İbrahim Tanrıkulu hoca alnımdan öpmüştü

2012 yılında Şeyhu’l Kurra Ali Şahin Hocamdan üç yıllık eğitim sonunda “Aşere- Takrip- Tayyibe” icazeti almaya hak kazanmıştım. O gün merhum Şeyhu’l Kurra İbrâhim Tanrıkulu Hocaefendi misafir hocalarımızın arasındaydı. İcazetlerde usuldendir, misafir hocaefendilerin önde gelenleri, merasimin sonunda icazet alacak kişilere icazetnamelerini takdim ederler.

Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii‘nde icra edilen ve hayatımın en unutulmaz anıları arasında yer alan bu merasimde bazı arkadaşlarım merhum Reisu’l Kurra Ahmet Arslanlar Hocaefendi’den, bazı arkadaşlarım merhum Şeyhu’l Kurra Abdullah Hatipoğlu Hocamdan, bazı arkadaşlarım merhum Şeyhu’l Kurra Ali Şahin Hocamdan ve bazı arkadaşlarım da Şeyhul Kurra Ramazan Pakdil Hocaefendi’den icazetlerini almışlardı.

Acizane bana da icazetnamemi Şeyhu’l Kurra İbrahim Tanrıkulu Hocaefendi’nin ellerinden almak nasip olmuştu. Hürmetle ellerinden öperek icazetnamemi alırken Muhterem Üstadımız fakirin alnından öpmüştü. Çok şaşırmış ve bir o kadar da mutlu olmuştum. Zira daha önce kendisiyle bir tanışıklığımız yoktu. Muhterem hocamız bana ziyadesiyle yakınlık göstermişti.

Ayrıca o güne dek birçok icazete şahitlik etmiştim lakin bir Hocaefendi’nin İcazetname verdiği kişiyi alnından öptüğünü hiç görmemiştim. Belki de bundan dolayı bu hadise beni fevkalade etkiledi ve çok onöre oldum. O kadar ki bu sahne yılardır aklımdan çıkmıyor. O günden beri kendisine bambaşka bir muhabbetim var. İsmini her duyduğumda içimde bir kıpırtı olur. Kendisinin talebesi olan birçok yakın arkadaşımın da Hocaefendi’ye olan muhabbetine şahit oldum. Sevmek ve sevilmek ne güzel şey…

Hocaefendi’nin son yıllarda ciddi derecede hastalıkları vardı. Uzun zamandır devam eden tedavi sürecinde çok sıkıntılar çekti. Yaklaşık 50 yıl boyunca Kur’an-ı Kerime hizmet eden hocamız 25.04.2023 tarihinde Hakkı’n rahmetine kavuştu. 26 Nisan 2023 Çarşamba Öğle Namazından sonra Marmara İlahiyat Camii’nde kılınan cenaze namazının akabinde tezkiye konuşması yapan Karadeniz Teknik Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu Hocaefendi merhum hocamız hakkında şunları söyledi:

“Çocukluk yıllarımdan beri Hocaefendi’yi tanırım. Merhum Reisu’l Kurra Mehmet Rüştü Aşıkkutlu Hocaefendi’nin talebelerindendi. Namaz konusunda çok hassastı, sürekli saatine bakardı. Namaz vaktini kollardı. Görev hayatında tatil kavramı yoktu. İzin alır ama gittiği yer neresi olursa olsun Camide, Kur’an Kursunda vazifesini yapardı.

Sadece Kur’an ve Kıraat eğitimi ile meşgul olmaz, ayrıca kürsü ve mihrapta da vazife yapardı. Talebelerini ilmî yönden yetiştirmekle kalmaz onlara maddi ve manevi yönden destek olurdu. Onların iaşe ve ibadetlerine de yardımcı olurdu. Dertleriyle dertlenir onlarla yakinen alakadar olurdu. Alimin ölümü alemin ölümü gibidir. Hocamızın vefatı bizi derinden üzdü. Yeri kolay kolay dolmaz.”

Mevlam Hocamıza gani gani rahmet eylesin. Yaşamış olduğu acı ve kederleri kendisine keffaret eylesin. Ömrü boyunca elinden düşürmediği Kitabullah’ı kendisine kabirde enîs eylesin. Mahşerde şefaatçisi kılsın. Geride bıraktığı Kur’an aşığı talebelerini kendisine hayru’l halef kılıp sadaka-i cariye eylesin. Bizi de Şeyhu’l Kurra İbrâhim Tanrıkulu Hocaefendimiz ile birlikte Resulullah Efendimize komşu eylesin.

Mustafa Çınar/ İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: 25.04.2023 tarihince vefat eden Şeyhu’l Kurra İbrâhim Tanrıkulu Hocaefendi son dönemde yetişen hafız fabrikası olarak bilinen önemli hafızlardandır. Merhum Hocamızın samimiyeti, iç güzelliği zaten dışına da yansımış olduğundan, bu güzel siması ile biz sevenlerine belki de hal diliyle şöyle sesleniyor: “Kur’an’a sarılın, çünkü Kur’an içinizi de dışınızı da güzelleştirir.” Böyle güzel hocalara, üstadlara yetişip de onlardan istifade edenlere ne mutlu. Hafız Mustafa Çınar Hocamızın naklettiği bu küçük hatıradan anlıyoruz ki üstadların, hocaların, eğitimcilerin ve mürebbilerin küçük bir davranışı insanlar üzerinde çok ciddi izler bırakır. Böyle büyük bir üstadın tanımadığı genç bir hafızın alnından öpmesi bir şeref madalyası olarak ömür boyu taşınacak çok kıymetli bir hatıradır. Biz de İrfanDunyamiz olarak ariflerin, alimlerin, hocaların ve faziletli kimselerin hatıralarını derliyor ve Hatıra Arşivi bölümümüzde sizlerin istifadesine sunuyoruz. Diğer hatıraları da buradan okuyabilirsiniz.

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayın.

Şunlara Gözat

Hac bir arınmadır…

Yine dönüp dolaşıp geldi hamdolsun! Bir ömür gibi… Gidince geliyor tekrar ömrü olanlara… Bir Hacc …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.