Ne olacak bu halimiz?

Ben yetmişine dayanmış emekli biriyim. Filistin’de olanlardan dolayı bu gece de uyku tutmadı. Aciz halim ile utanmadan dua ettim. Yetkili olanlar ne yapıyor? Onları da sistem sarmala almış. Gıda gönderiyorlar, yollar kapalı… Bir şeyler yapmak istiyorlar, elleri kolları bağlı. Diğer taraftan Akdeniz’de Karadeniz’de doğalgaz arayan, savunma sanayinde ilerleyen bir Türkiye var. Bizi durdurmak için her yolu deneyecekleri söyleniyor.

Hasılı böyle kendimizi aciz bir duruma düşürerek, yediden yetmişe hepimiz dünyamızı da berbat ettik ahiretimizi de… Camilerde gıyabi cenaze namazları kılınacak ve dua edilecekmiş. Gelin Filistin’den önce kendimize dua edelim. Ülkemize, ahlak fukarası yetiştirdiğimiz gençlerimize dua edelim. Faiz, kredi ve haksız kazanç sarhoşu ettiğimiz insanımıza dua edelim. Oturduğu koltuğun hakkını veremeyen amir ve memurumuza dua edelim.

Gıpta ediyorum

İmanı ile hayata bakan Filistinli kardeşlerimize gıpta ediyorum. Dünyanın güçlü devletleri İsrail’e yardım etmesine rağmen Kassam Tugayları uzun zamandan beri geçilmez kale gibi duruyorlar. Şahadetiniz mübarek olsun. Rabbim sizdeki şahadet ruhunu bana ve ahirete imanı olanlara da nasip etsin. Peki ya bizim bu derin gaflet halimiz, bu şuursuzluğumuz ne olacak? Derviş Makas Müftümüz ne güzel demiş:

Kim var yükü senden katbekat ağır?
Düşmanın amansız, dostun kör, sağır.

Filistinli ölenler şehit, kalanlar kahraman olurken, Müslümanların yaşadığı ülkeler de acziyet içinde dua ediyoruz ki savaşı Allah bitirsin. Kim ne derse desin bu savaşın kaybedeni şuursuz Müslümanlardır. Ben Cenab-ı Allah’ın nusreti ile zaferin yakın olduğuna inananlardanım. Müslümanlar hiçbir savaşı sayıları çok olarak kazanamadılar, Gazze’nin kurtuluşu da öyle olacak Allah’ın izniyle.

Belki en önemlisi de binlerce insan bu savaşı izlerken, vicdanı ölmemiş olanlar Kuran ile tanışacaklar, hem dünyaları hem de ahiretleri kurtulmuş olacak. Bizim gibi ülkelerde yaşayan adı Müslüman yaşantısı gayrimüslim gibi olanlar da şaşkına dönecekler belki de. Çünkü hiç bir vicdanlı yürek böylesine bir soykırıma karşı duyarsız kalamaz.

Bizi asıl yıkan

İmanlı insan ümitsiz olmaz. Biz kendisinden başka gücü olmayan Allah’a iman ettik. Biz göklerde ve yerde ne varsa hepsini yaratan ve yaşatan gücün sahibine iman ettik. Biz Nemrut’u sinekle öldüren, Yunus aleyhis selam’ı balığın karnında yaşatan Allah’a iman ettik. Biz firavunun sarayında Hazreti Musa aleyhis selam’ı büyüten, ateşi Hazreti İbrahim aleyhis selam’a bahçe yapan Allah’a iman ettik. Hasılı yaşarken kul korkusu çekmeyiz, ölüm imanlı insanın dostuna kavuştuğu bayram günüdür.

Bizi asıl yıkan Müslüman kardeşlerimizin duyarsızlığı ve bilinç düzeylerinin eksilerde olmasıdır. Geçen gün çay bahçesinde bir kaç arkadaş ile muhabbet ederken birisi geldi. Çok heyecanlı ve üzgündü. Ben içimden “İsrail mikrobu yine ne yaptı?” diye düşünürken beyefendi tuttuğu takımın gol yediğini adeta dünyası yıkılmışçasına anlattı. Kendimi; “Gazzeli bebeklerin başına yağan bombaları unutturan maçınız batsın” demekten alamadım.

Evet bir çoğunuz Gazze’de olan bitenler için çok üzülüyorsunuz, bir çoğunuz da boykotsa boykot, protestoysa protesto, elinizden ne gelirse onu yapmaya çalışıyorsunuz. Kimimiz ise hiç bir rutinimizden, hiç bir konforumuzdan vazgeçmeden aynı minval üzere yaşamaya devam ediyoruz. Gazze’de çocukların başına bomba yağarken, diziler seyredilmeye devam ediyor, yarışmalar, danslar müzikler devam ediyor.

Yakın zamanda resmi bayram kutlamaları yapıldı. “Bu sene kardeşlerimizin acısı yüreğimizdeyken dansları vs iptal ettik” denilemez miydi? Allah’a her gün dua ediyorum; “Bu yöneticilere basiret ve feraset ver” diye. Yöneticisinden halka kadar her kesimde bir ruhsuzluk almış başını gidiyor. Gazze’de çocukların başlarına bombalar yağdırılırken, çalgılı sözlü eğlenceler, düğünler tam gaz devam ediliyor. Elbet ahiret var, elbet hesap yakın.

Geylani Akan/ İrfanDunyamiz.com

İrfan Mektebi ↗

Sevdirici, müjdeleyici üslupla yazılmış hayata dair yazılar okumak için tıklayın.

Gönül Dünyamız ↗

Gönül insanlarına dair bam telinize dokunacak yazılar okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Dinlerini tahrif edenler…

Kur’an-ı Kerim dindeki tahrifat süreçlerinden bahsederken Ehl-i Kitab’tan örnekler vererek Müslümanları bu konuda uyarır. Yüce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.