Süleyman Efendinin vaazlarını hiç kaçırmazdım

Silistreli Süleyman Hilmi Tunahan Efendi’nin çok elini öptüm. Uzun boylu heybetli bir zattı. Osmanlı hanedanına benziyordu. O  “aziz olun” diye çok dua ederdi. Beyazıt’ta Süleymaniye’de, diğer merkez camilerde vaaz ederdi. Ben onun vaazlarını hiç kaçırmazdım.

İlk defa onu Beyazıt’ta dinledim, o gün çok ağladım… Çıktı kürsüye, tabi her halinden belliydi ne olduğu… Diyanet o yıllarda ona karşıydı. Müftüler, hocalar onunla pek araları yoktu. O kürsüye çıkınca hocalar öyle bağıra bağıra Kur’an okumaya başladılar ki göreceksin…

Köşelerden nasıl bağıra bağıra okuyorlar. Konuşturmak istemiyorlardı, protesto ediyorlardı yani… Ben o zamanlar gençtim, sinir oldum onlara… Bir işaret gelse gidip boyunlarına binecektim…

Onun sevenleri de çok kızmıştı o gün… Mübarek Süleyman Efendi kürsüden ellerini kaldırarak; “Hafız kardeşlerden Allah razı olsun, ben size dua ediyorum” deyince onlar da sustular. Sonra sohbete başladı.

Dedi ki: “Eskiden böyle pazar sepetleri vardı, hem içinden ekmek dökülmezdi, hem de içindekini yetim görmezdi. Şimdi delikli torbalar çıkmış; fileler, hem ekmeğin ufağı yere dökülüyor hem de yetim görüyor onu tüh benim babam olsaydı bana da alırdı ondan diyor.”

Bunu duyunca beni bir ağlama aldı. Mendilim de yoktu… Birinden aldım… Sonra katladım geri verdim almadı “koy cebine” dedi.  

Şerafettin Tübü/ İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Merhum Süleyman Hilmi Tunahan Hazretleri hem bir mutasavvıftır, hem de Kur’an eğitiminin yasak olduğu yıllarda, tedrisata ara vermeyen, gizli gizli talebe yetiştiren ulu hocalardandır. Kimi zaman evine hizmetçi süsü vererek girip çıkan talebelerine ders okutmuş, kimi zaman da ders okutabilmek için tren kompartımanında talebeleri ile yolculuk yapmıştır. O çileli dönemde Kur’an neslini yetiştirme gayretlerinden dolayı her zaman hayırla yadedilmeye devam edecektir. Alvarlı Efe’nin talebesi Erzurumlu Şerafettin Tübü amcanın bu hatırasından öğrendiğimiz kadarı ile ileriki dönemlerde diyanet mensupları ile Süleyman Efendi talebeleri arasında bir çekişme olduğu anlaşılmaktadır. Tarihin her döneminde Müslümanlar arasında böylesi çekişmeler istenmese de hep vuku bulmuştur. Yine bu hatıradan öğrendiğimize göre Süleyman Efendi Hazretleri kendisini protesto eden hafızları güzel bir üslup ile yumuşatmış ve müspet hareketi ile ortamın gerilmesine engel olmuştur. Bu hatıradaki diğer bir detay Süleyman Efendi’nin delikli pazar filelerine yaptığı eleştiridir ki bu konudaki sözleri ile cemaate çok güzel bir hassasiyet aşılamaktadır. Rabbim Müslüman bakış açısını ortaya koyan ve her meselede Müslümanca düşünmeyi öğreten Süleyman Efendi Hazretleri gibi mürebbileri bu ümmete tekrar nasip eylesin.

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Gönül eri bir paşa Mehdi Sungur…

İlim Yayma Vakfı’nın irfan hizmetlerinden olan “İlim Yayma Vakfı 50 YILDA 50 VAKIF İNSAN” adlı …

2 Yorumlar

  1. Bu güzel yazılar için Allah razı olsunsizlerden

  2. Rabbim bu mübareklerin sayılarını arttırsın şefaatlerine hepimizi nail eylesin inşallah yalnız o resimlerin arasında Peygamberimizin torunlarından 300 senede bir gelen 365 evliyanın Mürşidi Kamili Şeyh Muhammed Osman Siraceddin Hazretlerinin resminin olmaması üzücü Bu mübareğin büyük dedesi Mevlana halidi Bağdadi hazretlerinden vekilliği almış oğulları amcaoğulları soy ağacı hep büyük evliyalardan Muhammed Osman Siraceddin Hazretlerinin türbesi Büyükçekmece Çakmaklı Köyü hadımköy’ü yolu üzerinde dünyanın her yerinden binlerce insan ziyaretine gelir maneviyatından feyiz alır Hatta rüyalarında görüp çağrılan insanlar da var 1997’de 103 yaşlarında vefat etmiştir Şeyh Nazım El Kıbrısi Hazretleri talebeleri ile gelip elini öpüp hayır duası almıştır mübarek Hazretlerine saygıdan yere oturmuştur mübarek Hazretleri de kendisini öperek yanında oturtmuştur birçok kerametleri de görülen mübarek Hazretlerinin dünyanın her yanında sevenleri çoktur Keşke Onun da bir resmini koymuş olsaydınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.