Yaşar Fersahoğlu hoca derste anlatmıştı

Fakültede okuduğum yıllarda bir dönem Din Eğitimi dersimize Yaşar Fersahoğlu Hocamız gelmişti. Şöyle anlattığını hatırlıyorum:

Yıllar önce bir genç İmam-Hatip Lisesi’nden mezun olup bir köyde imam olarak göreve başlamış. Caminin bahçesindeki lojmanda yatıp kalkıyormuş. Birkaç sene sonra evlenmiş, bir çocukları dünyaya gelmiş.

Çocuk 4-5 yaşına gelince evden çıkıyor, caminin bahçesinde oynuyormuş.

Annesi de camide namaz kılanlar rahatsız olmasın diye sürekli: “Oğlum! Gürültü yapma, Allah yakar; oğlum top oynama, ip atlama, Allah yakar” diye onu uyarıyormuş. Bir akşam evde yemek yerlerken çocuk babasına sormuş

– “Baba! Teyzemlerin köyünde Allah var mı?” Babası:

– “Tabiî var oğlum, Allah Teâlâ mekândan münezzehtir, her zaman her yerde hâzır ve nâzırdır, niye sordun?” demiş. Çocuk:

– “Teyzemlerin köyünde Allah yoksa oraya gidelim diyecektim de ondan” diye cevap vermiş.”

Demek ki çocuklara “Allah yakar” demek çok yanlış. “Uslu durursan Allah seni sever” demek ve Allah’ı sevdirmek lazım.

Prof. Dr. Necdet Tosun/ İrfanDunyamiz.com

Yayın Yönetmeni Notu: Cenab-ı Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de iman edip hayırlı işler yapanlara cenneti vaat ettiği, iman etmeyen veya günah işleyenleri cehennemle korkuttuğu herkesin malumudur. Yani mü’min olarak hepimiz Allah Telâlâ’nın korkunç bir cehennemi olduğunu biliyor ve buna iman ediyoruz. Cehennem korkusu elbette ki her Müslüman’da olması gereken bir korkudur. Ancak çocukları korku merkezli yetiştirmenin birçok mahsurları olabilir. Korku ve ümit meselesinde çok dengeli bir yaklaşım benimsemek durumundayız. Bu güzel hatıra bize korku ile tehdit ile çocuk yetiştirmenin pek de ideal bir yöntem olmadığını göstermektedir. Bunun yerine Sünnet-i Seniyyeye uygun olan sevdirme ve müjdeleme yöntemini benimsemek çok daha uygun olacaktır.

BENZER YAZILAR

Hatıra Arşivi ↗

Alimler, arifler, hocalar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarını okumak için tıklayın.

İyi Haberler ↗

İyiliklere, erdemlere, örnek davranışlara dair beyaz haberler okumak için tıklayınız.

Şunlara Gözat

Hac bir arınmadır…

Yine dönüp dolaşıp geldi hamdolsun! Bir ömür gibi… Gidince geliyor tekrar ömrü olanlara… Bir Hacc …

Bir yorum

  1. Ceza ve ödül eğitimde esastır. Çocuk olsun büyük olsun. Ancak yerli yerinde ve yeterince kullanmak gerek. Bahçede oynayan çocuk için Allah yakar uyarısı dengesiz güç kullanmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.