuyordu. Hoca onu bazen düzeltiyordu çünkü.

Nasihat etti

Onun yanında çeşitli milletlerden insanlar gelir, ihtida ederlerdi. Yani Müslüman olurlardı. Hoca bu konuda çok titizdi. “İslam’a giriyorsun ama İslam’ı öğrendin mi, bunu bir de benden dileyeceksin” der, uzun uzun ona İslam’ı anlatırdı. Bunu sonradan; “Aaa bilmiyordum” deyip geri dönmesi hoş olmaz diye yapıyordu.

Paris’te Cuma namazlarını beraber kılardık. Bir Cuma öncesinde Hoca bana şöyle bir nasihatte bulundu: “Bir şey söyleyeceğim sana. Bunu kulağına küpe yap, hiçbir zaman da çıkarma. Günahkâr Müslüman
kardeşin sana kâfirden daha yakındır. Müslümanlar olarak birbirinizle uğraşmayın, birbirinizin aleyhinde konuşmayın.”

(Kaynak: Aydın Başar, İrfan Yolculuğu, s.408)

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma/ İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Merhum Muhammed Hamidullah Hoca bir çok fazileti bünyesinde toplamış çok kıymetli bir alimdir. Kendisi bir müddet Türkiye’de de bulunmuştur. Talebelerinin anlattığına göre Türkiye’deki ilmi canlanmada onun çok önemli katkıları olmuştur. Bu fazilet sahibi güzel alimi zaman zaman anlayamayanlar ve karalayanlar olsa da bıraktığı ilmi çalışmalar nasıl müstesna bir alim olduğunu ispatlamaktadır. Bu güzel alimimizin, talebesi İhsan Süreyya Sırma Hoca’ya; “Kulağına küpe olsun” diyerek yaptığı bu nasihat, bugün bizler için son derece önemli mesajlar ihtiva etmektedir. Kafirlere karşı tutumumuz nasıl olmalıdır? Günahkar Müslümanlara karşı tutumumuz nasıl olmalıdır? Bu soruların cevabını zannedersem bu nasihat ışığında aramak anlamlı olacaktır. Çeşitli mülahazalarla ve eften püften bahanelerle Müslüman kardeşlerini kafirlere ve din düşmanlarına tercih edemeyenlerin kulakları çınlasın. Merhum Hamidullah Hoca’nın sözlerinin devamındaki; “Müslümanlar olarak birbirinizle uğraşmayın, birbirinizin aleyhinde konuşmayın” tarzındaki öğütleri de bugün ümmet için çok önemli ve anlamlıdır. Nitekim Cenab-ı Allah bir ayet i kerimede şöyle buyurmaktadır: “Allah ve Resûlüne itaat edin, birbirinizle çekişmeyin; sonra korkuya kapılırsınız da kuvvetiniz gider. Bir de sabredin. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.” (Enfal, 46)  

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Değerli alimlerimizden bize kalan…

Değerli âlimlerimiz, günden güne dünyamızdan ayrılmaktalar. Efendimiz bir âlimin ölümünü bir kabilenin ölümünden daha fena …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.